2006 Rocky Mountain Region XC
Highland Golf Course
Pocatello, ID
November 4, 2006


Boys Elite Championship 5K

Overall Bib   Name Class State Team Time Score

1. 410   Luke Puskedra Jr 1.   UT Judge Memorial CHS-UT 15:45.1 1.
2. 304   Evan Appel -- 1.   CO Dakota Ridge XC Club-CO 15:51.2 2.
3. 324   Jared Ward Sr 2.   UT Davis XC Club-UT 16:04.9 3.
4. 727   Adam Lenz Sr 1.   MT Team Crested Butte-MT 16:08.4 4.
5. 1   Taylor Farnsworth Jr 1.   ID Highland HS-ID 16:14.7 5.
6. 239   Chio Lopez Sr 2.   ID Century HS-ID 16:25.2 6.
7. 265   Scott Foley Sr 1.   WY Cheyenne Central HS-WY 16:26.7 7.
8. 463   Justin Hedin Sr 3.   UT Mountain Crest HS-UT 16:27.6 8.
9. 149   Sean Huey Sr 3.   ID Borah HS-ID 16:29.4 9.
10. 8   Patrick Casey Jr 2.   MT Unattached 16:30.4 10.
11. 161   Daniel Jackson -- 3.   MT Bozeman XC Club-MT 16:34.1 11.
12. 287   Jeremy George Sr 2.   CO Classical Academy XC Club-CO 16:36.4 12.
13. 147   Sawyer Bosch Sr 4.   ID Borah HS-ID 16:43.3 13.
14. 695   Skyler Stotts Sr 5.   ID Soda Springs XC Club-ID 16:47.5 14.
15. 310   Kyle Simcox -- 3.   CO Dakota Ridge XC Club-CO 16:48.1 15.
16. 568   Prescott McCarthy Sr 4.   UT Park City HS-UT 16:50.1 16.
17. 456   Eric Larson Sr 4.   MT Missoula Big Sky-MT 16:51.6 17.
18. 454   Kyle Anderson Sr 5.   MT Missoula Big Sky-MT 16:51.9 18.
19. 156   Alex Brekke -- 6.   MT Bozeman XC Club-MT 16:52.8 19.
20. 711   Spencer Gardner Jr 5.   UT Springville XC Club-UT 16:53.6 20.
21. 757   Nathan Fletcher So 6.   UT Timpview HS-UT 16:56.7 21.
22. 806   Dart Schwaderer So 4.   CO Wheat Ridge XC-CO 16:58.4 22.
23. 266   Josh Franke Jr 2.   WY Cheyenne Central HS-WY 16:58.9 23.
24. 137   Greg Montgomery So 6.   ID Boise Striders-ID 16:59.4 24.
25. 219   John Hart Sr 7.   UT Cedar HS-UT 17:00.3 25.
26. 374   Seth Grossman Sr 7.   MT Flathead HS-MT 17:00.7 26.
27. 458   Hunter Nelson Sr 8.   MT Missoula Big Sky-MT 17:01.8 -- 
28. 353   Nick White Sr 5.   CO Falcon HS-CO 17:02.5 27.
29. 39   Ryan Stewart Jr 8.   UT Alta HS-UT 17:02.8 -- 
30. 267   Laine Parish Jr 3.   WY Cheyenne Central HS-WY 17:03.2 28.
31. 159   Dylan Davis -- 9.   MT Bozeman XC Club-MT 17:03.5 -- 
32. 157   Andy Burns -- 10.   MT Bozeman XC Club-MT 17:03.8 -- 
33. 500   Travis Fuller Jr 9.   UT Mountain View HS-UT 17:04.1 -- 
34. 376   Carl Nystuen Sr 11.   MT Flathead HS-MT 17:04.6 -- 
35. 123   Paul Sartin Sr 7.   ID Bishop Kelly AC-ID 17:05.1 29.
36. 270   Sean Wilde Sr 4.   WY Cheyenne Central HS-WY 17:05.7 30.
37. 756   Jason Fairchild Jr 10.   UT Timpview HS-UT 17:06.4 -- 
38. 801   Scott Faulbe Fr 6.   CO Wheat Ridge XC-CO 17:07.2 31.
39. 461   Zak Dymock Jr 11.   UT Mountain Crest HS-UT 17:07.7 -- 
40. 804   Micky Nelson Jr 7.   CO Wheat Ridge XC-CO 17:08.0 32.
41. 309   Sean McNeil -- 8.   CO Dakota Ridge XC Club-CO 17:09.0 -- 
42. 268   Devin Rathburn Fr 5.   WY Cheyenne Central HS-WY 17:10.8 33.
43. 502   Luke Harrison Sr 12.   UT Mountain View HS-UT 17:11.0 -- 
44. 503   Eric Lunt So 13.   UT Mountain View HS-UT 17:11.3 -- 
45. 501   Coulson Goodwin Sr 14.   UT Mountain View HS-UT 17:12.1 -- 
46. 460   Kevin Dickey Jr 15.   UT Mountain Crest HS-UT 17:12.9 -- 
47. 321   Seth Gutzwiller So 16.   UT Davis XC Club-UT 17:14.3 -- 
48. 222   Clinton Rhoton Sr 17.   UT Cedar HS-UT 17:14.7 -- 
49. 63   Jake Timothy Sr 8.   ID Bear Lake HS-ID 17:15.1 -- 
50. 160   Mathew Francis -- 12.   MT Bozeman XC Club-MT 17:15.5 -- 
51. 800   Henry Cowhick So 9.   CO Wheat Ridge XC-CO 17:15.8 -- 
52. 351   Wes Rickman So 10.   CO Falcon HS-CO 17:16.1 -- 
53. 462   Neal Ferrin Jr 18.   UT Mountain Crest HS-UT 17:16.8 -- 
54. 526   Jason Hart Sr 19.   UT Orem HS-UT 17:17.2 -- 
55. 755   Michael Devonas Sr 20.   UT Timpview HS-UT 17:18.0 -- 
56. 761   Josh Taylor Sr 21.   UT Timpview HS-UT 17:18.2 -- 
57. 150   Jared Nielson Jr 9.   ID Borah HS-ID 17:18.8 -- 
58. 223   Chris Sillitoe Sr 22.   UT Cedar HS-UT 17:19.7 -- 
59. 290   Doug Volle Sr 11.   CO Classical Academy XC Club-CO 17:21.5 -- 
60. 151   JJ Nordberg Sr 10.   ID Borah HS-ID 17:21.8 -- 
61. 41   Jack Webster So 23.   UT Alta HS-UT 17:22.1 -- 
62. 802   Bryan Heiny Jr 12.   CO Wheat Ridge XC-CO 17:22.6 -- 
63. 378   Seth Svennungsen Jr 13.   MT Flathead HS-MT 17:22.9 -- 
64. 529   Jason Palmer Jr 24.   UT Orem HS-UT 17:23.6 -- 
65. 530   Bryan Willoughby Jr 25.   UT Orem HS-UT 17:24.0 -- 
66. 132   Bryant Denson Sr 11.   ID Boise Striders-ID 17:24.4 -- 
67. 499   Trenton Allred Jr 26.   UT Mountain View HS-UT 17:24.8 -- 
68. 158   Peter Carocciolo -- 14.   MT Bozeman XC Club-MT 17:25.4 -- 
69. 308   Dane Lindblad -- 13.   CO Dakota Ridge XC Club-CO 17:25.6 -- 
70. 238   Aaron Jenkins Jr 12.   ID Century HS-ID 17:25.8 -- 
71. 564   Andrew Archer Sr 27.   UT Park City HS-UT 17:26.0 -- 
72. 323   Jake Van Weezep Sr 28.   UT Davis XC Club-UT 17:26.5 -- 
73. 760   Nate Sandholtz Sr 29.   UT Timpview HS-UT 17:26.7 -- 
74. 758   Krys Gardner Jr 30.   UT Timpview HS-UT 17:26.9 -- 
75. 654   Steve Teran Sr 13.   ID Sandpoint XC Club-ID 17:27.4 -- 
76. 319   Chris Burnett Sr 31.   UT Davis XC Club-UT 17:27.6 -- 
77. 36   A.J. Christensen Sr 32.   UT Alta HS-UT 17:27.8 -- 
78. 291   Trevor Waliszewski Jr 14.   CO Classical Academy XC Club-CO 17:28.2 -- 
79. 466   Skylar Riggs So 33.   UT Mountain Crest HS-UT 17:29.9 -- 
80. 2   Tommy Bollinger Fr 14.   ID Highland HS-ID 17:31.5 -- 
81. 99   Joe Stusek Sr 15.   MT Billings West HS-MT 17:32.3 -- 
82. 759   Kevin Kemp So 34.   UT Timpview HS-UT 17:33.0 -- 
83. 582   Erik Simpson Sr 35.   UT Pleasant Grove HS-UT 17:33.3 -- 
84. 286   Sam Feldotto So 15.   CO Classical Academy XC Club-CO 17:33.6 -- 
85. 122   Doug Rudeen Sr 15.   ID Bishop Kelly AC-ID 17:34.2 -- 
86. 505   Jake Van Dyke Sr 36.   UT Mountain View HS-UT 17:34.8 -- 
87. 373   Justin Barth Jr 16.   MT Flathead HS-MT 17:35.6 -- 
88. 511   Alex Goold -- 16.   ID Mountain View XC Club-ID 17:36.2 -- 
89. 791   Walker Bickmore Sr 37.   UT West Jordan HS-UT 17:36.8 -- 
90. 10   Zeke Wilson Jr 17.   ID Unattached 17:37.0 -- 
91. 264   Matt Carey Sr 6.   WY Cheyenne Central HS-WY 17:37.3 34.
92. 133   Eric Fitzpatrick Fr 18.   ID Boise Striders-ID 17:37.6 -- 
93. 152   Matt Robinson Jr 19.   ID Borah HS-ID 17:38.4 -- 
94. 162   Jordan Schlender -- 17.   MT Bozeman XC Club-MT 17:38.6 -- 
95. 407   Eliel Hindert Sr 38.   UT Judge Memorial CHS-UT 17:38.8 -- 
96. 528   Darren Ott Jr 39.   UT Orem HS-UT 17:39.0 -- 
97. 515   Matt Stark -- 20.   ID Mountain View XC Club-ID 17:39.7 -- 
98. 360   Bracken Williams So 21.   ID Firth HS-ID 17:40.6 -- 
99. 322   Bryson Snow Jr 40.   UT Davis XC Club-UT 17:42.3 -- 
100. 218   Joshua Gardner Jr 41.   UT Cedar HS-UT 17:43.0 -- 
101. 120   Kyle Cram Jr 22.   ID Bishop Kelly AC-ID 17:43.3 -- 
102. 721   Trevor Ricks Jr 7.   WY Star Valley HS-WY 17:43.7 35.
103. 867   Kevin Johnson So 16.   CO Falcon HS-CO 17:45.6 -- 
104. 320   Jared Clouse Sr 42.   UT Davis XC Club-UT 17:45.8 -- 
105. 38   Kyle Moffet So 43.   UT Alta HS-UT 17:46.6 -- 
106. 95   Michael Frank Sr 18.   MT Billings West HS-MT 17:47.3 -- 
107. 581   Byron Palmer Sr 44.   UT Pleasant Grove HS-UT 17:47.7 -- 
108. 860   Zak Stephens Jr 19.   MT Missoula Big Sky-MT 17:47.9 -- 
109. 98   Richie Romersa So 20.   MT Billings West HS-MT 17:50.3 -- 
110. 512   Derrek Gun -- 23.   ID Mountain View XC Club-ID 17:50.6 -- 
111. 307   Andrew Clancy -- 17.   CO Dakota Ridge XC Club-CO 17:50.8 -- 
112. 514   Alex Pogue -- 24.   ID Mountain View XC Club-ID 17:51.7 -- 
113. 242   Evan Walker Jr 25.   ID Century HS-ID 17:54.5 -- 
114. 119   Spencer Carter Sr 26.   ID Bishop Kelly AC-ID 17:55.8 -- 
115. 504   Steve Rowe Sr 45.   UT Mountain View HS-UT 17:56.0 -- 
116. 796   Jeff Walker So 46.   UT West Jordan HS-UT 17:56.6 -- 
117. 357   Devin Peterson Jr 27.   ID Firth HS-ID 17:58.1 -- 
118. 306   AJ Boogert -- 18.   CO Dakota Ridge XC Club-CO 17:58.6 -- 
119. 305   Chris Baerren -- 19.   CO Dakota Ridge XC Club-CO 17:58.9 -- 
120. 578   Jordan Bentley Sr 47.   UT Pleasant Grove HS-UT 17:59.3 -- 
121. 712   Sam Shields Jr 48.   UT Springville XC Club-UT 17:59.6 -- 
122. 447   Jordan Johnson -- 49.   UT Lone Peak XC Club-UT 18:00.4 -- 
123. 194   Patrick Paradis Sr 21.   MT Capital H.S. Helena-MT 18:01.0 -- 
124. 375   Dan Howell So 22.   MT Flathead HS-MT 18:01.6 -- 
125. 567   Carson Fugal Fr 50.   UT Park City HS-UT 18:02.1 -- 
126. 191   Mike Grey Jr 23.   MT Capital H.S. Helena-MT 18:02.8 -- 
127. 650   David Householter Jr 28.   ID Sandpoint XC Club-ID 18:03.1 -- 
128. 465   Jesse Petersen Jr 51.   UT Mountain Crest HS-UT 18:03.4 -- 
129. 5   Kord Hurlbert So 29.   ID Highland HS-ID 18:04.5 -- 
130. 318   Spencer Anderson Jr 52.   UT Davis XC Club-UT 18:06.6 -- 
131. 453   Dallin Weeks Sr 30.   ID Madison HS-ID 18:07.0 -- 
132. 841   Michael Garlick Jr 53.   UT Orem HS-UT 18:07.3 -- 
133. 195   Jason Rapaport Sr 24.   MT Capital H.S. Helena-MT 18:07.6 -- 
134. 60   Ryan Golding Jr 31.   ID Bear Lake HS-ID 18:09.6 -- 
135. 781   Nick Jacobs So 32.   ID Twin Falls XC-ID 18:10.1 -- 
136. 355   Eric Christensen Jr 33.   ID Firth HS-ID 18:10.5 -- 
137. 221   Russell Mitchell Jr 54.   UT Cedar HS-UT 18:10.7 -- 
138. 450   Thomas Anderson Jr 34.   ID Madison HS-ID 18:11.4 -- 
139. 62   Tanner Saxton Jr 35.   ID Bear Lake HS-ID 18:12.9 -- 
140. 577   Evan Argyle Fr 55.   UT Pleasant Grove HS-UT 18:13.3 -- 
141. 354   Cody Baxter Fr 36.   ID Firth HS-ID 18:13.6 -- 
142. 37   Garett Jones Fr 56.   UT Alta HS-UT 18:15.8 -- 
143. 792   Caldy Buhler So 57.   UT West Jordan HS-UT 18:17.6 -- 
144. 692   Kasey Meyers Fr 37.   ID Soda Springs XC Club-ID 18:18.7 -- 
145. 224   Eric Wilson Sr 58.   UT Cedar HS-UT 18:20.0 -- 
146. 288   Jacob Mueller Fr 20.   CO Classical Academy XC Club-CO 18:20.5 -- 
147. 579   Darren Gleason Fr 59.   UT Pleasant Grove HS-UT 18:20.8 -- 
148. 653   Adrian Mitchell Sr 38.   ID Sandpoint XC Club-ID 18:21.1 -- 
149. 352   Matt Roy So 21.   CO Falcon HS-CO 18:22.4 -- 
150. 510   K. Dailey -- 39.   ID Mountain View XC Club-ID 18:22.6 -- 
151. 358   Kyle Rosenkrance Jr 40.   ID Firth HS-ID 18:22.9 -- 
152. 192   Morgan Lewis Jr 25.   MT Capital H.S. Helena-MT 18:23.1 -- 
153. 4   Chaz Anestos Fr 41.   ID Highland HS-ID 18:24.6 -- 
154. 849   Cody Kierns Sr 22.   CO Mountain View HS-CO 18:24.9 -- 
155. 709   Ryan Burrows Jr 60.   UT Springville XC Club-UT 18:25.6 -- 
156. 527   Benjamin Johnson So 61.   UT Orem HS-UT 18:26.4 -- 
157. 850   Eric Anderson Sr 23.   CO Mountain View HS-CO 18:26.6 -- 
158. 452   Jacob Thatcher Sr 42.   ID Madison HS-ID 18:27.0 -- 
159. 565   Luke Daenitz So 62.   UT Park City HS-UT 18:27.2 -- 
160. 569   Brent Ryberg Jr 63.   UT Park City HS-UT 18:27.6 -- 
161. 347   Paul Ables Sr 24.   CO Falcon HS-CO 18:27.8 -- 
162. 94   Michael Bauer Sr 26.   MT Billings West HS-MT 18:28.1 -- 
163. 11   Bryce Wujek Jr 25.   CO Unattached 18:28.4 -- 
164. 459   Kenny Tritz Sr 27.   MT Missoula Big Sky-MT 18:28.7 -- 
165. 611   John Lassere Jr 43.   ID Pocatello HS-ID 18:29.2 -- 
166. 9   Andy Phillips Fr 8.   WY Unattached 18:30.3 -- 
167. 349   Dominic Patton So 26.   CO Falcon HS-CO 18:31.1 -- 
168. 464   Brycen Mills Sr 64.   UT Mountain Crest HS-UT 18:31.5 -- 
169. 153   Adam West Jr 44.   ID Borah HS-ID 18:31.8 -- 
170. 409   Parker Mildenhall Fr 65.   UT Judge Memorial CHS-UT 18:32.2 -- 
171. 269   Eric Tollis Sr 9.   WY Cheyenne Central HS-WY 18:33.9 -- 
172. 40   Parker Syndergaard So 66.   UT Alta HS-UT 18:34.7 -- 
173. 359   Kurt Ward So 45.   ID Firth HS-ID 18:35.9 -- 
174. 782   Ander Jayo So 46.   ID Twin Falls XC-ID 18:37.8 -- 
175. 718   Jason Livingston So 10.   WY Star Valley HS-WY 18:38.4 -- 
176. 190   Fred Collins Sr 28.   MT Capital H.S. Helena-MT 18:39.3 -- 
177. 57   Dory Alleman So 47.   ID Bear Lake HS-ID 18:39.7 -- 
178. 716   Cody Brough So 11.   WY Star Valley HS-WY 18:40.4 -- 
179. 694   Shayde Stotts Jr 48.   ID Soda Springs XC Club-ID 18:41.0 -- 
180. 220   Jon Hermansen Fr 67.   UT Cedar HS-UT 18:41.7 -- 
181. 710   Spencer Foutz Sr 68.   UT Springville XC Club-UT 18:41.9 -- 
182. 525   Ryan Graham Jr 69.   UT Orem HS-UT 18:42.3 -- 
183. 193   Tom Murgel Sr 29.   MT Capital H.S. Helena-MT 18:42.5 -- 
184. 100   Jacob Zavitz So 30.   MT Billings West HS-MT 18:44.4 -- 
185. 196   Tony Speranza Jr 31.   MT Capital H.S. Helena-MT 18:45.4 -- 
186. 455   Tanner Johnson So 32.   MT Missoula Big Sky-MT 18:45.6 -- 
187. 408   Max Lamb Fr 70.   UT Judge Memorial CHS-UT 18:46.4 -- 
188. 97   Aaron Kosmann So 33.   MT Billings West HS-MT 18:46.7 -- 
189. 821   Leif Castren Fr 34.   MT Flathead HS-MT 18:47.6 -- 
190. 513   Garrison Holdaway -- 49.   ID Mountain View XC Club-ID 18:49.3 -- 
191. 457   Cody Lund Jr 35.   MT Missoula Big Sky-MT 18:49.7 -- 
192. 377   Alec Surynt Fr 36.   MT Flathead HS-MT 18:49.9 -- 
193. 851   Eric Gembarowski Jr 27.   CO Mountain View HS-CO 18:50.2 -- 
194. 6   Jason Lyons Fr 50.   ID Highland HS-ID 18:52.7 -- 
195. 516   Cory Ytsma -- 51.   ID Mountain View XC Club-ID 18:53.2 -- 
196. 285   John Burditt Sr 28.   CO Classical Academy XC Club-CO 18:53.8 -- 
197. 803   Dylan Lewis Sr 29.   CO Wheat Ridge XC-CO 18:54.1 -- 
198. 350   Sam Patton Sr 30.   CO Falcon HS-CO 18:54.3 -- 
199. 96   Brad Grammens Sr 37.   MT Billings West HS-MT 18:55.4 -- 
200. 690   Tony Brown Sr 52.   ID Soda Springs XC Club-ID 18:55.7 -- 
201. 124   Dan White So 53.   ID Bishop Kelly AC-ID 18:56.4 -- 
202. 566   Cameron Edwards So 71.   UT Park City HS-UT 18:56.8 -- 
203. 805   Adam Salzmann Sr 31.   CO Wheat Ridge XC-CO 18:57.6 -- 
204. 289   Robert Versaw Sr 32.   CO Classical Academy XC Club-CO 19:01.3 -- 
205. 445   Daniel Henley -- 72.   UT Lone Peak XC Club-UT 19:02.5 -- 
206. 719   Mike Rees Sr 12.   WY Star Valley HS-WY 19:02.9 -- 
207. 714   Luke Wilding So 73.   UT Springville XC Club-UT 19:03.1 -- 
208. 601   Nick Folts Sr 74.   UT Pleasant Grove HS-UT 19:04.3 -- 
209. 61   Cameron Jones Jr 54.   ID Bear Lake HS-ID 19:06.5 -- 
210. 135   Christian Kincaid So 55.   ID Boise Striders-ID 19:08.5 -- 
211. 121   Wylie Foss So 56.   ID Bishop Kelly AC-ID 19:09.2 -- 
212. 148   John Flight Jr 57.   ID Borah HS-ID 19:11.5 -- 
213. 75   Blake Pence Jr 75.   UT Bear River HS-UT 19:16.0 -- 
214. 406   John Foye So 76.   UT Judge Memorial CHS-UT 19:17.2 -- 
215. 691   Dustan Kraus So 58.   ID Soda Springs XC Club-ID 19:19.4 -- 
216. 443   Scott Christensen -- 77.   UT Lone Peak XC Club-UT 19:20.0 -- 
217. 610   Joe Kennedy Jr 59.   ID Pocatello HS-ID 19:20.2 -- 
218. 7   Jacob Hall Fr 60.   ID Highland HS-ID 19:20.6 -- 
219. 42   Ryan Westenskow So 78.   UT Alta HS-UT 19:21.4 -- 
220. 73   Zach Christensen So 79.   UT Bear River HS-UT 19:21.9 -- 
221. 794   Corey Dahle So 80.   UT West Jordan HS-UT 19:23.2 -- 
222. 847   Jay Prins Sr 33.   CO Mountain View HS-CO 19:24.0 -- 
223. 784   Alex Schenk Fr 61.   ID Twin Falls XC-ID 19:25.4 -- 
224. 708   Steven Brown Jr 81.   UT Springville XC Club-UT 19:28.4 -- 
225. 136   Taylor Molenaar Fr 62.   ID Boise Striders-ID 19:29.3 -- 
226. 411   Chris Sayre Jr 82.   UT Judge Memorial CHS-UT 19:29.6 -- 
227. 795   Carsey Randy Jr 83.   UT West Jordan HS-UT 19:32.6 -- 
228. 689   Braden Bergholm So 63.   ID Soda Springs XC Club-ID 19:37.6 -- 
229. 71   Kevin Anderson Jr 84.   UT Bear River HS-UT 19:38.9 -- 
230. 449   Stephen Anderson Fr 64.   ID Madison HS-ID 19:39.9 -- 
231. 720   Braden Ricks Sr 13.   WY Star Valley HS-WY 19:41.9 -- 
232. 783   Kyle Little Jr 65.   ID Twin Falls XC-ID 19:47.7 -- 
233. 583   Levi Williams So 85.   UT Pleasant Grove HS-UT 19:49.2 -- 
234. 59   Jordan Crane So 66.   ID Bear Lake HS-ID 19:52.5 -- 
235. 780   Chase Gomez So 67.   ID Twin Falls XC-ID 19:53.4 -- 
236. 451   Sam Perkins So 68.   ID Madison HS-ID 19:54.7 -- 
237. 58   Andrew Bruenner Sr 69.   ID Bear Lake HS-ID 19:55.3 -- 
238. 848   Mike Boyles Sr 34.   CO Mountain View HS-CO 19:58.8 -- 
239. 609   Derek Jannsen So 70.   ID Pocatello HS-ID 19:59.5 -- 
240. 651   Tim Householter Fr 71.   ID Sandpoint XC Club-ID 20:00.0 -- 
241. 606   Rourk Contor Sr 72.   ID Pocatello HS-ID 20:11.1 -- 
242. 118   Sean Browning So 73.   ID Bishop Kelly AC-ID 20:16.1 -- 
243. 652   Jesse Javana Jr 74.   ID Sandpoint XC Club-ID 20:21.4 -- 
244. 655   James VanEssen Sr 75.   ID Sandpoint XC Club-ID 20:24.6 -- 
245. 612   Dallin Reddish Jr 76.   ID Pocatello HS-ID 20:26.4 -- 
246. 845   Darryl Beemer Fr 35.   CO Mountain View HS-CO 20:30.6 -- 
247. 713   Kyle Sumsion Sr 86.   UT Springville XC Club-UT 20:32.7 -- 
248. 405   Frank Barrows So 87.   UT Judge Memorial CHS-UT 20:38.0 -- 
249. 846   Taylor Zweigle Fr 36.   CO Mountain View HS-CO 20:44.5 -- 
250. 607   Jaron Hill Jr 77.   ID Pocatello HS-ID 20:59.8 -- 
251. 722   Tyler Skinner So 14.   WY Star Valley HS-WY 21:11.7 -- 
252. 728   Ben Allen So 15.   WY Teton XC-WY 21:16.0 -- 
253. 825   Riley Millar So 78.   ID Sandpoint XC Club-ID 21:22.6 -- 
254. 717   Sebastian Krunter Sr 16.   WY Star Valley HS-WY 21:40.7 -- 
255. 442   Danny Barnes -- 88.   UT Lone Peak XC Club-UT 21:53.5 -- 
256. 793   Marty Buhler Fr 89.   UT West Jordan HS-UT 21:57.3 -- 
257. 731   Josh Wise So 17.   WY Teton XC-WY 22:06.3 -- 
258. 608   Donald Holtzen Jr 79.   ID Pocatello HS-ID 22:16.6 -- 


Team Results


1. ID 5, 6, 9, 13, 14  47
2. UT 1, 3, 8, 16, 20  48
3. MT 4, 10, 11, 17, 18  60
4. CO 2, 12, 15, 22, 27  78
5. WY 7, 23, 28, 30, 33  121


 1.  ID   47
Place Bib     Name Time Score Behind Winner Spread

5.  1     Taylor Farnsworth 16:14.7 5. 00:29.6 Spread between the scoring runners 00:32.8
6.  239     Chio Lopez 16:25.2 6. 00:40.1
9.  149     Sean Huey 16:29.4 9. 00:44.3
13.  147     Sawyer Bosch 16:43.3 13. 00:58.2
14.  695     Skyler Stotts 16:47.5 14. 01:02.4
24.  137     Greg Montgomery 16:59.4 (24.) 01:14.3
35.  123     Paul Sartin 17:05.1 (29.) 01:20.0
49.  63     Jake Timothy 17:15.1 NS  01:30.0
57.  150     Jared Nielson 17:18.8 NS  01:33.7
60.  151     JJ Nordberg 17:21.8 NS  01:36.7

1. (Total time for scoring runners: 1:22:40.1) 47


 2.  UT   48
Place Bib     Name Time Score Behind Winner Spread

1.  410     Luke Puskedra 15:45.1 1. NA Spread between the scoring runners 01:08.5
3.  324     Jared Ward 16:04.9 3. 00:19.8
8.  463     Justin Hedin 16:27.6 8. 00:42.5
16.  568     Prescott McCarthy 16:50.1 16. 01:05.0
20.  711     Spencer Gardner 16:53.6 20. 01:08.5
21.  757     Nathan Fletcher 16:56.7 (21.) 01:11.6
25.  219     John Hart 17:00.3 (25.) 01:15.2
29.  39     Ryan Stewart 17:02.8 NS  01:17.7
33.  500     Travis Fuller 17:04.1 NS  01:19.0
37.  756     Jason Fairchild 17:06.4 NS  01:21.3

2. (Total time for scoring runners: 1:22:01.3) 48


 3.  MT   60
Place Bib     Name Time Score Behind Winner Spread

4.  727     Adam Lenz 16:08.4 4. 00:23.3 Spread between the scoring runners 00:43.5
10.  8     Patrick Casey 16:30.4 10. 00:45.3
11.  161     Daniel Jackson 16:34.1 11. 00:49.0
17.  456     Eric Larson 16:51.6 17. 01:06.5
18.  454     Kyle Anderson 16:51.9 18. 01:06.8
19.  156     Alex Brekke 16:52.8 (19.) 01:07.7
26.  374     Seth Grossman 17:00.7 (26.) 01:15.6
27.  458     Hunter Nelson 17:01.8 NS  01:16.7
31.  159     Dylan Davis 17:03.5 NS  01:18.4
32.  157     Andy Burns 17:03.8 NS  01:18.7

3. (Total time for scoring runners: 1:22:56.4) 60


 4.  CO   78
Place Bib     Name Time Score Behind Winner Spread

2.  304     Evan Appel 15:51.2 2. 00:06.1 Spread between the scoring runners 01:11.3
12.  287     Jeremy George 16:36.4 12. 00:51.3
15.  310     Kyle Simcox 16:48.1 15. 01:03.0
22.  806     Dart Schwaderer 16:58.4 22. 01:13.3
28.  353     Nick White 17:02.5 27. 01:17.4
38.  801     Scott Faulbe 17:07.2 (31.) 01:22.1
40.  804     Micky Nelson 17:08.0 (32.) 01:22.9
41.  309     Sean McNeil 17:09.0 NS  01:23.9
51.  800     Henry Cowhick 17:15.8 NS  01:30.7
52.  351     Wes Rickman 17:16.1 NS  01:31.0

4. (Total time for scoring runners: 1:23:16.6) 78


 5.  WY   121
Place Bib     Name Time Score Behind Winner Spread

7.  265     Scott Foley 16:26.7 7. 00:41.6 Spread between the scoring runners 00:44.1
23.  266     Josh Franke 16:58.9 23. 01:13.8
30.  267     Laine Parish 17:03.2 28. 01:18.1
36.  270     Sean Wilde 17:05.7 30. 01:20.6
42.  268     Devin Rathburn 17:10.8 33. 01:25.7
91.  264     Matt Carey 17:37.3 (34.) 01:52.2
102.  721     Trevor Ricks 17:43.7 (35.) 01:58.6
166.  9     Andy Phillips 18:30.3 NS  02:45.2
171.  269     Eric Tollis 18:33.9 NS  02:48.8
175.  718     Jason Livingston 18:38.4 NS  02:53.3

5. (Total time for scoring runners: 1:24:45.3) 121