5A Girls 2004 Cross Country Results
Girls 5k Run CC 5A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Hilary McClendon          11 Eagle HS                6:19.5   19:39.02    1
  2 Bre Sande                 12 Lake City HS            6:22.8   19:49.29    2
  3 Dana Morgan               11 Boise HS                6:24.3   19:53.72    3
  4 Kristin Palmer            11 Coeur d' Alene  HS      6:26.8   20:01.46    4
  5 Rilee Buttars             12 Skyline HS              6:27.4   20:03.46    5
  6 Anna Stone                10 Coeur d' Alene  HS      6:27.5   20:03.87    6
  7 McKenzie Walton           12 Skyline HS              6:36.0   20:30.07    7
  8 Bradi Hutchinson           9 Highland HS             6:39.0   20:39.43    8
  9 Maddie Coffman            12 Boise HS                6:41.7   20:48.02    9
 10 Katherine Gallagher       11 Eagle HS                6:42.9   20:51.77   10
 11 Karleigh Gempler          10 Borah HS                6:43.4   20:53.08
 12 Erica Wendt               10 Skyline HS              6:48.5   21:08.91   11
 13 Marcella Bosch            12 Borah HS                6:50.2   21:14.24
 14 Kerynn Davis              11 Mt. View HS             6:54.0   21:26.08   12
 15 Ali Jones                 11 Capital HS              6:56.3   21:33.24   13
 16 Monica Rust               10 Capital HS              6:59.0   21:41.78   14
 17 Rebekah McGourty          10 Boise HS                7:00.0   21:44.62   15
 18 Cheyenne Brown            11 Coeur d' Alene  HS      7:00.1   21:45.15   16
 19 Shannon Small             11 Eagle HS                7:03.8   21:56.71   17
 20 Bri Gordon                10 Lake City HS            7:04.6   21:59.12   18
 21 Whitney Pfeifer           12 Coeur d' Alene  HS      7:07.0   22:06.63   19
 22 Abby Zimney               12 Mt. View HS             7:08.8   22:12.25   20
 23 Kristin Fitzpatrick        9 Boise HS                7:11.3   22:19.77   21
 24 Jessica Crandell          12 Mt. View HS             7:11.6   22:20.87   22
 25 Brittany Ward             11 Twin Falls HS           7:14.7   22:30.29
 26 Nicole Moore              12 Mt. View HS             7:15.4   22:32.61   23
 27 Katy Jannuzzi             11 Mt. View HS             7:15.7   22:33.64   24
 28 Jaleese Simmons           10 Mt. View HS             7:15.9   22:34.06   25
 29 Hannah Ross                9 Highland HS             7:16.1   22:34.79   26
 30 Erin Lionberger           11 Coeur d' Alene  HS      7:16.6   22:36.27   27
 31 Sydney Wendt              11 Skyline HS              7:18.6   22:42.51   28
 32 Hailey Meyer              10 Lake City HS            7:19.2   22:44.38   29
 33 Katelyn Kilburg           11 Lake City HS            7:19.5   22:45.38   30
 34 Kaitlyn Mulhern           12 Capital HS              7:20.5   22:48.30   31
 35 Carly Flandro             11 Highland HS             7:21.1   22:50.35   32
 36 Heather Corey             12 Eagle HS                7:23.0   22:56.10   33
 37 Natasha Bortz              9 Twin Falls HS           7:26.6   23:07.27
 38 Ashleigh Crawford         12 Skyline HS              7:26.7   23:07.58   34
 39 Tiffany Hippe              9 Eagle HS                7:28.0   23:11.71   35
 40 Lisa Helms                11 Lake City HS            7:29.1   23:15.05   36
 41 Sadie Lee                 11 Coeur d' Alene  HS      7:29.7   23:16.98   37
 42 Erin Heinz                11 Capital HS              7:30.3   23:18.76   38
 43 Mallory Radford           11 Coeur d' Alene  HS      7:30.6   23:19.78   39
 44 Elise Clemons             12 Skyline HS              7:31.2   23:21.68   40
 45 Shai Hansen               11 Highland HS             7:31.5   23:22.64   41
 46 Olivia Reyes              10 Twin Falls HS           7:31.9   23:23.90
 47 Sarah Welker               9 Highland HS             7:35.9   23:36.36   42
 48 Emily Sorenson            11 Capital HS              7:36.9   23:39.40   43
 49 Amanda Carmona             9 Eagle HS                7:42.9   23:57.94   44
 50 Maggie Reynolds           11 Boise HS                7:43.3   23:59.40   45
 51 Carrie Douglas            10 Lake City HS            7:46.8   24:10.02   46
 52 Jessica Braun              9 Highland HS             7:49.5   24:18.45   47
 53 Brecca Bowen              12 Skyline HS              7:52.1   24:26.60   48
 54 Michelle Harris           10 Mt. View HS             7:53.4   24:30.64   49
 55 Carly Gerard              10 Capital HS              7:53.5   24:30.98   50
 56 Richelle Fenenbock        10 Lake City HS            8:05.5   25:08.29   51
 57 Arielle Martin            12 Capital HS              8:05.7   25:08.85   52
 58 Lindsey Vincent           10 Eagle HS                8:08.5   25:17.65   53
 59 Brianna Gunner            10 Boise HS                8:16.1   25:41.13   54
 60 Christa Call              11 Highland HS             8:18.1   25:47.31   55

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Coeur d' Alene  HS           72    4    6   16   19   27   37   39
      Total Time:  1:46:33.38
         Average:    21:18.68
   2 Skyline HS                   85    5    7   11   28   34   40   48
      Total Time:  1:47:32.53
         Average:    21:30.51
   3 Boise HS                     93    3    9   15   21   45   54
      Total Time:  1:48:45.53
         Average:    21:45.11
   4 Eagle HS                     96    1   10   17   33   35   44   53
      Total Time:  1:48:35.31
         Average:    21:43.07
   5 Mt. View HS                 101   12   20   22   23   24   25   49
      Total Time:  1:51:05.45
         Average:    22:13.09
   6 Lake City HS                115    2   18   29   30   36   46   51
      Total Time:  1:50:33.22
         Average:    22:06.65
   7 Capital HS                  139   13   14   31   38   43   50   52
      Total Time:  1:53:01.48
         Average:    22:36.30
   8 Highland HS                 149    8   26   32   41   42   47   55
      Total Time:  1:53:03.57
         Average:    22:36.72

5A Boys 2004 Cross Country Results
Boys 5k Run CC 5A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Michael Armon             10 Coeur d' Alene  HS      5:25.9   16:52.52    1
  2 Sawyer Bosch              10 Borah HS                5:31.2   17:08.73    2
  3 Bryant Denson             10 Boise HS                5:32.7   17:13.43    3
  4 Matt Racine               12 Capital HS              5:38.6   17:31.74    4
  5 Josh Ward                 12 Capital HS              5:39.9   17:36.05    5
  6 Eric Follet               11 Idaho Falls HS          5:41.0   17:39.39    6
  7 Alex Goold                10 Mt. View HS             5:41.7   17:41.45
  8 Brian Cordova             12 Capital HS              5:42.7   17:44.66    7
  9 Brandon Frisbee           11 Borah HS                5:45.1   17:51.90    8
 10 Pat Bradbury              12 Timberline HS           5:45.1   17:52.13
 11 Alex Hoerger              12 Boise HS                5:45.3   17:52.63    9
 12 Jake Anderson             12 Highland HS             5:45.5   17:53.29
 13 Thor Kooda                12 Skyline HS              5:46.0   17:54.81   10
 14 Jon Williams              12 Timberline HS           5:47.3   17:59.03
 15 Jeff Oakes                12 Capital HS              5:47.5   17:59.37   11
 16 John Mering               11 Boise HS                5:47.7   18:00.08   12
 17 Royce Hyland              11 Boise HS                5:47.8   18:00.31   13
 18 Cameron Butler            11 Idaho Falls HS          5:48.1   18:01.28   14
 19 Tyler Jones               11 Twin Falls HS           5:48.6   18:03.02
 20 Robbie Simmonds           11 Idaho Falls HS          5:49.1   18:04.50   15
 21 Sam Hardy                 12 Eagle HS                5:49.9   18:06.92
 22 Justin Jackson            12 Skyline HS              5:50.5   18:08.74   16
 23 Dan Seyfried              12 Boise HS                5:51.1   18:10.58   17
 24 Colin Crawford            12 Skyline HS              5:51.4   18:11.67   18
 25 Sean Huey                 10 Borah HS                5:52.4   18:14.83   19
 26 Trevor Gardner            11 Idaho Falls HS          5:54.1   18:20.13   20
 27 Geoff Williams            11 Boise HS                5:54.8   18:22.09   21
 28 Emil Harry                11 Capital HS              5:55.7   18:25.04   22
 29 John Hopper               11 Coeur d' Alene  HS      5:56.4   18:27.22   23
 30 Ben Williams              12 Boise HS                5:56.9   18:28.65   24
 31 Lucas Bryan               11 Lake City HS            5:59.1   18:35.55   25
 32 Jordan Ware               11 Centennial HS           5:59.4   18:36.39   26
 33 Alik Gines                12 Capital HS              5:59.8   18:37.77   27
 34 Aaron Anderson            11 Eagle HS                6:00.0   18:38.26
 35 David Arnold              11 Coeur d' Alene  HS      6:01.3   18:42.26   28
 36 Phillip Petterborg        11 Borah HS                6:01.9   18:44.13   29
 37 David Pace                10 Idaho Falls HS          6:02.3   18:45.53   30
 38 Nic Cotton                10 Lake City HS            6:05.5   18:55.35   31
 39 Colin Livingston          10 Lake City HS            6:07.4   19:01.19   32
 40 AJ Packard                12 Capital HS              6:08.0   19:03.34   33
 41 Hans Schmutz              12 Idaho Falls HS          6:08.5   19:04.79   34
 42 Sean Conner               12 Skyline HS              6:10.5   19:10.91   35
 43 Eric Anthony              11 Lake City HS            6:10.6   19:11.36   36
 44 Tyler Wilson              12 Lake City HS            6:10.8   19:11.94   37
 45 Greg Lee                  11 Coeur d' Alene  HS      6:13.0   19:18.72   38
 46 Matt Hickerson             9 Centennial HS           6:13.7   19:20.78   39
 47 Robert Glasson            11 Lake City HS            6:13.7   19:21.04   40
 48 Joel Ruprecht             12 Twin Falls HS           6:13.9   19:21.40
 49 Nic Bolinder              10 Centennial HS           6:14.1   19:22.03   41
 50 Alex Smith                12 Centennial HS           6:16.5   19:29.74   42
 51 Jonathan Traw             11 Coeur d' Alene  HS      6:17.2   19:31.82   43
 52 AJ Buley                  10 Lake City HS            6:17.4   19:32.36   44
 53 Brendan Owen              10 Skyline HS              6:18.3   19:35.10   45
 54 David Borchers            10 Borah HS                6:18.4   19:35.65   46
 55 Eric Malmgrem             12 Centennial HS           6:18.7   19:36.29   47
 56 John Flight                9 Borah HS                6:19.9   19:40.20   48
 57 Dustin Dickerson          11 Lewiston HS             6:20.1   19:40.65
 58 Lloyd Steel               10 Coeur d' Alene  HS      6:20.2   19:41.16   49
 59 Bryan Porter              12 Lewiston HS             6:20.5   19:42.02
 60 Corey Lewis               10 Skyline HS              6:28.8   20:07.97   50
 61 Andy Benson               12 Idaho Falls HS          6:32.8   20:20.12   51
 62 Kyle Fredrickson          12 Centennial HS           6:34.1   20:24.30   52
 63 Graeme Faulkner            9 Borah HS                6:40.2   20:43.15   53
 64 Joe Winston               10 Skyline HS              6:43.6   20:53.75   54
 65 Thomas Smith              12 Centennial HS           6:44.9   20:57.82   55
 66 Jake Symanski              9 Coeur d' Alene  HS      6:56.0   21:32.47   56

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Capital HS                   49    4    5    7   11   22   27   33
      Total Time:  1:29:16.86
         Average:    17:51.38
   2 Boise HS                     54    3    9   12   13   17   21   24
      Total Time:  1:29:17.03
         Average:    17:51.41
   3 Idaho Falls HS               85    6   14   15   20   30   34   51
      Total Time:  1:30:50.83
         Average:    18:10.17
   4 Borah HS                    104    2    8   19   29   46   48   53
      Total Time:  1:31:35.24
         Average:    18:19.05
   5 Skyline HS                  124   10   16   18   35   45   50   54
      Total Time:  1:33:01.23
         Average:    18:36.25
   6 Coeur d' Alene  HS          133    1   23   28   38   43   49   56
      Total Time:  1:32:52.54
         Average:    18:34.51
   7 Lake City HS                161   25   31   32   36   37   40   44
      Total Time:  1:34:55.39
         Average:    18:59.08
   8 Centennial HS               195   26   39   41   42   47   52   55
      Total Time:  1:36:25.23
         Average:    19:17.05


4A Girls 2004 Cross Country Results

Girls 5k Run CC 4A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Carissa Lee               10 Jerome HS               6:31.5   20:16.12    1
  2 Stephanie Johnson         11 Burley HS               6:38.6   20:38.33
  3 Melissa McFadden          11 Post Falls HS           6:42.1   20:49.03
  4 Megan Rolland             11 Emmett HS               6:47.0   21:04.52    2
  5 Rachelle Hawkins          12 Bishop Kelly HS         6:47.8   21:06.96    3
  6 Cara Gillespie             9 Bishop Kelly HS         6:49.4   21:11.92    4
  7 Emma McInturff             9 Century HS              6:49.9   21:13.30    5
  8 Stephanie Manwaring       12 Hillcrest HS            6:56.5   21:33.89    6
  9 Amanda DeHaas             12 Bishop Kelly HS         6:57.1   21:35.86    7
 10 Bethany McInturff          9 Century HS              6:57.5   21:36.90    8
 11 Sarah Gutterud            11 Century HS              6:58.5   21:40.08    9
 12 Lauren Stevens             9 Bishop Kelly HS         6:58.7   21:40.60   10
 13 Kathy Cole                11 Kuna HS                 6:58.8   21:41.07   11
 14 Christa Hughes            10 Nampa HS                6:59.1   21:41.82
 15 Molly-Lee Painter         11 Moscow HS               7:00.8   21:47.37   12
 16 Krista McCullough         12 Nampa HS                7:04.2   21:57.88
 17 Kelly Brauch              11 Hillcrest HS            7:04.6   21:59.12   13
 18 Jeanna Ritter              9 Hillcrest HS            7:05.8   22:02.68   14
 19 Amber Lenneman            11 Pocatello HS            7:05.9   22:03.16   15
 20 Rachel Toldness           12 Moscow HS               7:06.4   22:04.79   16
 21 Kathy Griesmyer           11 Bishop Kelly HS         7:06.6   22:05.33   17
 22 Stefanie Fazzio           11 Bishop Kelly HS         7:09.1   22:13.18   18
 23 Andrea West               10 Emmett HS               7:09.9   22:15.40   19
 24 Heather Koepl             11 Post Falls HS           7:10.4   22:17.11
 25 Lisa Stewart               9 Vallivue HS             7:10.5   22:17.53   20
 26 Megan Hinkle              12 Vallivue HS             7:11.5   22:20.33   21
 27 Tess Dahlgren                Wood River HS           7:13.5   22:26.82
 28 Allysa Armijo              9 Pocatello HS            7:16.9   22:37.19   22
 29 Kyle Janssen              12 Pocatello HS            7:17.3   22:38.45   23
 30 Trissa Howard             11 Madison HS              7:19.0   22:43.76   24
 31 Kelsey Beattie            11 Hillcrest HS            7:19.3   22:44.70   25
 32 Chole Benson              12 Century HS              7:20.6   22:48.84   26
 33 Alexandra Fife            11 Moscow HS               7:20.9   22:49.67   27
 34 Carey Downey              10 Pocatello HS            7:21.6   22:51.89   28
 35 Angie Jackson             12 Vallivue HS             7:22.1   22:53.31   29
 36 Shantay Hall              11 Century HS              7:22.2   22:53.87   30
 37 Vanessa Martinez          11 Pocatello HS            7:24.1   22:59.61   31
 38 Jessica Johnson            9 Caldwell HS             7:24.2   22:59.99
 39 Kim Dangerfield           11 Madison HS              7:24.5   23:00.93   32
 40 Sara Traughber            11 Jerome HS               7:25.0   23:02.43   33
 41 Lois Symms                11 Vallivue HS             7:25.8   23:04.94   34
 42 Holly Hansen              11 Hillcrest HS            7:27.9   23:11.30   35
 43 Andrea Barrus             10 Vallivue HS             7:28.4   23:12.87   36
 44 Nicole Neal               11 Hillcrest HS            7:28.5   23:13.40   37
 45 Chris O'Neil              11 Bishop Kelly HS         7:28.8   23:14.35   38
 46 Samantha Butler           rs Blackfoot HS            7:29.0   23:14.80   39
 47 Emily Rittenhouse          9 Century HS              7:29.5   23:16.46   40
 48 Kassidee Campbell         12 Preston HS              7:30.1   23:18.12   41
 49 Adriana Foreman            9 Moscow HS               7:30.2   23:18.68   42
 50 Sage Smith                12 Century HS              7:30.4   23:19.22   43
 51 Rosalinda Ramirez         10 Jerome HS               7:30.6   23:19.95   44
 52 Haley Hazard              12 Madison HS              7:32.6   23:26.12   45
 53 Rachel Martinez           rs Blackfoot HS            7:33.6   23:29.22   46
 54 Kathryn Pawlick           10 Emmett HS               7:34.4   23:31.64   47
 55 Jena Sherrick             10 Emmett HS               7:34.6   23:32.36   48
 56 Maria Foreman             12 Moscow HS               7:34.8   23:32.93   49
 57 Channel Garcia            10 Sandpoint HS            7:35.3   23:34.36   50
 58 Tamara Kindred            12 Preston HS              7:35.7   23:35.52   51
 59 Camille Bingham           10 Jerome HS               7:36.8   23:38.94   52
 60 Candida Butler            11 Pocatello HS            7:36.9   23:39.41   53
 61 Kayla Cunningham          rs Blackfoot HS            7:38.0   23:42.94   54
 62 Kari Green                11 Jerome HS               7:38.3   23:43.71   55
 63 Chelsea Wood              12 Madison HS              7:38.4   23:44.03   56
 64 Emma Miller               10 Sandpoint HS            7:41.8   23:54.59   57
 65 Amy Baird                  9 Madison HS              7:42.5   23:56.74   58
 66 Laura Shumway             11 Hillcrest HS            7:42.6   23:57.05   59
 67 Chelsea Tucker             9 Pocatello HS            7:42.8   23:57.69   60
 68 Annie Hartvigsen          10 Madison HS              7:43.2   23:58.87   61
 69 Alexa McKenney            11 Kuna HS                 7:44.5   24:02.88   62
 70 Laura Cundick             10 Preston HS              7:45.8   24:06.91   63
 71 Sarah Rentflejs            9 Jerome HS               7:46.5   24:09.29   64
 72 Lindsey Norrris            9 Vallivue HS             7:48.4   24:15.06   65
 73 Christine Miller          10 Sandpoint HS            7:49.1   24:17.35   66
 74 Linsey Sunderland         11 Minico HS               7:49.6   24:18.94
 75 Molly Davis               10 Madison HS              7:49.9   24:19.75   67
 76 Bailey Hein               10 Sandpoint HS            7:50.0   24:20.24   68
 77 Kellie Roberts            11 Kuna HS                 7:51.7   24:25.37   69
 78 Amanda Swerin             11 Sandpoint HS            7:51.9   24:25.97   70
 79 Madison Beckstead         11 Preston HS              7:53.0   24:29.27   71
 80 Amy Given                 12 Vallivue HS             7:57.5   24:43.28   72
 81 Amberly Beckman           10 Emmett HS               7:57.9   24:44.71   73
 82 Samantha Ward             11 Kuna HS                 7:59.0   24:48.06   74
 83 Arielle Hunter            10 Jerome HS               8:01.1   24:54.69   75
 84 Rebecca Johnson           11 Sandpoint HS            8:02.6   24:59.13   76
 85 Mallory McKay              9 Preston HS              8:08.0   25:16.04   77
 86 Rachel Esplin             rs Blackfoot HS            8:14.9   25:37.35   78
 87 Katie Meek                 9 Sandpoint HS            8:23.4   26:03.93   79
 88 Sarah Kibuuka             11 Moscow HS               8:25.2   26:09.36   80
 89 Cyndal Golightly          12 Preston HS              8:25.7   26:10.97   81
 90 Jannelle Jensen           10 Emmett HS               8:50.5   27:28.06   82
 91 Haily StJohn              rs Blackfoot HS            8:55.3   27:42.91   83
 92 Charis Snodgrass           9 Kuna HS                 8:55.7   27:44.17   84
 93 Michelle Babbitt          rs Blackfoot HS            9:12.5   28:36.29   85
 94 Arianna Crossland         10 Preston HS             10:59.0   34:07.17   86

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bishop Kelly HS              41    3    4    7   10   17   18   38
      Total Time:  1:47:40.67
         Average:    21:32.14
   2 Century HS                   78    5    8    9   26   30   40   43
      Total Time:  1:50:12.99
         Average:    22:02.60
   3 Hillcrest HS                 93    6   13   14   25   35   37   59
      Total Time:  1:51:31.69
         Average:    22:18.34
   4 Pocatello HS                119   15   22   23   28   31   53   60
      Total Time:  1:53:10.30
         Average:    22:38.06
   5 Vallivue HS                 140   20   21   29   34   36   65   72
      Total Time:  1:53:48.98
         Average:    22:45.80
   6 Moscow HS                   146   12   16   27   42   49   80
      Total Time:  1:53:33.44
         Average:    22:42.69
   7 Jerome HS                   185    1   33   44   52   55   64   75
      Total Time:  1:54:01.15
         Average:    22:48.23
   8 Emmett HS                   189    2   19   47   48   73   82
      Total Time:  1:55:08.63
         Average:    23:01.73
   9 Madison HS                  215   24   32   45   56   58   61   67
      Total Time:  1:56:51.58
         Average:    23:22.32
  10 Blackfoot HS                300   39   46   54   78   83   85
      Total Time:  2:03:47.22
         Average:    24:45.45
  11 Kuna HS                     300   11   62   69   74   84
      Total Time:  2:02:41.55
         Average:    24:32.31
  12 Preston HS                  303   41   51   63   71   77   81   86
      Total Time:  2:00:45.86
         Average:    24:09.18
  13 Sandpoint HS                311   50   57   66   68   70   76   79
      Total Time:  2:00:32.51
         Average:    24:06.51


4A Boys 2004 Cross Country Results

Boys 5k Run CC 4A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Jason McKee               12 Century HS              5:33.0   17:14.55    1
  2 Gary Attebury             12 Hillcrest HS            5:37.5   17:28.34    2
  3 Kevin Higgs               10 Nampa HS                5:40.9   17:38.91    3
  4 Ben Larsen                11 Hillcrest HS            5:44.4   17:49.96    4
  5 Steven Potratz            12 Moscow HS               5:45.4   17:52.93    5
  6 Harrison Livsey           12 Hillcrest HS            5:47.1   17:58.19    6
  7 Darin Anderson            12 Vallivue HS             5:48.5   18:02.64    7
  8 Mike Tobiason             11 Bishop Kelly HS         5:49.7   18:06.47    8
  9 Paul Sartin               10 Bishop Kelly HS         5:50.3   18:08.10    9
 10 Ed Christenson            10 Burley HS               5:50.7   18:09.44   10
 11 Kyle Donohue              12 Nampa HS                5:50.9   18:10.00   11
 12 Chris Perkins             12 Madison HS              5:51.2   18:11.06   12
 13 Dallin Weeks              10 Madison HS              5:51.3   18:11.33   13
 14 Oliver Rosales            12 Vallivue HS             5:53.1   18:16.83   14
 15 David Perkins             11 Madison HS              5:55.0   18:22.88   15
 16 Brandon Sloan             11 Mountain Home HS        5:55.3   18:23.66
 17 Scott Baird               12 Hillcrest HS            5:55.7   18:24.90   16
 18 Dan Rowley                11 Emmett HS               5:55.8   18:25.17
 19 Phillip Vincent           11 Nampa HS                5:56.0   18:25.77   17
 20 Conrad Lee                12 Jerome HS               5:56.2   18:26.41   18
 21 Jake Amsden               12 Nampa HS                5:56.4   18:27.12   19
 22 Ryan Browning             11 Bishop Kelly HS         5:56.5   18:27.47   20
 23 Troy Vance                11 Hillcrest HS            5:57.3   18:29.94   21
 24 Andrew Law                10 Moscow HS               5:57.7   18:31.05   22
 25 Devin Hill                11 Madison HS              5:58.7   18:34.16   23
 26 Dutton McCauley           11 Hillcrest HS            5:59.2   18:35.75   24
 27 Jeff Mortensen            10 Jerome HS               5:59.3   18:36.14   25
 28 Chio Lopez                10 Century HS              5:59.5   18:36.94   26
 29 Evan Walker                9 Century HS              5:59.7   18:37.28   27
 30 Mike Galvin               12 Vallivue HS             6:00.2   18:38.93   28
 31 Joe Seegmiller            12 Moscow HS               6:00.5   18:39.85   29
 32 Seth Hyde                 11 Post Falls HS           6:00.9   18:41.23
 33 Keaton Skyles             12 Nampa HS                6:01.2   18:42.10   30
 34 Spencer Carter            10 Bishop Kelly HS         6:01.5   18:42.85   31
 35 CJ Kritzect               12 Sandpoint HS            6:02.1   18:44.89   32
 36 Bryan Jenkins             11 Nampa HS                6:02.5   18:46.13   33
 37 Ben Behrends              11 Post Falls HS           6:02.7   18:46.66
 38 Richard Thomas            12 Bishop Kelly HS         6:02.9   18:47.50   34
 39 Janson Jardine             1 Hillcrest HS            6:03.1   18:47.89   35
 40 Troy Tolman               11 Jerome HS               6:03.5   18:49.15   36
 41 Jesse Elliot              12 Moscow HS               6:03.8   18:50.02   37
 42 Tevin Gilbert             11 Vallivue HS             6:04.0   18:50.66   38
 43 Ernesto Gomez             12 Caldwell HS             6:04.3   18:51.65   39
 44 Nick Smith                11 Moscow HS               6:04.9   18:53.70   40
 45 Doug Rudeen               10 Bishop Kelly HS         6:05.5   18:55.53   41
 46 Shane Ingram              11 Kuna HS                 6:05.8   18:56.22
 47 Tyler Thompson            12 Jerome HS               6:06.3   18:57.95   42
 48 Brad Paine                11 Vallivue HS             6:06.5   18:58.45   43
 49 Tim Johnson                9 Burley HS               6:06.6   18:58.88   44
 50 Marcus Stevens            12 Bishop Kelly HS         6:07.5   19:01.74   45
 51 Cody Thiel                12 Bonneville HS           6:08.6   19:04.98
 52 Terrance Stevenson        11 Caldwell HS             6:08.7   19:05.44   46
 53 Thomas Anderson           10 Madison HS              6:10.4   19:10.71   47
 54 Derek Wanders             12 Vallivue HS             6:10.7   19:11.74   48
 55 Dusty Byington            12 Century HS              6:11.2   19:13.27   49
 56 Martin Briggs             11 Rigby HS                6:11.5   19:13.98   50
 57 Joe Fouts                 12 Caldwell HS             6:11.6   19:14.28   51
 58 Kyle Sauer                 9 Vallivue HS             6:12.0   19:15.53   52
 59 Isidro Arevalo            12 Jerome HS               6:12.7   19:17.94   53
 60 Chris Lennington          12 Caldwell HS             6:14.1   19:22.27   54
 61 Steven Farr               10 Moscow HS               6:14.5   19:23.24   55
 62 Konrad Bunde              12 Century HS              6:15.0   19:24.86   56
 63 Nick Schossow             12 Caldwell HS             6:15.7   19:27.01   57
 64 Adrian Mitchell           10 Sandpoint HS            6:15.8   19:27.41   58
 65 Alex Spencer              12 Madison HS              6:16.4   19:29.40   59
 66 Kory Yost                 12 Caldwell HS             6:16.6   19:29.81   60
 67 Alex Shaw                 12 Sandpoint HS            6:16.8   19:30.69   61
 68 John Preston              10 Burley HS               6:17.3   19:32.05   62
 69 Tony Evans                12 Caldwell HS             6:17.7   19:33.22   63
 70 Jaron Hill                 9 Pocatello HS            6:17.8   19:33.58   64
 71 Ted Tolman                12 Jerome HS               6:18.2   19:35.00   65
 72 Chad McKee                12 Century HS              6:18.3   19:35.32   66
 73 Taylor Brown              12 Pocatello HS            6:20.1   19:40.66   67
 74 Bren Browing                 Rigby HS                6:21.5   19:45.20   68
 75 Scott Jenkins              9 Nampa HS                6:21.6   19:45.46   69
 76 Tyler Landon              11 Rigby HS                6:24.1   19:53.17   70
 77 Nate Armstrong             9 Pocatello HS            6:25.1   19:56.34   71
 78 Kyle Miller               11 Moscow HS               6:25.5   19:57.57   72
 79 Steven Nunes              11 Jerome HS               6:25.7   19:58.19   73
 80 Taylor Jensen             10 Pocatello HS            6:26.4   20:00.46   74
 81 Robbie Newman             10 Minico HS               6:27.2   20:02.95
 82 Jesse Balls               12 Pocatello HS            6:27.7   20:04.28   75
 83 Steven Teran              10 Sandpoint HS            6:28.2   20:05.87   76
 84 Bryce Thompson            10 Century HS              6:28.6   20:07.25   77
 85 Patrick Thomas             9 Rigby HS                6:29.6   20:10.39   78
 86 Tim Ricket                11 Sandpoint HS            6:34.7   20:26.08   79
 87 John Lassere               9 Pocatello HS            6:36.0   20:30.10   80
 88 Geoff Nelson              12 Rigby HS                6:37.4   20:34.58   81
 89 Rourk Contor              10 Pocatello HS            6:37.5   20:34.87   82
 90 Devon Gibby               12 Burley HS               6:45.3   20:58.96   83
 91 Tyler Mcomber             11 Rigby HS                6:45.7   21:00.34   84
 92 Ryan Soper                11 Sandpoint HS            6:48.7   21:09.55   85
 93 Tyler Pitruzzello         12 Burley HS               6:54.0   21:26.15   86
 94 Cean Siegel               11 Sandpoint HS            6:58.4   21:39.70   87
 95 Walter Harston            12 Rigby HS                7:03.6   21:55.88   88
 96 Steven Price              12 Burley HS               7:22.5   22:54.63   89
 97 Ryan Holloway             11 Burley HS               8:48.3   27:21.28   90

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Hillcrest HS                 49    2    4    6   16   21   24   35
      Total Time:  1:30:11.33
         Average:    18:02.27
   2 Nampa HS                     80    3   11   17   19   30   33   69
      Total Time:  1:31:23.90
         Average:    18:16.78
   3 Bishop Kelly HS             102    8    9   20   31   34   41   45
      Total Time:  1:32:12.39
         Average:    18:26.48
   4 Madison HS                  110   12   13   15   23   47   59
      Total Time:  1:32:30.14
         Average:    18:30.03
   5 Vallivue HS                 130    7   14   28   38   43   48   52
      Total Time:  1:32:47.51
         Average:    18:33.51
   6 Moscow HS                   133    5   22   29   37   40   55   72
      Total Time:  1:32:47.55
         Average:    18:33.51
   7 Century HS                  159    1   26   27   49   56   66   77
      Total Time:  1:33:06.90
         Average:    18:37.38
   8 Jerome HS                   174   18   25   36   42   53   65   73
      Total Time:  1:34:07.59
         Average:    18:49.52
   9 Caldwell HS                 247   39   46   51   54   57   60   63
      Total Time:  1:36:00.65
         Average:    19:12.13
  10 Burley HS                   285   10   44   62   83   86   89   90
      Total Time:  1:39:05.48
         Average:    19:49.10
  11 Sandpoint HS                306   32   58   61   76   79   85   87
      Total Time:  1:38:14.94
         Average:    19:38.99
  12 Rigby HS                    347   50   68   70   78   81   84   88
      Total Time:  1:39:37.32
         Average:    19:55.47
  13 Pocatello HS                351   64   67   71   74   75   80   82
      Total Time:  1:39:15.32
         Average:    19:51.07

3A Girls 2004 Cross Country Results

Girls 5k Run CC 3A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Sheralyn Davidson         10 Bear Lake HS            6:37.6   20:35.20    1
  2 Cydney Jacobsen            9 Bear Lake HS            6:42.6   20:50.85    2
  3 Amanda Palmer              9 Weiser HS               6:54.3   21:27.15    3
  4 Sarah Armstrong           12 McCall-Donnelly HS      6:59.1   21:42.04    4
  5 Erin Heffron              11 Teton Hs                7:00.6   21:46.59    5
  6 Kate Eborn                11 Bear Lake HS            7:05.0   22:00.17    6
  7 Samantha Robert           10 Middleton HS            7:05.7   22:02.57    7
  8 Chelsea Cazier            10 Timberlake HS           7:07.8   22:08.97    8
  9 Erika James                9 Bear Lake HS            7:09.0   22:12.65    9
 10 Whitney Payment           10 Priest River HS         7:11.4   22:20.21
 11 Angelina Juarez           10 Weiser HS               7:13.0   22:25.24   10
 12 Stephanie Kidman          11 Shelley HS              7:16.1   22:34.86   11
 13 Melody Braden              9 Bonners Ferry HS        7:17.2   22:38.18   12
 14 Kwani Hale                 9 Snake River HS          7:17.9   22:40.44   13
 15 Jenni Vanhoozer           10 Buhl HS                 7:18.2   22:41.24
 16 Paige Walker              11 Weiser HS               7:18.8   22:43.19   14
 17 Angela Wiggins            11 Weiser HS               7:19.6   22:45.63   15
 18 Erika Dornfeld            12 Bonners Ferry HS        7:19.9   22:46.66   16
 19 Heidi Goedhart            11 Declo HS                7:20.9   22:49.61
 20 Alyssa Mattison           12 Timberlake HS           7:21.3   22:50.91   17
 21 Ryki Arnel                10 Bear Lake HS            7:21.6   22:51.76   18
 22 Katie Green               10 Fruitland HS            7:22.2   22:53.67
 23 Skye Burch                10 Declo HS                7:25.4   23:03.65
 24 Kelly Kincella            11 Timberlake HS           7:26.5   23:07.09   19
 25 Brittany Harris           12 Bear Lake HS            7:27.0   23:08.75   20
 26 Julie Orme                11 Sugar-Salem             7:27.4   23:09.77
 27 Corrie Ellis              10 Teton Hs                7:28.0   23:11.87   21
 28 Monique Crumb             12 McCall-Donnelly HS      7:31.3   23:22.01   22
 29 Becca Wiggins              9 Weiser HS               7:32.9   23:27.10   23
 30 Hanna Prange              12 Salmon HS               7:33.2   23:27.89
 31 Ciarra Barreras           11 Salmon HS               7:33.4   23:28.43
 32 Casey Hampton             10 Bonners Ferry HS        7:36.8   23:39.20   24
 33 Jerica Reed               12 Timberlake HS           7:40.2   23:49.57   25
 34 Sarah Slutz                9 Middleton HS            7:40.4   23:50.42   26
 35 Shaunte Reihner           12 Middleton HS            7:40.7   23:51.31   27
 36 Paivi Hutukka             12 Middleton HS            7:41.2   23:52.83   28
 37 Katie Twiggs              11 Snake River HS          7:41.5   23:53.74   29
 38 Alicia Phillips           12 Buhl HS                 7:42.7   23:57.45
 39 Micki Albertson           10 Shelley HS              7:43.0   23:58.32   30
 40 Natalie Crane             12 Bear Lake HS            7:43.2   23:59.06   31
 41 Kelsey Toy                11 McCall-Donnelly HS      7:43.7   24:00.65   32
 42 Jillian Legaard           12 Gooding HS              7:45.6   24:06.31   33
 43 Devon Huggins             10 Bonners Ferry HS        7:48.3   24:14.71   34
 44 Tiffany Jackson            9 Gooding HS              7:50.4   24:21.42   35
 45 Kandace Hansen             9 Snake River HS          7:50.7   24:22.18   36
 46 Jordan Zeller             10 Weiser HS               7:50.9   24:22.74   37
 47 Lynzi Coronado             9 Shelley HS              7:54.8   24:34.91   38
 48 Karina Jenks              10 Snake River HS          7:57.6   24:43.60   39
 49 Carly Beverlin             9 Salmon HS               7:58.0   24:45.07
 50 April Jaynes              10 Buhl HS                 7:59.0   24:48.12
 51 Mary Christensen          11 McCall-Donnelly HS      7:59.2   24:48.83   40
 52 Danyele Jessup             9 Middleton HS            7:59.7   24:50.30   41
 53 Layna Oyervides           11 Weiser HS               8:00.6   24:53.15   42
 54 Camille Robertson          9 Bonners Ferry HS        8:02.3   24:58.19   43
 55 Sierra Wray                9 Snake River HS          8:03.4   25:01.67   44
 56 Memorie Allen             11 Teton Hs                8:08.5   25:17.67   45
 57 Rayanne McLeish            9 Bonners Ferry HS        8:08.7   25:18.12   46
 58 Leanna Knight             10 Teton Hs                8:11.3   25:26.32   47
 59 Lindy Strasser            10 Middleton HS            8:15.1   25:38.04   48
 60 Jill Dalton               12 Gooding HS              8:15.2   25:38.42   49
 61 Emily Tuner               11 Snake River HS          8:17.1   25:44.33   50
 62 Sarah Drake               11 Teton Hs                8:18.8   25:49.63   51
 63 Shandee Patzer            12 Bonners Ferry HS        8:19.1   25:50.53   52
 64 Emily Jones               11 Snake River HS          8:20.7   25:55.42   53
 65 Lindsey Jensen            10 Shelley HS              8:24.6   26:07.51   54
 66 Rosa Hurtado              10 Middleton HS            8:26.5   26:13.53   55
 67 Elicia Dooley             10 Shelley HS              8:30.5   26:26.04   56
 68 Robin Hansen              12 Teton Hs                8:39.3   26:53.19   57
 69 Laurel Moore              12 Gooding HS              8:47.5   27:18.70   58
 70 Andrea Huntsman           11 Shelley HS              9:11.2   28:32.26   59
 71 Lorisa Quigley            12 Gooding HS              9:12.3   28:35.78   60
 72 Jennifer Pruyn             9 Shelley HS              9:13.4   28:39.06   61
 73 Jessica Spurr             11 Timberlake HS           9:19.8   28:59.09   62
 74 Nicole Jessica            11 McCall-Donnelly HS      9:43.0   30:11.04   63
 75 Holly Holland              9 McCall-Donnelly HS      9:43.1   30:11.41   64
 76 Josi Kyssel               12 Teton Hs                9:51.8   30:38.53   65
 77 Aurora Allen              11 McCall-Donnelly HS     10:16.2   31:54.30   66

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bear Lake HS                 36    1    2    6    9   18   20   31
      Total Time:  1:48:30.63
         Average:    21:42.13
   2 Weiser HS                    65    3   10   14   15   23   37   42
      Total Time:  1:52:48.31
         Average:    22:33.67
   3 Bonners Ferry HS            129   12   16   24   34   43   46   52
      Total Time:  1:58:16.94
         Average:    23:39.39
   4 Middleton HS                129    7   26   27   28   41   48   55
      Total Time:  1:58:27.43
         Average:    23:41.49
   5 Timberlake HS               131    8   17   19   25   62
      Total Time:  2:00:55.63
         Average:    24:11.13
   6 Snake River HS              161   13   29   36   39   44   50   53
      Total Time:  2:00:41.63
         Average:    24:08.33
   7 McCall-Donnelly HS          161    4   22   32   40   63   64   66
      Total Time:  2:04:04.57
         Average:    24:48.92
   8 Teton Hs                    169    5   21   45   47   51   57   65
      Total Time:  2:01:32.08
         Average:    24:18.42
   9 Shelley HS                  189   11   30   38   54   56   59   61
      Total Time:  2:03:41.64
         Average:    24:44.33
  10 Gooding HS                  235   33   35   49   58   60
      Total Time:  2:10:00.63
         Average:    26:00.13

3A Boys 2004 Cross Country Results

Boys 5k Run CC 3A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Dallas Eborn              12 Bear Lake HS            5:19.0   16:31.02    1
  2 Bryce Fletcher            12 Teton Hs                5:36.0   17:23.89    2
  3 Ian Faurot                11 McCall-Donnelly HS      5:42.9   17:45.22    3
  4 Perry Webb                12 Weiser HS               5:46.2   17:55.37    4
  5 Tyler Zwiers              11 Timberlake HS           5:47.6   17:59.77    5
  6 Tyler Pickens             11 Gooding HS              5:47.9   18:00.63    6
  7 Kurtis Nelson             12 Gooding HS              5:48.2   18:01.79    7
  8 Richie Bonney             12 Snake River HS          5:49.1   18:04.56    8
  9 Andrew Fletcher           12 Declo HS                5:49.5   18:05.66    9
 10 Tate Hansen               12 Snake River HS          5:50.1   18:07.74   10
 11 Lance Mecham              12 Bear Lake HS            5:53.0   18:16.57   11
 12 Tanner Saxton              9 Bear Lake HS            5:54.5   18:21.29   12
 13 Tyrell Woodbury           12 Sugar-Salem             5:57.6   18:30.79   13
 14 Matt Coryell              11 Middleton HS            5:58.1   18:32.31   14
 15 Jake Timothy              10 Bear Lake HS            5:58.9   18:35.02   15
 16 Andy Harper               10 Snake River HS          6:01.6   18:43.18   16
 17 Tyler Powers              12 Kellogg HS              6:03.6   18:49.63   17
 18 Cody Marshall             11 Snake River HS          6:05.5   18:55.48   18
 19 Andrew Lamm               11 Bear Lake HS            6:06.2   18:57.57   19
 20 Adam Taylor               12 Snake River HS          6:07.1   19:00.31   20
 21 Jake Fulwiler             12 Timberlake HS           6:07.7   19:02.33   21
 22 Kerry Beard               12 Teton Hs                6:08.2   19:03.68   22
 23 Nate McHan                10 Gooding HS              6:09.9   19:09.11   23
 24 Travis Johnson            12 Bonners Ferry HS        6:10.1   19:09.57   24
 25 Andrew Armstrong          10 McCall-Donnelly HS      6:11.9   19:15.31   25
 26 Jesse Cooke               10 Teton Hs                6:12.1   19:16.01   26
 27 Andrew Elkins             12 Buhl HS                 6:12.7   19:17.87
 28 Tyler Cotney              10 Teton Hs                6:12.9   19:18.52   27
 29 Rory Hawker                9 Middleton HS            6:13.3   19:19.53   28
 30 Derek Griggs              12 Sugar-Salem             6:14.9   19:24.50   29
 31 Mathew Williams           12 Snake River HS          6:16.1   19:28.43   30
 32 Hunter Grosse             11 Teton Hs                6:16.3   19:28.88   31
 33 Daniel Wilkinson           9 Middleton HS            6:16.4   19:29.40   32
 34 David Grigg               12 Kellogg HS              6:16.9   19:30.73   33
 35 Alex Crystal               9 Kimberly HS             6:18.3   19:35.11
 36 Justin Freeman            11 Middleton HS            6:18.5   19:35.69   34
 37 Justin Rogers             10 Gooding HS              6:18.7   19:36.43   35
 38 Jordan Anderson           12 Declo HS                6:18.9   19:37.02   36
 39 Anthony Ranallo           12 Gooding HS              6:19.6   19:39.26   37
 40 Craig Cook                12 Bear Lake HS            6:19.8   19:39.79   38
 41 Clint Webb                11 Declo HS                6:19.9   19:40.16   39
 42 Aaron Scott               12 Weiser HS               6:20.0   19:40.59   40
 43 Juan Rodriguez            11 Snake River HS          6:20.2   19:41.06   41
 44 Shane Hayes               10 Kimberly HS             6:23.4   19:51.00
 45 Hank Yergler              12 Kellogg HS              6:24.0   19:52.94   42
 46 John Ashcraft              9 South Fremont HS        6:24.6   19:54.63
 47 Bronson Calderon           9 Gooding HS              6:25.3   19:56.93   43
 48 Stephen Thurston           9 Sugar-Salem             6:26.7   20:01.24   44
 49 Bryan Cossairt            12 Bonners Ferry HS        6:26.8   20:01.63   45
 50 Jake Barrows              12 Bonners Ferry HS        6:29.2   20:09.16   46
 51 Kyle Atkinson             12 Middleton HS            6:30.1   20:11.89   47
 52 Justin Hamdan             10 Priest River HS         6:30.7   20:13.64
 53 Ryan Winebark              9 Bonners Ferry HS        6:31.0   20:14.58   48
 54 Alex Hilbert              12 Teton Hs                6:31.5   20:16.16   49
 55 Matt Jones                 9 Declo HS                6:33.1   20:21.04   50
 56 Dennis Mcleish            10 Bonners Ferry HS        6:33.7   20:23.13   51
 57 Andrew Reddick            12 McCall-Donnelly HS      6:34.6   20:25.83   52
 58 Ben Lusk                  12 Sugar-Salem             6:35.8   20:29.61   53
 59 Dustin Richins            12 Weiser HS               6:38.2   20:37.09   54
 60 Landon Briggs             12 Sugar-Salem             6:39.0   20:39.38   55
 61 Robert Roy                10 Shelley HS              6:39.7   20:41.57   56
 62 Greg Rouse                 9 Timberlake HS           6:40.3   20:43.69   57
 63 Ryan Golding               9 Bear Lake HS            6:40.6   20:44.40   58
 64 Ben Marsden               11 Shelley HS              6:43.4   20:53.14   59
 65 Dustin Smith              10 Declo HS                6:44.3   20:55.90   60
 66 Robbie Nielson            12 Weiser HS               6:44.6   20:57.01   61
 67 Ty Post                   11 Weiser HS               6:44.8   20:57.47   62
 68 Wyatt Fields              11 Bonners Ferry HS        6:44.9   20:57.96   63
 69 Isaac Preston             10 Fruitland HS            6:46.1   21:01.54
 70 Tyson Cox                  9 Shelley HS              6:46.9   21:03.90   64
 71 Drew Prickett             11 Middleton HS            6:47.6   21:06.15   65
 72 T.J. Osburn               10 Shelley HS              6:50.5   21:15.21   66
 73 Andrew Frazee             10 Teton Hs                6:52.8   21:22.30   67
 74 Johnny Chipman            10 Bonners Ferry HS        6:53.2   21:23.65   68
 75 Takuma Kawaiiri           12 Middleton HS            6:56.8   21:34.96   69
 76 Bryant Widener            11 Timberlake HS           6:59.7   21:43.94   70
 77 Shane Dooley              11 Shelley HS              6:59.9   21:44.31   71
 78 Curtis Anderson           11 Gooding HS              7:01.1   21:48.30   72
 79 David Ashcraft            11 Sugar-Salem             7:03.2   21:54.85   73
 80 Grayson Duren              9 Weiser HS               7:03.4   21:55.18   74
 81 Derek Andrews              9 Shelley HS              7:04.8   21:59.66   75
 82 Will Callejas             10 Shelley HS              7:05.1   22:00.66   76
 83 Ian McMahan               11 McCall-Donnelly HS      7:06.5   22:04.98   77
 84 Nate Thrash               12 McCall-Donnelly HS      7:07.2   22:07.13   78
 85 Kimball Palmer            10 Weiser HS               7:12.1   22:22.50   79
 86 Matt Heston               10 Kellogg HS              7:14.8   22:30.78   80
 87 Sam Davis                 10 McCall-Donnelly HS      7:15.4   22:32.52   81
 88 Kameron Warrell            9 Declo HS                7:28.1   23:12.18   82
 89 Andrew McPherson          11 Kellogg HS              7:35.7   23:35.62   83
 90 Tyrell Jackson            12 Kellogg HS              7:37.1   23:40.13   84
 91 Nick Berger                9 Timberlake HS           7:41.2   23:52.61   85
 92 Tom Broughton             12 Timberlake HS           7:45.0   24:04.62   86
 93 Brandon Perry              9 Sugar-Salem             7:52.9   24:29.14   87
 94 Tyler Hughes              11 Timberlake HS           8:06.6   25:11.71   88

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bear Lake HS                 58    1   11   12   15   19   38   58
      Total Time:  1:30:41.47
         Average:    18:08.30
   2 Snake River HS               72    8   10   16   18   20   30   41
      Total Time:  1:32:51.27
         Average:    18:34.26
   3 Gooding HS                  108    6    7   23   35   37   43   72
      Total Time:  1:34:27.22
         Average:    18:53.45
   4 Teton Hs                    108    2   22   26   27   31   49   67
      Total Time:  1:34:30.98
         Average:    18:54.20
   5 Middleton HS                155   14   28   32   34   47   65   69
      Total Time:  1:37:08.82
         Average:    19:25.77
   6 Sugar-Salem                 194   13   29   44   53   55   73   87
      Total Time:  1:39:05.52
         Average:    19:49.11
   7 Declo HS                    194    9   36   39   50   60   82
      Total Time:  1:38:39.78
         Average:    19:43.96
   8 Bonners Ferry HS            214   24   45   46   48   51   63   68
      Total Time:  1:39:58.07
         Average:    19:59.62
   9 Weiser HS                   221    4   40   54   61   62   74   79
      Total Time:  1:40:07.53
         Average:    20:01.51
  10 McCall-Donnelly HS          235    3   25   52   77   78   81
      Total Time:  1:41:38.47
         Average:    20:19.70
  11 Timberlake HS               238    5   21   57   70   85   86   88
      Total Time:  1:43:22.34
         Average:    20:40.47
  12 Kellogg HS                  255   17   33   42   80   83   84
      Total Time:  1:44:19.70
         Average:    20:51.94
  13 Shelley HS                  316   56   59   64   66   71   75   76
      Total Time:  1:45:38.13
         Average:    21:07.63

2A Girls 2004 Cross Country Results

Girls 5k Run CC 2A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Lacey Holder              10 Firth HS                6:38.7   20:38.57    1
  2 Mali Noyes                10 Community HS            6:39.4   20:40.86
  3 Andrea Reed               12 Ririe HS                6:43.5   20:53.49    2
  4 Jaclyn Puga               10 Nampa Christian HS      6:45.2   20:58.64    3
  5 Lisa Romer                 9 Valley HS               6:46.1   21:01.57    4
  6 Ashley Puga               12 Nampa Christian HS      6:48.0   21:07.36    5
  7 Haiden Siepert            10 Soda Springs HS         6:54.9   21:29.03    6
  8 Chelsea McEwen            11 Valley HS               6:58.5   21:39.95    7
  9 Brook Nielson             10 Firth HS                7:00.4   21:46.10    8
 10 Brina Nielson             10 Firth HS                7:00.9   21:47.63    9
 11 Jamie Brown               12 Ririe HS                7:03.9   21:56.81   10
 12 Beth Bailey               10 Troy HS                 7:04.5   21:58.60
 13 Jennifer Schiess          11 Firth HS                7:07.8   22:08.87   11
 14 Bethany Peterson           9 Firth HS                7:08.2   22:10.26   12
 15 Megan Bullers             11 Valley HS               7:09.1   22:12.95   13
 16 Andrea Christensen        11 Firth HS                7:10.4   22:17.14   14
 17 Sherin Olson              10 Soda Springs HS         7:16.8   22:36.84   15
 18 Kaycie Clark               9 Soda Springs HS         7:25.1   23:02.65   16
 19 Emily Hetrick             12 Greenleaf HS            7:26.4   23:06.70
 20 Allie Brown               10 Soda Springs HS         7:26.9   23:08.44   17
 21 Danielle Bowman           10 Nampa Christian HS      7:28.0   23:11.76   18
 22 Abbie Beutler                West Side HS            7:28.3   23:12.61
 23 Jessica McEwen             9 Valley HS               7:28.4   23:12.96   19
 24 Hailey Ainscough          11 Soda Springs HS         7:28.8   23:14.19   20
 25 Jessica Lakey              9 Council HS              7:30.6   23:19.70   21
 26 Hannah Hunting            10 Cole-Valley HS          7:32.2   23:24.76
 27 Alycia Link               12 Nampa Christian HS      7:34.8   23:32.90   22
 28 Ashley Barrus             11 Firth HS                7:38.7   23:44.86   23
 29 Elise Marchant             9 Oakley HS               7:38.8   23:45.38
 30 Darcy Hiatt               12 Richfield HS            7:39.1   23:46.35
 31 Whitney Cellan            11 Soda Springs HS         7:40.1   23:49.27   24
 32 Ashley Gambles            11 Soda Springs HS         7:43.0   23:58.45   25
 33 Rachel Park               10 Genesee HS              7:44.2   24:02.05
 34 Pamila Ward               12 Idaho City HS           7:44.6   24:03.38   26
 35 Saige Harrington          11 Idaho City HS           7:45.7   24:06.66   27
 36 Chelsea Roussopulos        9 Nampa Christian HS      7:46.0   24:07.57   28
 37 Helen Cano                12 Idaho City HS           7:53.8   24:31.92   29
 38 Mariam Reardon            11 Grangeville HS          7:54.0   24:32.59   30
 39 Erica Ambriz              10 Greenleaf HS            7:54.4   24:33.70
 40 Kendra Loeber             10 Grangeville HS          8:04.8   25:06.17   31
 41 Hannah Lakey              10 Council HS              8:05.7   25:08.99   32
 42 Heather Gibson             9 Council HS              8:06.0   25:09.81   33
 43 Sabrina Zitlau            12 Ririe HS                8:08.5   25:17.44   34
 44 Danielle Beesley           9 Nampa Christian HS      8:14.0   25:34.51   35
 45 Danielle Meyerhoff        11 Valley HS               8:14.7   25:36.83   36
 46 Jamie Hubbs               11 Ririe HS                8:17.4   25:45.13   37
 47 Katy Canfield             10 Council HS              8:22.9   26:02.31   38
 48 Katlyn Valerio            10 Mullan HS               8:26.0   26:11.93
 49 Alex Landon               11 Ririe HS                8:30.5   26:26.06   39
 50 Annie McDonald            10 Ririe HS                8:30.6   26:26.34   40
 51 Bekha Smith               12 Idaho City HS           8:31.8   26:30.09   41
 52 Gabriel Lucas             12 Grangeville HS          8:33.4   26:34.98   42
 53 Deborah Beutler              West Side HS            8:37.0   26:46.17
 54 Krystal Connolly           9 Nampa Christian HS      8:44.0   27:07.90   43
 55 Esther Beutler               West Side HS            8:54.7   27:41.08
 56 Astra Williams            12 Troy HS                 8:57.2   27:48.74
 57 Frona Parrish              9 Idaho City HS           8:58.2   27:51.91   44
 58 Hillary Rix               10 Ririe HS                8:59.2   27:55.20   45
 59 Tiffany Hampton            9 Council HS              9:01.3   28:01.75   46
 60 Natalie Larsen               West Side HS            9:12.4   28:36.06
 61 Melissa Wolters           12 Valley HS               9:13.8   28:40.42   47
 62 Ariel Johnson              9 Idaho City HS           9:21.0   29:02.77   48
 63 Angela Crabtree           11 Grangeville HS          9:34.9   29:46.05   49
 64 Leah Heibert              10 Grangeville HS         10:04.3   31:17.28   50

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Firth HS                     41    1    8    9   11   12   14   23
      Total Time:  1:48:31.43
         Average:    21:42.29
   2 Soda Springs HS              74    6   15   16   17   20   24   25
      Total Time:  1:53:31.15
         Average:    22:42.23
   3 Nampa Christian HS           76    3    5   18   22   28   35   43
      Total Time:  1:52:58.23
         Average:    22:35.65
   4 Valley HS                    79    4    7   13   19   36   47
      Total Time:  1:53:44.26
         Average:    22:44.86
   5 Ririe HS                    122    2   10   34   37   39   40   45
      Total Time:  2:00:18.93
         Average:    24:03.79
   6 Idaho City HS               167   26   27   29   41   44   48
      Total Time:  2:07:03.96
         Average:    25:24.80
   7 Council HS                  170   21   32   33   38   46
      Total Time:  2:07:42.56
         Average:    25:32.52
   8 Grangeville HS              202   30   31   42   49   50
      Total Time:  2:17:17.07
         Average:    27:27.42

2A Boys 2004 Cross Country Results
Boys 5k Run CC 2A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Keane Shuler              12 Soda Springs HS         5:22.1   16:40.73    1
  2 Steve Atkinson               Malad HS                5:25.9   16:52.40    2
  3 Trevor Price                 Malad HS                5:36.3   17:24.80    3
  4 Bradley Petersen          12 Firth HS                5:43.4   17:46.69    4
  5 Josh Dalton               12 Deary HS                5:46.6   17:56.74
  6 Cory Kniep                12 Shoshone HS             5:47.3   17:58.82
  7 Seth Clark                11 Grangeville HS          5:51.7   18:12.71    5
  8 Casey Ward                11 Firth HS                5:51.9   18:13.30    6
  9 Brad Ivie                 12 Firth HS                5:55.3   18:23.70    7
 10 Robin Bullcreek              Malad HS                5:58.0   18:32.24    8
 11 Brett McKinnon            12 Firth HS                5:59.2   18:35.86    9
 12 Tony Brown                10 Soda Springs HS         6:00.0   18:38.29   10
 13 Jason Towery               9 Nampa Christian HS      6:00.5   18:39.99
 14 Jake Walker               12 Firth HS                6:00.9   18:41.04   11
 15 Patrick Teaford           12 Troy HS                 6:01.2   18:42.11   12
 16 Will Rose                 11 Oakley HS               6:02.0   18:44.49   13
 17 Darren McKinnon           10 Firth HS                6:02.1   18:44.86   14
 18 Darwin King               12 Butte County HS         6:02.3   18:45.39   15
 19 Devin Peterson            10 Firth HS                6:06.9   18:59.70   16
 20 Jackson Burk              11 Bliss HS                6:07.1   19:00.41
 21 Jacob Redford             10 Troy HS                 6:07.6   19:02.07   17
 22 Andrew Hackmeister           Malad HS                6:09.7   19:08.49   18
 23 Harlie Amy                11 Richfield HS            6:11.9   19:15.44
 24 Skyler Stotts             10 North Gem               6:12.1   19:15.85
 25 Kyler Dreyer              11 Meadows Valley HS       6:13.5   19:20.33
 26 Tyler Turbull             12 Cambridge HS            6:15.5   19:26.56
 27 Shae Neal                    Malad HS                6:16.1   19:28.44   19
 28 Andrew McCusker           12 Idaho City HS           6:16.5   19:29.53   20
 29 Danny Camphouse           12 Idaho City HS           6:16.9   19:30.77   21
 30 Cameron Lockhart          11 Kootenai HS             6:17.9   19:33.85
 31 Domingo Orozco            11 Valley HS               6:18.0   19:34.29
 32 JC Corbridge                 Malad HS                6:19.5   19:38.84   22
 33 Garrett Traughber          9 Butte County HS         6:23.3   19:50.59   23
 34 Jace Johnson              12 Valley HS               6:23.5   19:51.40
 35 Mike Mattson              10 Community HS            6:23.7   19:52.04
 36 Hank Hetrick              11 Greenleaf HS            6:23.9   19:52.62
 37 Nathan Christensen        11 Soda Springs HS         6:24.0   19:53.06   24
 38 Josh Shaver               11 New Plymouth HS         6:27.1   20:02.48   25
 39 Lewt Greenfield           11 Melba HS                6:27.3   20:03.13   26
 40 David Claypool            12 New Plymouth HS         6:29.4   20:09.62   27
 41 Jake Sorensen                Malad HS                6:29.8   20:10.89   28
 42 Brandon Shell             12 Soda Springs HS         6:37.0   20:33.34   29
 43 Morgan Donaldson          10 Horsehoe Bend HS        6:39.4   20:40.90
 44 Jeff Pyburn               12 Melba HS                6:40.0   20:42.55   30
 45 Michael Mitchell          11 Butte County HS         6:40.8   20:45.03   31
 46 Andy Berg                 12 Soda Springs HS         6:41.5   20:47.13   32
 47 Seth Reardon              12 Grangeville HS          6:43.3   20:53.00   33
 48 Race Woods                 9 Soda Springs HS         6:44.0   20:55.08   34
 49 Andy Jensen               12 Butte County HS         6:44.3   20:56.08   35
 50 Jake Barber               11 Genesee HS              6:46.1   21:01.57
 51 Joel Ewing                 9 Grangeville HS          6:46.9   21:03.92   36
 52 Daxson Hale               11 Oakley HS               6:47.3   21:05.18   37
 53 Paul Seegmiller           10 Troy HS                 6:47.9   21:07.15   38
 54 Brandon Roberts           12 New Plymouth HS         6:48.3   21:08.36   39
 55 Joseph Huxhold            11 Bliss HS                6:48.5   21:08.90
 56 Shane Staton              10 Deary HS                6:50.1   21:13.86
 57 Keelan Butler              9 Kootenai HS             6:50.2   21:14.33
 58 David Culpepper           11 Cole-Valley HS          6:50.8   21:16.19
 59 James Burke               10 Idaho City HS           6:52.6   21:21.81   40
 60 Ryan Wakefield            12 Melba HS                6:55.2   21:29.82   41
 61 Ray Behrens               12 Deary HS                6:56.3   21:33.30
 62 Glen Moulton              12 Deary HS                6:56.8   21:34.80
 63 Darin Lloyd               12 New Plymouth HS         6:57.3   21:36.24   42
 64 Neal Wassmuth             12 Grangeville HS          6:57.7   21:37.54   43
 65 Zach Arbizu               10 Melba HS                6:58.5   21:40.10   44
 66 Robert Armstrong          12 New Plymouth HS         6:59.8   21:43.99   45
 67 Patrick Mchail             9 Kootenai HS             7:00.6   21:46.56
 68 Luke Hetrick               9 Greenleaf HS            7:02.5   21:52.45
 69 Caleb Murdock             11 Troy HS                 7:07.9   22:09.20   46
 70 Kerry Brown               12 New Plymouth HS         7:09.8   22:15.13   47
 71 Derek Maughn              11 Soda Springs HS         7:13.2   22:25.76   48
 72 Gary Nilsen               12 Oakley HS               7:14.6   22:30.18   49
 73 Thomas Whittle            10 Oakley HS               7:16.7   22:36.64   50
 74 Tyler McFarlane            9 Idaho City HS           7:20.8   22:49.33   51
 75 Ryan Stephens             12 Grangeville HS          7:24.8   23:01.88   52
 76 Clinton Silcock           12 Butte County HS         7:26.3   23:06.40   53
 77 Tyler Forsberg             9 New Plymouth HS         7:29.9   23:17.54   54
 78 Austin Wassmuth            9 Grangeville HS          7:33.2   23:27.90   55
 79 Michael Smith             10 Idaho City HS           7:35.4   23:34.81   56
 80 Gerardo Munguia           11 Melba HS                7:38.3   23:43.90   57
 81 Mackay Clark              12 Oakley HS               7:43.1   23:58.69   58
 82 Christopher Teaford        9 Troy HS                 7:55.7   24:37.74   59
 83 Jake Meyer                10 Grangeville HS          7:58.0   24:44.93   60
 84 Ricky Delvecchio           9 Idaho City HS           8:30.3   26:25.44   61
 85 James Cooper               9 Oakley HS               8:38.1   26:49.43   62
 86 Karl Jensen                9 Butte County HS         9:08.6   28:24.30   63

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Firth HS                     37    4    6    7    9   11   14   16
      Total Time:  1:31:40.59
         Average:    18:20.12
   2 Malad HS                     50    2    3    8   18   19   22   28
      Total Time:  1:31:26.37
         Average:    18:17.28
   3 Soda Springs HS              96    1   10   24   29   32   34   48
      Total Time:  1:36:32.55
         Average:    19:18.51
   4 Butte County HS             157   15   23   31   35   53   63
      Total Time:  1:43:23.49
         Average:    20:40.70
   5 Grangeville HS              169    5   33   36   43   52   55   60
      Total Time:  1:44:49.05
         Average:    20:57.81
   6 Troy HS                     172   12   17   38   46   59
      Total Time:  1:45:38.28
         Average:    21:07.66
   7 New Plymouth HS             178   25   27   39   42   45   47   54
      Total Time:  1:44:40.69
         Average:    20:56.14
   8 Idaho City HS               188   20   21   40   51   56   61
      Total Time:  1:46:46.25
         Average:    21:21.25
   9 Melba HS                    198   26   30   41   44   57
      Total Time:  1:47:39.50
         Average:    21:31.90
  10 Oakley HS                   207   13   37   49   50   58   62
      Total Time:  1:48:55.18
         Average:    21:47.04