Aberdeen Invitational

2006 Results

 

 

High School Girls

 

 

Name

Year

School

Time

1. Kwani Hale

11

Snake River

21:18

2. Macey Jones

11

Declo

21:53

3. Skye Burch

12

Declo

22:07

4. Timber Muhlestein

11

Oakley

22:58

5. Megan Cather

10

Shelley

23:10

6. Chloe Woodhouse

9

Oakley

23:18

7. Kandace Hansen

11

Snake River

23:24

8. Louise Peterson

12

Malad

23:25

9. Alyson Barnard

12

Snake River

23:38

10. Elizabeth Rau

12

Challis

23:42

11. Rebecca Roy

10

Shelley

23:46

12. Emily Jones

12

Snake River

24:17

13. Anna Marchant

9

Oakley

24:25

14. Jillian Hale

10

Oakley

24:33

15. Lauren Hobbs

10

Shelley

24:48

16. Taja Hawkes

10

Oakley

24:52

17. Julissa Blaser

9

Sugar-Salem

25:19

18. Rachel Peterson

9

Malad

25:24

19. Elicia Dooley

12

Shelley

25:55

20. Dina Moeller

11

Snake River

26:04

21. Ariel Sasser

12

Snake River

26:38

22. Ashley Nelson

10

Shelley

26:49

23. McCall Hobbs

9

Shelley

27:05

24. DaNae Andrews

10

Shelley

27:09

25. Abigail Gamble

11

Malad

27:23

26. Kayla Nielsen

10

Shelley

27:27

27. Amber Park

9

Aberdeen

27:31

28. Shaelee Powell

9

Sugar-Salem

27:40

29. Shannon Phillips

11

Snake River

27:55

30. Angela Winder

11

Snake River

27:56

31. Crystal Thelin

10

Aberdeen

27:57

32. Ferrell Palmer

11

Shelley

28:06

33. Elisabeth Rose

9

Declo

30:40

34. Lindsey Turner

12

Declo

31:58

35. Jamie Bonney

11

Snake River

32:10

 


Top Finishers

 

 

High School Girls

2006

 

 

Freshman

 

1. Chloe Woodhouse Oakley

2. Anna Marchant Oakley

3. Julissa Blaser Sugar-Salem

4. Rachel Peterson Malad

5. McCall Hobbs Shelley

 

Sophomore

 

1. Megan Cather Shelley

2. Rebecca Roy Shelley

3. Jillian Hale Oakley

4. Lauren Hobbs Shelley

5. Taja Hawkes Oakley

 

Junior

 

1. Kwani Hale Snake River

2. Macey Jones Declo

3. Timber Muhlestein Oakley

4. Kandace Hansen Snake River

5. Dina Moeller Snake River

 

Senior

 

1. Skye Burch Declo

2. Louise Peterson Malad

3. Alyson Barnard Snake River

4. Elizabeth Rau Challis

5. Emily Jones Snake River

 

 

Team Scores: Snake River 34; Oakley 37; Shelley 50

 

 

COURSE RECORD: 20:35, set by Lisa Romer, Valley High School, in 2005.


Aberdeen Invitational

2006 Results

 

 

High School Boys

 

 

Name

Year

School

Time

1. Stephen Thurston

11

Sugar-Salem

17:19

2. Zeke Wilson

11

Challis

17:21

3. Robin Bullcreek

12

Malad

17:38

4. Matt Jones

11

Declo

17:42

5. Ryan Kingsland

10

Oakley

17:47

6. Joe Montoya

11

Challis

18:02

7. Justin Firth

11

Malad

18:07

8. Brett Arnell

9

Oakley

18:12

9. Robert Roy

12

Shelley

18:21

10. Thomas Whittle

12

Oakley

18:25

11. Kooper Daniels

12

Malad

18:36

12. Shane Price

12

Malad

18:37

13. Derek Andrews

11

Shelley

19:05

14. Hyrum Webb

10

Declo

19:13

15. Steven Clark

12

Sugar-Salem

19:16

16. Jordan Williams

10

Malad

19:28

17. Tyson Cox

11

Shelley

19:30

18. Skylar Darius

12

Malad

19:35

19. Brian Perry

10

Sugar-Salem

19:36

20. Gene Bullcreek

10

Malad

19:45

21. Sid Peters

12

Sugar-Salem

19:56

22. Cabe Call

9

Shelley

19:57

23. Chris Stewart

12

Snake River

20:06

29. Vidal LaVatta

11

Sho-Ban

20:12

25. Patrick Barrus

9

Sugar-Salem

20:15

26. Blake Jenkins

10

Malad

20:18

27. Brad Darrington

12

Shelley

20:19

28. Nate Pickett

10

Oakley

20:22

29. Zack Webb

9

Declo

20:42

30. C. J. Parkinson

9

Sugar-Salem

20:48

31. Bobby Bear

12

Sho-Ban

20:56

32. Devin Skidmore

10

Malad

21:06

33. T. J. Osburn

12

Shelley

21:20

34. Kameron Warrell

11

Declo

21:23

35. Tyrell Dial

12

Shelley

21:57

36. Kortlin Thompson

9

Snake River

21:58

37. Brandon Perry

11

Sugar-Salem

22:15

38. Josh Bench

11

Oakley

22:56

39. Kelly Daniels

10

Malad

23:15

40. Chad Miller

11

Sugar-Salem

23:17

41. Andrew Nilsen

9

Oakley

23:52

42. Dan Cornia

9

Malad

23:57

43. Magic Smith

10

Sho-Ban

24:47

44. Alex Hernandez

11

Declo

25:04

45. Eric Young

11

Snake River

25:34

46. Jacob Bevan

12

Snake River

25:35

47. Jared Escujuri

11

Aberdeen

26:26

48. Cody Christiansen

9

Snake River

26:37

49. Josh Johnson

9

Declo

28:15

50. Phillip Whitehawk

9

Aberdeen

28:16

51. Phillip Waltman

12

Aberdeen

28:35

52. Tony Vallejo

12

Declo

28:48

 


Top Finishers

 

 

High School Boys

2006

 

Freshman

 

1. Brett Arnell Oakley

2. Cabe Call Shelley

3. Patrick Barrus Sugar-Salem

4. Zach Webb Declo

5. C. J. Parkinson Sugar-Salem

 

Sophomore

 

1. Ryan Kingsland Oakley

2. Hyrum Webb Declo

3. Jordan William Malad

4. Brian Perry Sugar-Salem

5. Gene Bullcreek Malad

 

Junior

 

1. Stephen Thurston Sugar-Salem

2. Zeke Wilson Challis

3. Matt Jones Declo

4. Joe Montoya Challis

5. Justin Firth Malad

 

Senior

 

1. Robin Bullcreek Malad

2. Robert Roy Shelley

3. Thomas Whittle Oakley

4. Kooper Daniels Malad

5. Shane Price Malad

 

 

Team Scores: Malad 40; Sugar-Salem, 72; Oakley 74; Shelley 76; Declo 102; Snake River 159

 

 

COURSE RECORD: 16:14, set by Steve Atkinson, Malad, in 2004.