State Qualifiers are in Purple
District I-II 10/21/05

5A Boys Results
1 Steel, Lloyd JR Coeur D'Alene HS 5:28.0 16:59.00 1
2 Frederickson, Logan FR Lake City HS 5:29.0 17:02.00 2
3 Coyle, John SO Lake City HS 5:33.5 17:16.00 3
4 Bryan, Luke SR Lake City HS 5:33.8 17:17.00 4
5 Traw, Jonathon SR Coeur D'Alene HS 5:34.1 17:18.00 5
6 Cotton, Nic JR Lake City HS 5:35.1 17:21.00 6
7 Arnold, David SR Coeur D'Alene HS 5:37.7 17:29.00 7
8 Stanger, Carl JR Coeur D'Alene HS 5:39.3 17:34.00 8
9 Lee, Greg SR Coeur D'Alene HS 5:42.5 17:44.00 9
10 Livingston, Colin JR Lake City HS 5:47.0 17:58.00 10
11 Hoggatt, Sam SO Lake City HS 5:47.7 18:00.00 11
12 Hopper, John SR Coeur D'Alene HS 5:48.9 18:04.00 12
13 Glasson, Robert SR Lake City HS 5:51.8 18:13.00 13
14 Lawlor, Ian FR Coeur D'Alene HS 5:53.1 18:17.00 14
15 Dickerson, Dustin SR Lewiston HS 5:53.8 18:19.00 15
16 Lawrence, Joe JR Lewiston HS 6:09.2 19:07.00 16
17 Rawson, Nick SR Lewiston HS 6:10.8 19:12.00 17
18 Bliss, Mitch SR Lewiston HS 6:11.2 19:13.00 18
19 Bowen, Ryan SO Lewiston HS 6:16.6 19:30.00 19
20 Reed, Padraic SR Lewiston HS 6:26.0 19:59.00 20
21 Skogrand, Daniel SO Lewiston HS 6:46.9 21:04.00 21

Team Results 5A Boys

1 Lake City High School 25 2 3 4 6 10 11 13
Total Time: 1:26:54.00
Average: 17:22.80
2 Coeur D'Alene High School 30 1 5 7 8 9 12 14
Total Time: 1:27:04.00
Average: 17:24.80

3 Lewiston High School 85 15 16 17 18 19 20 21
Total Time: 1:35:21.00
Average: 19:04.20

5A Girls Results
1 Palmer, Kristin SR Coeur D'Alene HS 6:07.9 19:03.00 1
2 Stone, Anna JR Coeur D'Alene HS 6:08.6 19:05.00 2
3 Kilburg, Katelyn SR Lake City HS 6:32.4 20:19.00 3
4 Meyer, Hailey SR Lake City HS 6:44.0 20:55.00 4
5 Mitchell, Melissa JR Lake City HS 6:44.3 20:56.00 5
6 Mitchell, Molly FR Lake City HS 6:49.1 21:11.00 6
7 Hanvey, Danielle SR Lewiston HS 6:55.3 21:30.00 7
8 Helms, Lisa JR Lake City HS 7:01.7 21:50.00 8
9 White, Destiny FR Lake City HS 7:07.2 22:07.00 9
10 Detienne, Jacque SR Coeur D'Alene HS 7:16.5 22:36.00 10
11 Radford, Mallory SR Coeur D'Alene HS 7:18.4 22:42.00 11
12 McCoy, Krissy SR Coeur D'Alene HS 7:21.0 22:50.00 12
13 Burrup, Rachelle JR Lewiston HS 7:31.6 23:23.00 13
14 Hokenson, Vickie SR Lewiston HS 7:33.9 23:30.00 14
15 Einspahr, Jaclyn JR Lewiston HS 7:40.3 23:50.00 15
16 Anegon, Angela SR Lewiston HS 7:54.5 24:34.00 16
17 Brown, Caitlin SR Lewiston HS 7:55.4 24:37.00 17
18 Vetsch, Sara SR Coeur D'Alene HS 8:38.2 26:50.00 18
19 Machova, Janna SR Coeur D'Alene HS 8:41.1 26:59.00 19
20 Ulman, Marcia SR Lewiston HS 8:44.4 27:09.00 20

5A Girl Team Results

1 Lake City High School 26 3 4 5 6 8 9
Total Time: 1:45:11.00
Average: 21:02.20
2 Coeur D'Alene High School 36 1 2 10 11 12 18 19
Total Time: 1:46:16.00
Average: 21:15.20

3 Lewiston High School 65 7 13 14 15 16 17 20
Total Time: 1:56:47.00
Average: 23:21.40

District III @ Eagle Island 10/21/05

Event 6 Boys 5k Run CC 5A Varsity
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Sawyer Bosch 11 Borah HS 5:16 16:22 1
2 Sean Huey 11 Borah HS 5:19 16:30 2
3 Bryant Denson 11 Boise High School 5:22 16:39 3
4 Nick Bolinder 11 Boise High School 5:23 16:41 4
5 Brandon Frisbee 12 Borah HS 5:24 16:47 5
6 Erik Montgomery 12 Boise High School 5:25 16:49 6
7 John Mering 12 Boise High School 5:28 16:59 7
8 Derrek Gunn Mountain View HS 5:28 16:59 8
9 Geoff Williams 12 Boise High School 5:29 17:02 9
10 Alex Goold Mountain View HS 5:32 17:10 10
11 Jesse Thompson Mountain View HS 5:33 17:15 11
12 Jordan Ware 12 Centennial HS 5:34 17:17 12
13 Royce Hyland 12 Boise High School 5:35 17:19 13
14 Alex Pogue Mountain View HS 5:37 17:26 14
15 K Dailey Mountain View HS 5:37 17:26 15
16 Ryan Hansen 12 Capital HS 5:37 17:27 16
17 Jared Nielson 10 Borah HS 5:38 17:28 17
18 Phillip Petterborg 12 Borah HS 5:38 17:30 18
19 Wyatt Fereday 11 Boise High School 5:39 17:32 19
20 Emil Harry 12 Capital HS 5:39 17:33 20
21 John Flight 10 Borah HS 5:41 17:38 21
22 Matt Stark Mountain View HS 5:45 17:52 22
23 Aaron Anderson 12 Eagle HS 5:46 17:54 23
24 Chase Matzdorff 11 Eagle HS 5:46 17:54 24
25 Matt Koob 9 Capital HS 5:46 17:54 25
26 Ryan Wallentine Mountain View HS 5:48 18:00 26
27 Stephen Lowery 10 Timberline HS 5:48 18:00 27
28 Austin Edwards 10 Eagle HS 5:50 18:05 28
29 Jake Henthorn 10 Meridian HS 5:51 18:09 29
30 Cam Davis 10 Capital HS 5:51 18:11 30
31 D.J. Brown 9 Meridian HS 5:52 18:13 31
32 Graeme Faulkner 10 Borah HS 5:54 18:19 32
33 Patrick Brown 12 Centennial HS 5:55 18:21 33
34 Micha Boettiger 10 Capital HS 5:55 18:23 34
35 Jordan Hopewell 10 Eagle HS 5:56 18:26 35
36 Micheal Metcalf 11 Centennial HS 5:59 18:34 36
37 Nate Murphy 10 Eagle HS 5:59 18:35 37
38 Nick Bonner 10 Meridian HS 6:00 18:36 38
39 Cody Rome 10 Eagle HS 6:01 18:41 39
40 Tim McHail 11 Eagle HS 6:04 18:50 40
41 Bart Miller 11 Timberline HS 6:05 18:54 41
42 David McElroy 10 Timberline HS 6:08 19:01 42
43 Brent Allen 12 Centennial HS 6:08 19:02 43
44 Matt Slette 12 Centennial HS 6:08 19:03 44
45 Bryce Grigg 10 Meridian HS 6:08 19:04 45
46 Israel Shebley 11 Capital HS 6:09 19:05 46
47 Jens Boettiger 10 Capital HS 6:10 19:10 47
48 Jesse Brent 12 Centennial HS 6:12 19:14 48
49 Mike Lewis Meridian HS 6:14 19:21 49
50 Ryan Bench 12 Centennial HS 6:16 19:26 50
51 Chris Hall 9 Meridian HS 6:24 19:51 51
52 Billy Ba 11 Timberline HS 6:27 20:01 52
53 Troy Jones 12 Meridian HS 6:33 20:20 53
54 Josh Egan 11 Timberline HS 6:35 20:27 54
55 Michael Brown 11 Timberline HS 6:51 21:15 55
56 Michael Cantrell 11 Timberline HS 7:02 21:50 56

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Boise High School 29 3 4 6 7 9 13 19
Total Time: 1:24:10.00
Average: 16:50.00
2 Borah HS 43 1 2 5 17 18 21 32
Total Time: 1:24:37.00
Average: 16:55.40
3 Mountain View HS 58 8 10 11 14 15 22 26
Total Time: 1:26:16.00
Average: 17:15.20
4 Capital HS 125 16 20 25 30 34 46 47
Total Time: 1:29:28.00
Average: 17:53.60
5 Eagle HS 147 23 24 28 35 37 39 40
Total Time: 1:30:54.00
Average: 18:10.80
6 Centennial HS 168 12 33 36 43 44 48 50
Total Time: 1:32:17.00
Average: 18:27.40
7 Meridian HS 192 29 31 38 45 49 51 53
Total Time: 1:33:23.00
Average: 18:40.60
8 Timberline HS 216 27 41 42 52 54 55 56
Total Time: 1:36:23.00
Average: 19:16.60

Event 5 Girls 5k Run CC 5A Varsity
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Karleigh Gempler 11 Borah HS 6:06 18:55 1
2 Dana Morgan 12 Boise High School 6:12 19:14 2
3 Anne Lovelace 10 Boise High School 6:15 19:24 3
4 Rebekah McGourty 11 Boise High School 6:18 19:35 4
5 Bug Simmons 9 Mountain View HS 6:19 19:37 5
6 Katharine Gallagher 12 Eagle HS 6:23 19:50 6
7 Kerynn Davis 12 Mountain View HS 6:26 19:59 7
8 Sarah Olson 9 Boise High School 6:28 20:06 8
9 Auna Charlton 9 Borah HS 6:34 20:22 9
10 Nicole Nielson 9 Borah HS 6:36 20:29 10
11 Alexi Hawkins 9 Mountain View HS 6:36 20:30 11
12 Lauren Kolojejchick 12 Centennial HS 6:37 20:32 12
13 Ali Jones 12 Capital HS 6:37 20:34 13
14 Carly Gerard 11 Capital HS 6:38 20:34 14
15 Shannon Small 12 Eagle HS 6:40 20:41 15
16 Lauren Schaffer 10 Timberline HS 6:41 20:45 16
17 Chantel Varland 12 Mountain View HS 6:42 20:48 17
18 Lacey Tanner 9 Eagle HS 6:43 20:50 18
19 Ashley Butler 12 Boise High School 6:43 20:52 19
20 Katy Jannuzzi 12 Mountain View HS 6:44 20:53 20
21 Jaleese Simmons 11 Mountain View HS 6:45 20:57 21
22 Sara Shields 9 Timberline HS 6:46 21:00 22
23 Madison Holt 9 Eagle HS 6:53 21:21 23
24 Fiona Wilhelm 10 Boise High School 6:54 21:27 24
25 Stacie Rhead 12 Borah HS 6:59 21:42 25
26 Megan Armitage 12 Borah HS 7:00 21:44 26
27 Becca Williams 12 Centennial HS 7:01 21:46 27
28 Arianna Lee 10 Borah HS 7:02 21:51 28
29 Megan Tanner 9 Eagle HS 7:03 21:53 29
30 Jessica Lanser 9 Boise High School 7:03 21:55 30
31 Candi Burr 11 Capital HS 7:07 22:05 31
32 Lindsey Both 11 Eagle HS 7:11 22:16 32
33 Shannon Lynch 9 Centennial HS 7:12 22:21 33
34 Emily Sorenson 12 Capital HS 7:13 22:23 34
35 Erin Heinz 12 Capital HS 7:24 22:59 35
36 Megan Hansen 10 Centennial HS 7:25 23:02 36
37 Lindy Olson 10 Capital HS 7:27 23:08 37
38 Whitney Leaman 9 Centennial HS 7:32 23:23 38
39 Kalyn Hendrix 9 Timberline HS 7:32 23:24 39
40 Adreinne Zahorik 10 Borah HS 7:35 23:32 40
41 Emily Larsen 12 Timberline HS 7:35 23:34 41
42 Ayssa Ball 9 Timberline HS 7:38 23:41 42
43 Mandi Burr 11 Capital HS 7:38 23:42 43
44 Kelly Koelling 11 Centennial HS 7:39 23:44 44
45 Sherry Marcotte 11 Eagle HS 7:47 24:11 45
46 Katie Bakow 9 Meridian HS 7:51 24:22
47 Allyson Perry 10 Meridian HS 7:51 24:24
48 Katrina Nielsen 11 Meridian HS 7:56 24:37
49 Elizabeth Clark 9 Centennial HS 8:11 25:25 46

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Boise High School 36 2 3 4 8 19 24 30
Total Time: 1:39:11.00
Average: 19:50.20
2 Mountain View HS 60 5 7 11 17 20 21
Total Time: 1:41:47.00
Average: 20:21.40
3 Borah HS 71 1 9 10 25 26 28 40
Total Time: 1:43:12.00
Average: 20:38.40
4 Eagle HS 91 6 15 18 23 29 32 45
Total Time: 1:44:35.00
Average: 20:55.00

5 Capital HS 127 13 14 31 34 35 37 43
Total Time: 1:48:35.00
Average: 21:43.00
6 Centennial HS 146 12 27 33 36 38 44 46
Total Time: 1:51:04.00
Average: 22:12.80
7 Timberline HS 160 16 22 39 41 42
Total Time: 1:52:24.00
Average: 22:28.80

District 4-5-6 10/21/05 @ Jerome

Results

Boys Team scores -- 1. Idaho Falls 20; 2. Highland 56; 3. Twin Falls 75; 4. Skyline 102.

Individual top 10 (all qualify for state) -- 1. Taylor Farnsworth, Highland, 16 minutes, 26 seconds; 2. Trevor Gardner, Idaho Falls, 17:18; 3. Eric Follett, Idaho Falls, 17:19; 4. Robbie Simmonds, Idaho Falls, 17.25; 5. David Pace, Idaho Falls, 17.46; 6. Ben Bottcher, Idaho Falls, 17.52; 7. Cameron Butler, Idaho Falls, 17.52; 8. Chaz Anestos, Highland, 18.07; 9. Tyler Jones, Twin Falls, 18.08; 10. Jon Pramwell, Idaho Falls, 18.27.11. William Hurlburt H
18:38,
12. Zach Lowman TF 18:45, 13. Mitch Freeman IF 18:52, 14. Tyler Lythgoe IF 18:59, 15. Justin Shook IF 19:00, 16. Ander Jayo TF 19:03, 17. Corey Lewis S 19:08, 18. Chris Blay TF 19:09, 19. Trevor Clark H 19:15, 20. Justin
Maxfield S 19:19, 21. Max Scoville IF 19:23, 22. Kyle Little TF 19:25,
23. Tyler Schrock H 19:29, 24. Anthon Grigg H 19:30, 25. Thomas Bollinger H 19:33.

Twin Falls finishes -- 13. Ander Jayo 18:52; 18. Kyle Little 19:09; 23. Brandon McNew 19:29; 27. Evan Malberg 19:57; 35. Logan Lynch 20:03; 41. Quentin Brown 20:24; 51. Tyler Hash 21:01; 60. Levi Lancaster 21:54; 63. Kyle Mason 22:12; 64. Cody Hansen 22:23.

Girls Team scores -- 1. Highland 25; 2. Idaho Falls 62; 3. Twin Falls 74; 4. Skyline 75.

Individual top 10 (all qualify for state) -- 1. Alex Lifzinger, Highland, 20 minutes, 3 seconds; 2. Brandi Hutchison, Highland, 20:07; 3. Erica Wendt, Skyline, 20:50; 4. Jaymee Norose, Highland, 21:06; 5. Dani Bates, Twin Falls, 21:42; 6. Natasha Bortz, Twin Falls, 21:48; 7. Sydney Wendt, Skyline, 21:59; 8. Hannah Ross, Highland, 22:03; 9. Melanie Pace, Idaho Falls, 22:05; 10. Carly Flandro, Highland, 22:16. 11. Karli Walker IF 22:16, 12. Samantha Thayne H 22:20, 13. Eden Rasmussen IF 22:33, 14. Taya Oakey IF 22:42, 15. Molly Crandall IF 22:59, 16. Crista Cali H 23:01, 17. Jahnee Thomason H 23:13, 18. Brittany Ward TF 23:16, 19. Nicole Laird IF 23:17, 20. Arna Bajratarevic TF 23:21, 21. Katie Meagher S 23:23, 22. Ashley Hunter IF 23:24, 23. Jolyn Wendt S 23:32, 24. Casey Horton S 23:41, 25. Jessica Braun
H 23:53.

Twin Falls finishes -- 17. Brittany Ward 23:13; 19. Arna Bajratarevic 23:17; 27. Kami Baker 25:07; 28. Danielle Essma 25:43; 29. Megan Miller 25:52; 46. Amber Clontz 26:57; 48. Christie Essma 27:00; 51. Elena Lowder 27:27; 56. Emily Strom 29:08.

1 1