IHSAA District 3 Champ. Meet                               HY-TEK's Meet Manager
                   Idaho High School Cross Country - 11/1/2008                   
                               State Championships                               
                             Eagle Island State Park                             
                              Last Completed Event                               
 
Girls 5k Run CC 2A Girls
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Taylor Hewett             10 Culdesac              19:27.44    1             
  2 Natalie Evans             11 Marsing               19:42.50                  
  3 Keeley McKinnon           12 Firth                 19:48.46    2             
  4 Tylee Newman               9 West Jefferson        19:55.27    3             
  5 Bailee Siepert            11 Soda Springs          19:57.97    4             
  6 Camille Jolley             9 Firth                 20:08.33    5             
  7 Molly Eimers              11 Grangeville           20:14.14    6             
  8 Jocelyn Allen             10 North Fremont         20:21.87                  
  9 Karrie Olson              11 West Jefferson        20:25.85    7             
 10 Amy Watkins               12 Melba                 20:27.15    8             
 11 Quincie Clark             10 Soda Springs          20:33.54    9             
 12 Kendra Graber             10 Greenleaf Friends     20:42.76   10             
 13 Ailene MacPherson         11 Deary                 20:47.80                  
 14 Mystie Berg               12 Soda Springs          20:51.31   11             
 15 Cathryn Smith             11 Soda Springs          20:56.49   12             
 16 Alli Holdaway             10 West Jefferson        20:58.70   13             
 17 Sadie Iott                10 Cda Charter           20:59.42   14             
 18 Vanessa Vranes            11 Soda Springs          21:08.86   15             
 19 Sasha Kent                 9 Richfield             21:13.38                  
 20 Heidi Esplin              10 Firth                 21:14.23   16             
 21 Chelsey Leighton          12 Lapwai                21:20.63                  
 22 Lacey Kniep               11 Shoshone              21:21.82                  
 23 Jolene Svedin              9 Melba                 21:26.22   17             
 24 Brittney Hill             10 Firth                 21:32.65   18             
 25 Hannah Valerio            11 Mullan                21:33.83                  
 26 Cheyanne Williams         10 North Gem             21:38.59                  
 27 Brandi Peterson           12 Firth                 21:40.88   19             
 28 Alyssa Kimm               11 Cda Charter           21:42.75   20             
 29 Rachel Bowman             12 Soda Springs          21:44.38   21             
 30 Danyka Deno               11 Soda Springs          21:46.81   22             
 31 Anna Marchant             11 Oakley                21:49.86                  
 32 Ashlie Renfro             10 Parma                 21:50.00                  
 33 Sierra Zollinger          10 Declo                 21:52.91                  
 34 Rachel Bailey             12 Butte County          21:57.54                  
 35 Keesha Brown              10 Cole Valley           22:01.94                  
 36 Katie Livingston          10 Cda Charter           22:08.14   23             
 37 Jill Brouwer              11 Grangeville           22:12.35   24             
 38 Emily Williams            10 Community School      22:12.80   25             
 39 Hannah Stanger             9 Valley                22:17.56   26             
 40 Stephanie Shaver          11 New Plymouth          22:19.58   27             
 41 Morgan Atkinson            9 Community School      22:20.31   28             
 42 Evelyn Baird              11 West Side             22:21.06   29             
 43 Remi Ward                 12 West Jefferson        22:21.29   30             
 44 Emily Valerio             10 Mullan                22:22.55                  
 45 Brandie Bellegante        12 New Plymouth          22:28.33   31             
 46 Abby Burk                 10 Bliss                 22:31.01                  
 47 Bronwen Raff              12 Community School      22:34.04   32             
 48 Jenni Mireles             11 Firth                 22:35.12   33             
 49 Cassandra Killion          9 New Plymouth          22:36.09   34             
 50 Julia Workman             12 Grangeville           22:39.60   35             
 51 Cassidy Skidmore           9 West Jefferson        22:43.67   36             
 52 Amy Beulter               12 West Side             22:45.00   37             
 53 Sam Brandvein             10 Cda Charter           22:47.25   38             
 54 Claire Johnson            10 Cda Charter           22:49.20   39             
 55 Alyssa Henry              11 Valley                22:54.44   40             
 56 Courtney Hamilton         12 Community School      22:55.81   41             
 57 Jessica Callen            12 Valley                22:59.08   42             
 58 Tammy Parker              12 Greenleaf Friends     22:59.84   43             
 59 Asia Bloodgood             9 Cda Charter           23:01.61   44             
 60 Brooke Hill               12 Firth                 23:03.04   45             
 61 Amy Baxter                11 New Plymouth          23:05.19   46             
 62 Kara Vinson                9 Horseshoe Bend        23:09.21                  
 63 Melissa Rohwer            10 Nampa Christian       23:12.22                  
 64 Sara Dau                  11 Culdesac              23:14.04   47             
 65 Carlee Lear               11 Ririe                 23:20.19   48             
 66 Georgie Armstrong         11 Ririe                 23:28.25   49             
 67 Sondra Forsberg           11 New Plymouth          23:31.75   50             
 68 Tawny Taylor              10 Nampa Christian       23:39.99                  
 69 LaDawn Vinson             11 Horseshoe Bend        23:47.36                  
 70 Liz Barber                10 Melba                 24:00.91   51             
 71 Emily Howe                 9 New Plymouth          24:02.10   52             
 72 Zana Davey                10 Community School      24:06.99   53             
 73 Brynne Cook               12 West Side             24:13.87   54             
 74 Megan Bradshaw            10 Melba                 24:15.78   55             
 75 Shane Headworth           10 West Side             24:23.32   56             
 76 Brandi Parker             10 Greenleaf Friends     24:28.50   57             
 77 Ellen Gott                12 Grangeville           24:33.98   58             
 78 Katie Dumke                9 Community School      24:53.14   59             
 79 Chalet Beames             12 Valley                25:12.49   60             
 80 Beth Gleixner             11 Cda Charter           25:13.39   61             
 81 Carly Coles               11 Ririe                 25:17.83   62             
 82 Bailey Smith               9 Ririe                 25:23.79   63             
 83 Connie Chaires            11 Valley                25:43.05   64             
 84 Jordan Schwendiman        11 Ririe                 26:10.20   65             
 85 Erica Ramsey              12 New Plymouth          26:11.27   66             
 86 Tamisha Bartholomew       10 West Side             26:20.15   67             
 87 Erica Simmons             11 Ririe                 26:20.79   68             
 88 Kristen Ricks             12 Ririe                 26:23.75   69             
 89 Arika Anderson            11 Melba                 26:27.87   70             
 90 Jessica Huttash            9 Melba                 26:34.50   71             
 91 Caralee Page              10 West Side             26:34.97   72             
 92 Melynda Lujan              9 Greenleaf Friends     26:49.06   73             
 93 Alex Jernberg             12 West Jefferson        27:07.20   74             
 94 Gabi Nava                 12 Valley                27:07.58   75             
 95 Shelbey Hewett            11 Culdesac              27:23.07   76             
 96 Stephanie Leavitt         12 Melba                 27:24.30   77             
 97 Breanna Bartlett          11 Culdesac              28:14.77   78             
 98 Jen Jernberg              11 West Jefferson        29:15.95   79             
 99 Elizabeth Gibbs           11 Culdesac              29:58.55   80             
100 Ji Won Kim                11 Greenleaf Friends     31:19.05   81             
101 Tori Hazelbaker            9 Grangeville           32:02.78   82             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Soda Springs                 51    4    9   11   12   15   21   22          
      Total Time:  1:43:28.17                                                    
         Average:    20:41.64                                                    
   2 Firth                        60    2    5   16   18   19   33   45          
      Total Time:  1:44:24.55                                                    
         Average:    20:52.91                                                    
   3 West Jefferson               89    3    7   13   30   36   74   79          
      Total Time:  1:46:24.78                                                    
         Average:    21:16.96                                                    
   4 Cda Charter                 134   14   20   23   38   39   44   61          
      Total Time:  1:50:26.76                                                    
         Average:    22:05.36                                                    
   5 Community School            179   25   28   32   41   53   59               
      Total Time:  1:54:09.95                                                    
         Average:    22:49.99                                                    
   6 New Plymouth                188   27   31   34   46   50   52   66          
      Total Time:  1:54:00.94                                                    
         Average:    22:48.19                                                    
   7 Melba                       201    8   17   51   55   70   71   77          
      Total Time:  1:56:37.94                                                    
         Average:    23:19.59                                                    
   8 Grangeville                 205    6   24   35   58   82                    
      Total Time:  2:01:42.85                                                    
         Average:    24:20.57                                                    
   9 Valley                      232   26   40   42   60   64   75               
      Total Time:  1:59:06.62                                                    
         Average:    23:49.33                                                    
  10 West Side                   243   29   37   54   56   67   72               
      Total Time:  2:00:03.40                                                    
         Average:    24:00.68                                                    
  11 Greenleaf Friends           264   10   43   57   73   81                    
      Total Time:  2:06:19.21                                                    
         Average:    25:15.85                                                    
  12 Culdesac                    282    1   47   76   78   80                    
      Total Time:  2:08:17.87                                                    
         Average:    25:39.58                                                    
  13 Ririe                       287   48   49   62   63   65   68   69          
      Total Time:  2:03:40.26                                                    
         Average:    24:44.06        



                              
 
Girls 5k Run CC 3A Girls
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Jessica Leonhardt         12 Bear Lake             18:55.60    1             
  2 Marquita Palmer            9 Weiser                19:08.72    2             
  3 Alice Keller               9 Salmon                19:16.49    3             
  4 Amelia Crane              10 Bear Lake             19:38.80    4             
  5 Janessa Leonhardt         12 Bear Lake             19:44.54    5             
  6 Kaitlyn Gerard            12 Kimberly              19:47.25    6             
  7 Hannah Cheney             10 Teton                 19:48.26    7             
  8 Kallie Van Orden          11 Snake River           19:54.89    8             
  9 Caitlin Pickens           11 Gooding               19:57.64                  
 10 Kara Soucek                9 McCall-Donnelly       20:02.28    9             
 11 Desiree Hepworth          12 Buhl                  20:04.36   10             
 12 Erika Sweigert            11 Teton                 20:05.09   11             
 13 Trichelle Schwab          10 Bear Lake             20:28.72   12             
 14 Natalie Ball              10 McCall-Donnelly       20:36.77   13             
 15 Jessi Timothy             12 Bear Lake             20:37.46   14             
 16 Alexandra Turbin          11 Timberlake            20:41.21   15             
 17 Margaret Pope              9 McCall-Donnelly       20:54.53   16             
 18 Megan Breeding            12 Kimberly              21:09.89   17             
 19 Crystal Pratt              9 Bear Lake             21:15.63   18             
 20 Molly McClintock          12 Bonners Ferry         21:26.43   19             
 21 Olivia Ford               11 Buhl                  21:31.39   20             
 22 Kylie Becker               9 Gooding               21:32.07                  
 23 Payge Jacobsen            12 Bear Lake             21:41.82   21             
 24 Talya Murphy              10 Kimberly              21:55.90   22             
 25 Erin Hiatt                11 Bonners Ferry         21:57.42   23             
 26 Emily Boney               10 Teton                 21:59.37   24             
 27 Sarah Roy                  9 Shelley               22:07.50                  
 28 Brooke Nowlan              9 Timberlake            22:12.79   25             
 29 Kelsey McCaslin           10 Timberlake            22:19.40   26             
 30 Emily Cazier              10 Timberlake            22:22.59   27             
 31 Alicia Burnham            10 Bonners Ferry         22:25.01   28             
 32 Halie Wilsey               9 Kimberly              22:27.50   29             
 33 Dominique Vanderwilt       9 Timberlake            22:31.67   30             
 34 Morgan Robinson            9 Kimberly              22:35.51   31             
 35 Hannah Wells               9 Teton                 22:42.51   32             
 36 Hillary Jackson           12 Salmon                22:50.09   33             
 37 Samantha Breeding            Kimberly              22:52.17   34             
 38 Ali Dixon                 11 Kimberly              22:53.35   35             
 39 Liz Perlata                9 Buhl                  22:53.61   36             
 40 Diana Gutierrez           11 Salmon                22:56.79   37             
 41 Carly Anderson            12 Snake River           23:02.62   38             
 42 Shaylynn Rushton          11 Snake River           23:04.48   39             
 43 Terra Knighton            11 Payette               23:06.77                  
 44 Casey Taylor              12 Teton                 23:11.00   40             
 45 Lorena LaBarbera          10 Bonners Ferry         23:13.65   41             
 46 Zoe Roberts                9 Kellogg               23:25.28                  
 47 Kiley Heaps               10 Salmon                23:27.37   42             
 48 Tashika Jacobson          11 Buhl                  23:34.51   43             
 49 Heather Ripplinger        12 Teton                 23:44.37   44             
 50 Whitney Dance             10 Snake River           23:52.76   45             
 51 Kelsey Bagley             11 Teton                 23:56.92   46             
 52 Riley Boorman             12 Bonners Ferry         23:58.30   47             
 53 Kilee Gray                 9 Weiser                23:58.75   48             
 54 Amy Elliott               10 Bonners Ferry         24:22.49   49             
 55 Valeria Arizmendia         9 Buhl                  24:26.33   50             
 56 Shane Kerner              10 Weiser                24:38.10   51             
 57 Lacey Hokansen            10 Snake River           24:38.90   52             
 58 Heather Thomas            11 Salmon                24:40.20   53             
 59 Jenna Hutchinson          12 Buhl                  24:41.71   54             
 60 Katy Hiatt                 9 Bonners Ferry         24:43.17   55             
 61 Holly Lyman               11 Snake River           25:03.61   56             
 62 Krysten Young             11 Snake River           25:06.54   57             
 63 Allie Hull                10 Filer                 25:35.12                  
 64 Haley Jaynes               9 Buhl                  25:42.31   58             
 65 Alisha Hart               12 Timberlake            25:59.30   59             
 66 Catherine Dyer             9 Salmon                26:06.07   60             
 67 Stevee Alletag            12 McCall-Donnelly       27:04.30   61             
 68 Ciara Houston             12 McCall-Donnelly       28:14.31   62             
 69 Sarah Frees               10 McCall-Donnelly       29:44.32   63             
 70 Blaire Nowlen              9 Timberlake            30:26.81   64             
 71 Abigail Johnson            9 Weiser                30:30.80   65             
 72 Nataly Robledo            11 Weiser                30:35.90   66             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bear Lake                    36    1    4    5   12   14   18   21          
      Total Time:  1:39:25.12                                                    
         Average:    19:53.03                                                    
   2 Kimberly                    105    6   17   22   29   31   34   35          
      Total Time:  1:47:56.05                                                    
         Average:    21:35.21                                                    
   3 Teton                       114    7   11   24   32   40   44   46          
      Total Time:  1:47:46.23                                                    
         Average:    21:33.25                                                    
   4 Timberlake                  123   15   25   26   27   30   59   64          
      Total Time:  1:50:07.66                                                    
         Average:    22:01.54                                                    
   5 Bonners Ferry               158   19   23   28   41   47   49   55          
      Total Time:  1:53:00.82                                                    
         Average:    22:36.17                                                    
   6 Buhl                        159   10   20   36   43   50   54   58          
      Total Time:  1:52:30.20                                                    
         Average:    22:30.04                                                    
   7 McCall-Donnelly             161    9   13   16   61   62   63               
      Total Time:  1:56:52.19                                                    
         Average:    23:22.44                                                    
   8 Salmon                      168    3   33   37   42   53   60               
      Total Time:  1:53:10.94                                                    
         Average:    22:38.19                                                    
   9 Snake River                 182    8   38   39   45   52   56   57          
      Total Time:  1:54:33.65                                                    
         Average:    22:54.73                                                    
  10 Weiser                      232    2   48   51   65   66                    
      Total Time:  2:08:52.27                                                    
         Average:    25:46.46                                                    
  Girls 5k Run CC 4A Girls
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Emily Nist                 9 Bishop Kelly          18:20.30    1             
  2 Megan Bartlett            12 Sandpoint             18:27.54    2             
  3 McKenzie Chojnacky        10 Jerome                18:31.31    3             
  4 Hailee Harrison           10 Preston               19:06.72    4             
  5 Kaylee Campbell           12 Preston               19:09.76    5             
  6 Jacarei Echevarria         9 Kuna                  19:16.23    6             
  7 Hailey Bradshaw           10 Kuna                  19:18.52    7             
  8 Jordan Powell             12 Columbia              19:23.77                  
  9 Allie Ford                12 Preston               19:27.91    8             
 10 Ashlynn Curnow             9 Kuna                  19:29.90    9             
 11 Heidi Free                10 Preston               19:33.31   10             
 12 Callie Evans               9 Hillcrest             19:34.62   11             
 13 Jordan Englehardt         12 Bishop Kelly          19:36.37   12             
 14 Becca Lassere              9 Century               19:39.13                  
 15 Codi Gifford              12 Bishop Kelly          19:40.30   13             
 16 Mikesell Clegg             9 Jerome                19:42.28   14             
 17 Kayla Gray                11 Kuna                  19:46.26   15             
 18 Lara Tuthill              11 Bishop Kelly          19:54.73   16             
 19 Alycia Crandall           11 Mountain Home         19:58.12   17             
 20 Brianna Parcells          12 Burley                19:58.91                  
 21 Amanda Wisenor             9 Kuna                  20:02.67   18             
 22 Erin Gordon                9 Bishop Kelly          20:07.00   19             
 23 Lindsey Acor              11 Hillcrest             20:21.01   20             
 24 Julia Bowman              12 Wood River            20:25.38   21             
 25 Haley Schaefer            10 Mountain Home         20:31.90   22             
 26 Kathleen Vardell          12 Sandpoint             20:35.33   23             
 27 Jordan Vivier             10 Mountain Home         20:37.52   24             
 28 Elise Keller              10 Preston               20:47.60   25             
 29 Emily Holmes              12 Moscow                20:49.26   26             
 30 Erica Greenwood           12 Skyview               20:50.44                  
 31 Erin Burke                12 Bishop Kelly          20:56.60   27             
 32 Chelsey Fraser            11 Emmett                20:58.12   28             
 33 Beth Ann Baker            12 Hillcrest             20:59.53   29             
 34 Kat Stidham               10 Bishop Kelly          21:01.44   30             
 35 Jaci Filler               10 Moscow                21:02.91   31             
 36 Karlee Brown              11 Bonneville            21:05.48                  
 37 Molly Burgstahler         10 Sandpoint             21:06.55   32             
 38 Sidney Acor                9 Hillcrest             21:08.32   33             
 39 Becca Aplington           11 Pocatello             21:09.19   34             
 40 Kaylee Attebury           11 Hillcrest             21:11.10   35             
 41 Kaitlin Whitworth          9 Hillcrest             21:11.90   36             
 42 Courtney Brown            10 Hillcrest             21:13.76   37             
 43 Monique Murillo           10 Emmett                21:14.63   38             
 44 Carrine Smith              9 Wood River            21:20.15   39             
 45 Jakelyn Lotspeich         12 Middleton             21:21.10                  
 46 Elizabeth Nielsen         11 Moscow                21:25.41   40             
 47 Megan Wilson              10 Emmett                21:25.98   41             
 48 Tristen Bowers             9 Wood River            21:33.95   42             
 49 Audrey Chatterton         12 Jerome                21:35.59   43             
 50 Nicole Mabey              12 Burley                21:51.01                  
 51 Kesley Parker             11 Pocatello             21:52.38   44             
 52 Kacee Cameron              9 Mountain Home         22:00.17   45             
 53 Amanda Allen              10 Pocatello             22:01.85   46             
 54 April Bockstruck          12 Lakeland              22:05.77                  
 55 Victoria Chojnacky        12 Jerome                22:11.39   47             
 56 Morgan Harrison            9 Preston               22:12.48   48             
 57 Holly Stucki              12 Pocatello             22:13.33   49             
 58 Sophie Hofman             11 Pocatello             22:19.33   50             
 59 Jasmine Wheaton           12 Kuna                  22:33.93   51             
 60 Kate Nelson               10 Moscow                22:35.83   52             
 61 Kayla Curtis              10 Rigby                 22:37.63   53             
 62 Breanne Noland            12 Preston               22:40.03   54             
 63 Ashley Barnes             12 Moscow                22:44.59   55             
 64 Kayli Oram                 9 Emmett                22:48.54   56             
 65 Chelsey Souligny          12 Wood River            23:00.63   57             
 66 Tara Powell               10 Emmett                23:04.16   58             
 67 Brook Bowers              10 Wood River            23:07.24   59             
 68 Victoria Vardell          12 Sandpoint             23:09.07   60             
 69 Quincey Cole              11 Moscow                23:11.66   61             
 70 Clarice Stevens           12 Wood River            23:12.39   62             
 71 Allie Freund              10 Wood River            23:28.99   63             
 72 Nichole Chojnacky         11 Jerome                23:40.06   64             
 73 Brittani Walter           11 Jerome                23:42.18   65             
 74 Ashley Mayberry            9 Mountain Home         23:43.18   66             
 75 Jessi Cameron             12 Mountain Home         23:43.98   67             
 76 Samantha Logan            11 Jerome                23:45.14   68             
 77 Josyln Waters             11 Rigby                 23:50.59   69             
 78 MacKenzie Dorr             9 Mountain Home         23:51.56   70             
 79 Karli Lundquist            9 Rigby                 23:53.05   71             
 80 Sarah Addington           11 Sandpoint             24:09.59   72             
 81 Jaxlyn Lawrence           11 Kuna                  24:12.25   73             
 82 Rose Shotgun              11 Rigby                 24:13.87   74             
 83 Emily Thomsen             11 Moscow                24:18.26   75             
 84 Audrey Shaw                9 Sandpoint             24:27.69   76             
 85 Mary Curren                  Pocatello             24:30.04   77             
 86 Lindsey Taylor            11 Rigby                 24:36.97   78             
 87 Jessica May               11 Emmett                24:41.14   79             
 88 Sarai Curtis              12 Rigby                 24:47.07   80             
 89 Lillie Joerger            12 Rigby                 25:01.42   81             
 90 Mandy Workman             12 Pocatello             25:08.86   82             
 91 Emily Thompson            12 Sandpoint             25:34.27   83             
 92 Shannon Wall              10 Emmett                26:28.54   84             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Preston                      52    4    5    8   10   25   48   54          
      Total Time:  1:38:05.30                                                    
         Average:    19:37.06                                                    
   2 Kuna                         55    6    7    9   15   18   51   73          
      Total Time:  1:37:53.58                                                    
         Average:    19:34.72                                                    
   3 Bishop Kelly                 61    1   12   13   16   19   27   30          
      Total Time:  1:37:38.70                                                    
         Average:    19:31.74                                                    
   4 Hillcrest                   128   11   20   29   33   35   36   37          
      Total Time:  1:43:14.58                                                    
         Average:    20:38.92                                                    
   5 Jerome                      171    3   14   43   47   64   65   68          
      Total Time:  1:45:40.63                                                    
         Average:    21:08.13                                                    
   6 Mountain Home               174   17   22   24   45   66   67   70          
      Total Time:  1:46:50.89                                                    
         Average:    21:22.18                                                    
   7 Sandpoint                   189    2   23   32   60   72   76   83          
      Total Time:  1:47:28.08                                                    
         Average:    21:29.62                                                    
   8 Moscow                      204   26   31   40   52   55   61   75          
      Total Time:  1:48:38.00                                                    
         Average:    21:43.60                                                    
   9 Wood River                  218   21   39   42   57   59   62   63          
      Total Time:  1:49:27.35                                                    
         Average:    21:53.47                                                    
  10 Emmett                      221   28   38   41   56   58   79   84          
      Total Time:  1:49:31.43                                                    
         Average:    21:54.29                                                    
  11 Pocatello                   223   34   44   46   49   50   77   82          
      Total Time:  1:49:36.08                                                    
         Average:    21:55.22                                                    
  12 Rigby                       345   53   69   71   74   78   80   81          
      Total Time:  1:59:12.11                                                    
         Average:    23:50.43                                                    

Girls 5k Run CC 5A Girls
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Liz Brandon               11 Eagle                 18:08.33    1             
  2 Kinsey Gomez              10 Coeur D'Alene         18:32.11    2             
  3 Nicole Nielsen            12 Borah                 18:34.17                  
  4 Alex Litzsinger           12 Highland              18:41.16    3             
  5 Michelle Hickerson        11 Centennial            18:51.42    4             
  6 Rhianna Grossman          11 Lake City             19:05.95    5             
  7 Amanda Ward               10 Twin Falls            19:08.44    6             
  8 Bug Simmons               12 Mountain View         19:12.80    7             
  9 Sora Klopfenstein         11 Meridian              19:13.94                  
 10 Mariah Meyer               9 Highland              19:17.33    8             
 11 Kate Jamboretz            10 Boise                 19:18.38    9             
 12 Ruth Fritz                 9 Centennial            19:24.74   10             
 13 Jaymee Novosel            12 Highland              19:25.75   11             
 14 Madi Holt                 12 Eagle                 19:27.03   12             
 15 Sarah Olson               12 Boise                 19:32.20   13             
 16 Alyssa Faulks              9 Vallivue              19:32.53   14             
 17 Myja Maki                 11 Capital               19:32.95   15             
 18 Katie Murray              12 Idaho Falls           19:33.26   16             
 19 Molly Mitchell            12 Lake City             19:36.60   17             
 20 Kelli Ellingson           10 Mountain View         19:37.74   18             
 21 Dani Bates                12 Twin Falls            19:38.29   19             
 22 Hillary Holt              11 Mountain View         19:45.29   20             
 23 Jordan Mathes              9 Mountain View         19:45.71   21             
 24 Elizabeth Ryan            10 Boise                 19:48.73   22             
 25 Lisa Drury                12 Eagle                 19:50.79   23             
 26 Kylie Hutchison            9 Highland              20:03.01   24             
 27 Rachel Sullivan            9 Centennial            20:06.46   25             
 28 Alexi Hawkins             12 Mountain View         20:12.18   26             
 29 Hannah Thatcher           11 Madison               20:18.68                  
 30 Katie Larson              10 Mountain View         20:21.34   27             
 31 Elynn Smith               12 Vallivue              20:25.27   28             
 32 Lindsay Campbell           9 Eagle                 20:28.21   29             
 33 Katie Nicholls             9 Centennial            20:28.25   30             
 34 Dayna Drager              11 Coeur D'Alene         20:30.63   31             
 35 Amanda Buttrey            11 Coeur D'Alene         20:36.89   32             
 36 Abby Beidenbach           10 Twin Falls            20:38.00   33             
 37 Evan Gustavsen            10 Boise                 20:38.32   34             
 38 Stephanie Larson          12 Mountain View         20:43.71   35             
 39 Lizzie Hegstrom            9 Twin Falls            20:50.44   36             
 40 Jolyn Wendt               12 Skyline               20:54.12                  
 41 Angie Whalen              12 Post Falls            20:56.65                  
 42 Jaime VanLith             12 Vallivue              20:58.31   37             
 43 Kayla Foster              11 Eagle                 21:00.21   38             
 44 Hannah Beidenbach          9 Twin Falls            21:02.18   39             
 45 Taryn Brown               12 Idaho Falls           21:03.31   40             
 46 Tenaly Smith               9 Vallivue              21:06.67   41             
 47 Lizzie Armon               9 Coeur D'Alene         21:08.73   42             
 48 Paige Lancourt            11 Eagle                 21:10.12   43             
 49 Laura Hansen              11 Capital               21:14.08   44             
 50 Piper Jackson-Sevy        11 Eagle                 21:22.04   45             
 51 Ashley Hunter             12 Idaho Falls           21:23.01   46             
 52 Jaida Bowens               9 Lake City             21:23.62   47             
 53 Abby Larson               10 Capital               21:24.05   48             
 54 Kayla Hansen              12 Idaho Falls           21:28.32   49             
 55 Amanda Mosher             12 Boise                 21:34.94   50             
 56 Laura Martinez            12 Capital               21:39.37   51             
 57 Jessi Riel                12 Vallivue              21:39.74   52             
 58 Shay Woodhouse            11 Boise                 21:41.28   53             
 59 Alia Lacroix               9 Lake City             21:42.64   54             
 60 Stephanie Filas           10 Twin Falls            21:43.12   55             
 61 Bryn Nelson               12 Capital               21:44.50   56             
 62 Mimi Fetzer               12 Idaho Falls           21:47.02   57             
 63 Emily Wyatt               11 Lake City             21:53.00   58             
 64 Cambria Ziemer            10 Centennial            21:56.21   59             
 65 Emily Williams            11 Twin Falls            22:03.92   60             
 66 Madeline Jackson          11 Idaho Falls           22:04.40   61             
 67 Susanna Fleming           11 Capital               22:08.66   62             
 68 Caitlin Cook              10 Idaho Falls           22:09.51   63             
 69 Cassie Kazemba            11 Lake City             22:10.19   64             
 70 Jeannie Castell           11 Boise                 22:11.63   65             
 71 Whitney Leaman            12 Centennial            22:16.50   66             
 72 Janel Warren              11 Highland              22:18.73   67             
 73 Sam Mitchell              11 Centennial            22:23.40   68             
 74 Melissa Bondra            11 Coeur D'Alene         22:25.99   69             
 75 Ashley Eachon             11 Lake City             22:27.73   70             
 76 Laken Cates                9 Highland              22:33.42   71             
 77 Vivian Hall               10 Highland              22:36.86   72             
 78 Stephanie Gescke          11 Capital               22:37.70   73             
 79 Brooke Shifano            10 Coeur D'Alene         22:51.60   74             
 80 Brianna Ball               9 Coeur D'Alene         22:55.63   75             
 81 Adriaunnah Dewey          12 Vallivue              22:55.72   76             
 82 Alexaundra Dewey           9 Vallivue              24:39.85   77             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Mountain View                92    7   18   20   21   26   27   35          
      Total Time:  1:38:33.72                                                    
         Average:    19:42.75                                                    
   2 Eagle                       103    1   12   23   29   38   43   45          
      Total Time:  1:38:54.57                                                    
         Average:    19:46.92                                                    
   3 Highland                    113    3    8   11   24   67   71   72          
      Total Time:  1:39:45.98                                                    
         Average:    19:57.20                                                    
   4 Boise                       128    9   13   22   34   50   53   65          
      Total Time:  1:40:52.57                                                    
         Average:    20:10.52                                                    
   5 Centennial                  128    4   10   25   30   59   66   68          
      Total Time:  1:40:47.08                                                    
         Average:    20:09.42                                                    
   6 Twin Falls                  133    6   19   33   36   39   55   60          
      Total Time:  1:41:17.35                                                    
         Average:    20:15.47                                                    
   7 Vallivue                    172   14   28   37   41   52   76   77          
      Total Time:  1:43:42.53                                                    
         Average:    20:44.51                                                    
   8 Coeur D'Alene               176    2   31   32   42   69   74   75          
      Total Time:  1:43:14.35                                                    
         Average:    20:38.87                                                    
   9 Lake City                   181    5   17   47   54   58   64   70          
      Total Time:  1:43:41.81                                                    
         Average:    20:44.37                                                    
  10 Idaho Falls                 208   16   40   46   49   57   61   63          
      Total Time:  1:45:14.92                                                    
         Average:    21:02.99                                                    
  11 Capital                     214   15   44   48   51   56   62   73          
      Total Time:  1:45:34.95                                                    
         Average:    21:06.99                                                    


Boys

Boys 5k Run CC 2A Boys
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Caden Portela             10 Firth                   5:16.6   16:23.40    1   
  2 Drew Povey                12 West Side               5:21.7   16:39.50    2   
  3 Kasey Meyers              11 Soda Springs            5:22.4   16:41.67    3   
  4 Josh Hatch                10 West Side               5:26.3   16:53.79    4   
  5 Adam Denham               12 Clark Fork              5:28.3   16:59.78        
  6 Cody Baxter               12 Firth                   5:31.0   17:08.14    5   
  7 Ty Tritthart              10 Challis                 5:33.9   17:17.19    6   
  8 James Wilson              10 Challis                 5:34.9   17:20.24    7   
  9 Josh Wilberg              11 Firth                   5:36.7   17:25.90    8   
 10 Dillon Zarpentine         11 Kootenai                5:37.7   17:29.12    9   
 11 Luke Iott                 12 Cda Charter             5:38.0   17:30.14   10   
 12 Sam Farnham               12 Community School        5:38.5   17:31.42   11   
 13 Preston Christensen       11 Firth                   5:39.6   17:34.82   12   
 14 Ryan Kingsland            12 Oakley                  5:39.9   17:35.97        
 15 Tyler Olsen                9 West Side               5:40.2   17:36.84   13   
 16 Brennan Leavitt           12 Melba                   5:40.3   17:37.07   14   
 17 Davis Jones               10 Declo                   5:40.7   17:38.50   15   
 18 Jordan Willams            12 Malad                   5:41.0   17:39.29        
 19 Jordan Beutler            10 West Side               5:41.0   17:39.36   16   
 20 Will Seegmiller            9 Troy                    5:41.5   17:40.90        
 21 Blake Jenkins             12 Malad                   5:46.5   17:56.55        
 22 Gene Bullcreek            12 Malad                   5:46.8   17:57.48        
 23 Layne Johnson             10 Parma                   5:48.1   18:01.50        
 24 Crispin Valdez            10 New Plymouth            5:48.2   18:01.62   17   
 25 Cody Moore                 9 Soda Springs            5:49.4   18:05.39   18   
 26 Sean Dumke                12 Community School        5:49.4   18:05.50   19   
 27 Aaron Peterson            10 Soda Springs            5:49.5   18:05.76   20   
 28 Brett Arnell              11 Oakley                  5:49.8   18:06.76        
 29 Derek Lindford            12 Liberty Charter         5:50.6   18:09.21   21   
 30 Bryan Leon                 9 Melba                   5:50.8   18:09.73   22   
 31 Quinn MacPherson          12 Deary                   5:51.1   18:10.70   23   
 32 Caleb Buttars             12 West Side               5:51.3   18:11.25   24   
 33 Tyler Jaszkowiak           9 Challis                 5:51.4   18:11.77   25   
 34 Jordan Price              11 Declo                   5:52.0   18:13.59   26   
 35 Ross Hill                 12 Declo                   5:52.8   18:15.90   27   
 36 Brendan Foster            11 Cda Charter             5:53.6   18:18.33   28   
 37 Torin Tucker              11 Community School        5:53.8   18:18.93   29   
 38 Scotty Phelan             12 Community School        5:55.1   18:23.02   30   
 39 Coby Young                 9 Soda Springs            5:56.3   18:26.83   31   
 40 Kedrick Jolley            10 Firth                   5:57.0   18:29.08   32   
 41 Ty Johnson                11 Melba                   5:57.3   18:29.87   33   
 42 Kyle Killpack             10 Firth                   5:58.1   18:32.47   34   
 43 Coben Hoch                11 New Plymouth            5:59.4   18:36.35   35   
 44 Jordan Jensen             11 Liberty Charter         5:59.9   18:38.14   36   
 45 Jacob Mikesell            12 Valley                  6:00.2   18:38.86        
 46 Micah Bowman              10 Soda Springs            6:00.3   18:39.33   37   
 47 Martin Loya               12 Parma                   6:01.5   18:43.00        
 48 Michael Claar             11 Nampa Christian         6:01.6   18:43.40        
 49 Chris Udy                 12 Valley                  6:02.0   18:44.47        
 50 Landen Kelly               9 Greenleaf Friends       6:02.4   18:45.75        
 51 Preston Pallante          12 Soda Springs            6:02.7   18:46.83   38   
 52 Taylor Leavitt             9 Melba                   6:03.1   18:47.86   39   
 53 Kyle Shaw                 11 Ririe                   6:04.0   18:50.82        
 54 Connor White              11 New Plymouth            6:04.3   18:51.57   40   
 55 Silas Connolley           10 Grangeville             6:06.0   18:57.00        
 56 Ryan Brown                12 Melba                   6:06.9   18:59.81   41   
 57 Brawn Baker               10 Declo                   6:07.8   19:02.62   42   
 58 Jacob Stadley              9 Cda Charter             6:08.3   19:04.08   43   
 59 Dakota Murphy             10 Grangeville             6:08.7   19:05.48        
 60 Sam Bailey                11 Grangeville             6:09.0   19:06.29        
 61 Trent Dalton              12 Deary                   6:09.7   19:08.51   44   
 62 Dakota Nelson             10 Firth                   6:10.9   19:12.16   45   
 63 Steven Cook               11 Kootenai                6:11.4   19:13.75   46   
 64 Fabian Ortiz              11 Liberty Charter         6:11.5   19:14.12   47   
 65 Cody Allen                12 West Side               6:12.2   19:16.35   48   
 66 Josh Geary                10 Declo                   6:12.6   19:17.50   49   
 67 Tate King                 12 Butte County            6:13.1   19:18.95   50   
 68 Paul Brouwer              12 Grangeville             6:14.3   19:22.84        
 69 Tanner Flanigan           11 Community School        6:15.0   19:24.82   51   
 70 Michael Carter            12 Nampa Christian         6:15.0   19:24.89        
 71 Brett Rupp                 9 Butte County            6:15.5   19:26.51   52   
 72 Steve Ramirez              9 Melba                   6:17.7   19:33.44   53   
 73 Braden Bergholm           12 Soda Springs            6:18.8   19:36.88   54   
 74 Grant Moore                9 Nampa Christian         6:19.4   19:38.71        
 75 Patrick Asay              12 Liberty Charter         6:20.4   19:41.64   55   
 76 Adam Byington             11 Ririe                   6:21.7   19:45.82        
 77 Jake Zarpentine           10 Kootenai                6:22.5   19:48.10   56   
 78 Gabe Knickerbocker        12 Parma                   6:23.8   19:52.44        
 79 Daniel Nishizaki          11 New Plymouth            6:23.9   19:52.65   57   
 80 Jason Bellegante          11 New Plymouth            6:24.4   19:54.14   58   
 81 Tanner Traughber          10 Butte County            6:24.6   19:54.62   59   
 82 kenny Bradfield           10 West Side               6:24.7   19:55.16   60   
 83 Raul Mondragon            10 Cda Charter             6:26.9   20:02.06   61   
 84 Jordan Lockard            11 Kootenai                6:27.7   20:04.54   62   
 85 Cole Bullard              10 Victory Charter         6:28.2   20:05.91        
 86 Lance Lamb                12 Challis                 6:28.9   20:08.25   63   
 87 Daniel Kraemer            11 Liberty Charter         6:29.5   20:09.96   64   
 88 Ben Clark                  9 Cda Charter             6:30.0   20:11.65   65   
 89 Tyler Searle              10 Declo                   6:31.1   20:15.11   66   
 90 Neal Karremans            12 Liberty Charter         6:31.6   20:16.52   67   
 91 Zach Hansen               10 Butte County            6:31.6   20:16.64   68   
 92 Cameron Crandall          11 Cda Charter             6:31.6   20:16.67   69   
 93 Shawn Steenson            10 Butte County            6:32.2   20:18.26   70   
 94 Ryan Minden               11 Potlach                 6:32.5   20:19.40        
 95 Zach Thmander              9 Declo                   6:33.6   20:22.78   71   
 96 Nolan Kerby               12 New Plymouth            6:35.4   20:28.19   72   
 97 Collin Dalton             10 Deary                   6:37.4   20:34.57   73   
 98 Ben Byers                 11 New Plymouth            6:38.8   20:39.00   74   
 99 Keaton Beal               11 Butte County            6:39.3   20:40.42   75   
100 Keiffer Becker            11 Deary                   6:49.6   21:12.31   76   
101 Wilson Ashton             10 Liberty Charter         6:58.4   21:39.88   77   
102 Caleb Drechsel            11 Cda Charter             6:59.3   21:42.52   78   
103 Adam Dmochowski           10 Challis                 6:59.5   21:43.11   79   
104 Patrick Discascio         10 Challis                 7:05.3   22:01.31   80   
105 Joey Nebeker               9 Melba                   7:11.2   22:19.40   81   
106 Jacob Sheppard            11 Kootenai                7:29.9   23:17.63   82   
107 Gavin Ihasz                9 Kootenai                7:56.2   24:39.48   83   
108 Nick Lawrence              9 Deary                   8:14.1   25:34.95   84   
109 Chris Brower               9 Deary                   8:23.0   26:02.52   85   
110 Brandon Root              11 Deary                   8:30.4   26:25.59   86   
111 Riley Smith               12 Butte County            8:36.8   26:45.57   87   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Firth                        58    1    5    8   12   32   34   45           
      Total Time:  1:27:01.34                                                     
         Average:    17:24.27                                                     
   2 West Side                    59    2    4   13   16   24   48   60           
      Total Time:  1:27:00.74                                                     
         Average:    17:24.15                                                     
   3 Soda Springs                109    3   18   20   31   37   38   54           
      Total Time:  1:29:58.98                                                     
         Average:    17:59.80                                                     
   4 Community School            140   11   19   29   30   51                     
      Total Time:  1:31:43.69                                                     
         Average:    18:20.74                                                     
   5 Melba                       149   14   22   33   39   41   53   81           
      Total Time:  1:32:04.34                                                     
         Average:    18:24.87                                                     
   6 Declo                       159   15   26   27   42   49   66   71           
      Total Time:  1:32:28.11                                                     
         Average:    18:29.63                                                     
   7 Challis                     180    6    7   25   63   79   80                
      Total Time:  1:34:40.56                                                     
         Average:    18:56.12                                                     
   8 Cda Charter                 207   10   28   43   61   65   69   78           
      Total Time:  1:35:06.26                                                     
         Average:    19:01.26                                                     
   9 New Plymouth                207   17   35   40   57   58   72   74           
      Total Time:  1:35:16.33                                                     
         Average:    19:03.27                                                     
  10 Liberty Charter             223   21   36   47   55   64   67   77           
      Total Time:  1:35:53.07                                                     
         Average:    19:10.62                                                     
  11 Kootenai                    255    9   46   56   62   82   83                
      Total Time:  1:39:53.14                                                     
         Average:    19:58.63                                                     
  12 Butte County                299   50   52   59   68   70   75   87           
      Total Time:  1:39:14.98                                                     
         Average:    19:51.00                                                     
  13 Deary                       300   23   44   73   76   84   85   86           
      Total Time:  1:44:41.04                                                     
         Average:    20:56.21  

Boys 5k Run CC 3A Boys
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Ryan Jaggi                11 Weiser                16:23.81    1             
  2 Mike McHan                10 Gooding               16:51.79    2             
  3 Tavner Wilson             10 Teton                 16:55.37    3             
  4 Andy Yung                 12 Kimberly              16:55.71    4             
  5 Dory Alleman              12 Bear Lake             17:00.84    5             
  6 Bryce Beard               11 Filer                 17:03.24    6             
  7 Clay Stout                11 Kimberly              17:04.78    7             
  8 Justin Webb               12 Weiser                17:05.10    8             
  9 Alex Galbraith            11 Sugar-Salem           17:07.60    9             
 10 Christian Esplin          11 Snake River           17:19.81   10             
 11 Dominic Bolin             12 Payette               17:28.09   11             
 12 Dylan Sweeney             11 Bonners Ferry         17:28.21   12             
 13 Jordan Crane              12 Bear Lake             17:33.63   13             
 14 Ryan Sacksteder           11 Timberlake            17:35.02   14             
 15 Jake Powell                9 Sugar-Salem           17:35.04   15             
 16 Brian Tucker              11 Timberlake            17:37.38   16             
 17 Jake Tisdell              12 Priest River          17:41.69                  
 18 Tate Wilson               10 Teton                 17:44.05   17             
 19 Ben Allen                 12 Teton                 17:44.92   18             
 20 Enrique Martinez          11 Teton                 17:44.95   19             
 21 James Knight              12 Teton                 17:55.87   20             
 22 Josh Wise                 12 Teton                 17:58.27   21             
 23 Zach Hammond               9 Bonners Ferry         18:02.75   22             
 24 John Kelly                11 Wendell               18:10.13                  
 25 Dylan Crevelt              9 McCall-Donnelly       18:10.77   23             
 26 Ty Clinton                11 Kellogg               18:15.02                  
 27 Chase Yardley             10 Sugar-Salem           18:15.48   24             
 28 Nick Thomas               10 Salmon                18:16.04   25             
 29 Tanner Hawkins            11 Weiser                18:16.15   26             
 30 Micah Krmpotich            9 Bonners Ferry         18:16.16   27             
 31 Wesley Kelly               9 Kimberly              18:17.19   28             
 32 Ryan Belk                 12 Snake River           18:17.68   29             
 33 CJ Parkinson              11 Sugar-Salem           18:18.83   30             
 34 Josh Reed                 10 Payette               18:21.78   31             
 35 Ryan Ewing                12 Priest River          18:29.46                  
 36 Michlael Hammond          11 Bear Lake             18:30.18   32             
 37 Jerod Herbst              11 Salmon                18:31.30   33             
 38 Arlin Knight              10 Teton                 18:31.86   34             
 39 Ty Higley                 10 Payette               18:35.39   35             
 40 Cory Berry                11 Kimberly              18:42.70   36             
 41 Brian Perry               12 Sugar-Salem           18:42.99   37             
 42 Chris Blaser              12 Sugar-Salem           18:43.07   38             
 43 Connor Kellogg            12 Salmon                18:45.70   39             
 44 Devin Olphie              11 Timberlake            18:47.99   40             
 45 Kevin Westcott            11 Filer                 18:50.19   41             
 46 Ulises Sanchez             9 Weiser                18:50.58   42             
 47 Sam Loveless               9 Buhl                  18:51.34                  
 48 Tyrel Skinner             12 Bear Lake             18:53.98   43             
 49 Reid Boorman              10 Bonners Ferry         18:54.50   44             
 50 Artem Moskalenko          10 Weiser                18:55.10   45             
 51 Tyler Hammond              9 Bear Lake             18:55.31   46             
 52 Tylo Dawson                9 Snake River           18:55.68   47             
 53 Preston Terry              9 Kimberly              18:58.39   48             
 54 Ryan Clark                10 Salmon                19:00.73   49             
 55 Skyler Crystal            10 Kimberly              19:01.18   50             
 56 Jake Casey                12 Timberlake            19:02.50   51             
 57 Josh Mitchell             11 Timberlake            19:02.58   52             
 58 Cody Walgamott            10 Gooding               19:07.03   53             
 59 Luke Davies               10 Weiser                19:08.36   54             
 60 Patrick Bills             11 Salmon                19:08.37   55             
 61 Braxton Altom             11 Kimberly              19:13.21   56             
 62 Silas Domy                 9 Kellogg               19:15.51                  
 63 Joseph Bolin               9 Payette               19:15.98   57             
 64 Zack Pauls                11 Gooding               19:16.58   58             
 65 Heston Jenkins            11 Filer                 19:17.30   59             
 66 Jason Hunt                12 Bear Lake             19:19.28   60             
 67 Sam Burt                   9 Snake River           19:20.95   61             
 68 Clint Thomas               9 McCall-Donnelly       19:22.53   62             
 69 Greg Taggart              12 Bonners Ferry         19:26.26   63             
 70 Ladd Spackman             10 Sugar-Salem           19:32.17   64             
 71 Tommy Platero             11 Bear Lake             19:38.85   65             
 72 Chad Ball                 12 McCall-Donnelly       19:40.59   66             
 73 Dylan Hughes              10 Timberlake            19:57.37   67             
 74 Grant Loomis              11 Weiser                19:59.14   68             
 75 Kortlin Thompson          11 Snake River           19:59.38   69             
 76 Jake Silcock              12 Salmon                20:01.22   70             
 77 Tarin Dawson              12 Snake River           20:03.59   71             
 78 Zach Waynetska            12 Payette               20:11.52   72             
 79 Robert Lundgren           10 Bonners Ferry         20:16.59   73             
 80 Aaron Whittier             9 Salmon                20:21.52   74             
 81 Stuart Winsor              9 Payette               20:22.13   75             
 82 Delan Allan               11 McCall-Donnelly       20:27.17   76             
 83 Justin Belk                9 Snake River           20:28.83   77             
 84 Alex Bow                   9 Gooding               20:30.64   78             
 85 Grafton Pannell            9 McCall-Donnelly       20:30.96   79             
 86 Dustin Moses              10 Timberlake            20:40.11   80             
 87 Brandon Neal               9 Payette               21:13.13   81             
 88 Tyler Sanders              9 McCall-Donnelly       21:21.81   82             
 89 Brenden Harden             9 Gooding               21:24.65   83             
 90 Payden Prindle             9 McCall-Donnelly       21:42.01   84             
 91 Dan Flick                  9 Gooding               22:14.45   85             
 92 Quentin Fransoo           12 Bonners Ferry         22:16.28   86             
 93 Jacob Becker               9 Gooding               22:21.90   87             
 94 Ben Shetler               10 Filer                 22:26.83   88             
 95 Will Mavromichalis        10 Filer                 23:01.39   89             
 96 Kaleb Gartner              9 Filer                 24:06.91   90             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Teton                        77    3   17   18   19   20   21   34          
      Total Time:  1:28:05.16                                                    
         Average:    17:37.04                                                    
   2 Sugar-Salem                 115    9   15   24   30   37   38   64          
      Total Time:  1:29:59.94                                                    
         Average:    17:59.99                                                    
   3 Weiser                      122    1    8   26   42   45   54   68          
      Total Time:  1:29:30.74                                                    
         Average:    17:54.15                                                    
   4 Kimberly                    123    4    7   28   36   48   50   56          
      Total Time:  1:29:58.77                                                    
         Average:    17:59.76                                                    
   5 Bear Lake                   139    5   13   32   43   46   60   65          
      Total Time:  1:30:53.94                                                    
         Average:    18:10.79                                                    
   6 Bonners Ferry               168   12   22   27   44   63   73   86          
      Total Time:  1:32:07.88                                                    
         Average:    18:25.58                                                    
   7 Timberlake                  173   14   16   40   51   52   67   80          
      Total Time:  1:32:05.47                                                    
         Average:    18:25.10                                                    
   8 Salmon                      201   25   33   39   49   55   70   74          
      Total Time:  1:33:42.14                                                    
         Average:    18:44.43                                                    
   9 Payette                     206   11   31   35   57   72   75   81          
      Total Time:  1:33:52.76                                                    
         Average:    18:46.56                                                    
  10 Snake River                 216   10   29   47   61   69   71   77          
      Total Time:  1:33:53.50                                                    
         Average:    18:46.70                                                    
  11 Gooding                     274    2   53   58   78   83   85   87          
      Total Time:  1:37:10.69                                                    
         Average:    19:26.14                                                    
  12 Filer                       283    6   41   59   88   89   90               
      Total Time:  1:40:38.95                                                    
         Average:    20:07.79                                                    
  13 McCall-Donnelly             306   23   62   66   76   79   82   84          
      Total Time:  1:38:12.02                                                    
         Average:    19:38.41                                                    
                                                   

Boys 5k Run CC 4A Boys
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Barak Watson              12 Columbia              15:39.91    1             
  2 Colby Wilson                 Preston               16:02.24    2             
  3 David Fillmore            12 Burley                16:06.04    3             
  4 Lars Lunstrum             12 Columbia              16:09.63    4             
  5 Taylor Bean               12 Burley                16:19.75    5             
  6 Chase Caulkins            11 Wood River            16:24.30                  
  7 Sam Whitworth             11 Hillcrest             16:26.98    6             
  8 Michael Gordon            10 Kuna                  16:37.24    7             
  9 Dacoda Elison             12 Preston               16:40.37    8             
 10 Jorel Wheeler             12 Hillcrest             16:44.56    9             
 11 Tyler Crofts              10 Hillcrest             16:47.86   10             
 12 Kyle Shreeve              12 Kuna                  16:48.09   11             
 13 Travis Milburn            10 Bishop Kelly          16:48.90   12             
 14 Gabe Leis                 11 Bishop Kelly          16:54.59   13             
 15 Daniel Williams            9 Bishop Kelly          16:55.66   14             
 16 Jared Lupton              12 Skyview               16:57.19   15             
 17 Zach Burney               11 Columbia              16:57.92   16             
 18 Ryan Gross                12 Preston               17:00.44   17             
 19 Eriberto Escobedo         11 Jerome                17:04.23   18             
 20 Andrew Chumich            10 Bishop Kelly          17:05.84   19             
 21 James Paris               12 Wood River            17:06.98                  
 22 Conor Harris              12 Bishop Kelly          17:09.79   20             
 23 Manuel Rodriguez          12 Bonneville            17:19.00   21             
 24 Conor Thompson            12 Kuna                  17:24.88   22             
 25 Nick Ward                 10 Middleton             17:27.96                  
 26 Terrell Walker            11 Century               17:28.29   23             
 27 Tyler Tolman              12 Jerome                17:28.63   24             
 28 Justin Lucas              12 Pocatello             17:29.67                  
 29 Matt Morris               11 Moscow                17:30.01   25             
 30 Justin Keller             11 Preston               17:30.51   26             
 31 Adam Storey               10 Moscow                17:31.70   27             
 32 Richard Kennedy           10 Rigby                 17:32.00                  
 33 Rhys Perry                12 Hillcrest             17:32.30   28             
 34 John Feusi                12 Bishop Kelly          17:32.61   29             
 35 Jordan Green              12 Century               17:33.24   30             
 36 Dylan Lammers             10 Century               17:33.52   31             
 37 Greyson Kilgore           11 Kuna                  17:34.12   32             
 38 Kenny Reed                11 Century               17:34.52   33             
 39 Jacob Pugmire             11 Preston               17:36.26   34             
 40 Danny Pfeifer             10 Sandpoint             17:37.82   35             
 41 Clarke Quigley            12 Hillcrest             17:38.05   36             
 42 Isaac Jamison             11 Bonneville            17:41.70   37             
 43 Scott Hall                12 Jerome                17:42.07   38             
 44 Jon Garling               11 Hillcrest             17:43.18   39             
 45 Rusty Johnson             12 Preston               17:43.80   40             
 46 Isaac Wood                11 Hillcrest             17:44.66   41             
 47 Wylie Foss                12 Bishop Kelly          17:46.14   42             
 48 Kyle Vickery              11 Emmett                17:46.54                  
 49 Daniel Sundali            10 Wood River            17:47.40                  
 50 Rob Allred                10 Burley                17:48.23   43             
 51 Eric Tolman               11 Jerome                17:49.87   44             
 52 Rowland Grover            11 Bonneville            17:51.60   45             
 53 Josh Womack               12 Preston               17:52.88   46             
 54 Kolton Williams           11 Bonneville            17:54.52   47             
 55 Logan Parker              12 Jerome                17:57.90   48             
 56 Tony Agenbroad            11 Skyview               18:01.18   49             
 57 Michael DeSloover         12 Kuna                  18:06.40   50             
 58 Austin Clegg              11 Jerome                18:06.66   51             
 59 David Steury              10 Moscow                18:07.46   52             
 60 Kaleb Beck                12 Burley                18:09.78   53             
 61 Nelson Geary              11 Burley                18:12.96   54             
 62 Stuart Beswick            12 Nampa                 18:13.95                  
 63 Aaron Lupton              12 Skyview               18:15.05   55             
 64 Evan Rains                10 Sandpoint             18:16.82   56             
 65 Aaron Davis               11 Moscow                18:17.47   57             
 66 Tim Householter           11 Sandpoint             18:17.93   58             
 67 Jake Reese                12 Lakeland              18:18.85                  
 68 Mason Foster              10 Sandpoint             18:19.88   59             
 69 Paul Manning              11 Columbia              18:22.47   60             
 70 James Sanderson           10 Skyview               18:23.20   61             
 71 Jeff Waters               11 Skyview               18:24.41   62             
 72 Andrew Fife               12 Moscow                18:28.50   63             
 73 Lopez Ethan               11 Jerome                18:30.31   64             
 74 Mathew Sisson             12 Sandpoint             18:34.51   65             
 75 Andy Salstrom             11 Century               18:41.17   66             
 76 Jacob Davlin               9 Skyview               18:42.91   67             
 77 Shawn Stoddard            11 Bonneville            18:47.45   68             
 78 Taylor Salinas            11 Columbia              18:51.18   69             
 79 Matt Kilgore              12 Kuna                  18:54.11   70             
 80 Preston Sharp             10 Skyview               19:03.55   71             
 81 Kyler Olson               12 Burley                19:03.93   72             
 82 Zane Harman               12 Burley                19:05.31   73             
 83 Nathan Wintch              9 Bonneville            19:09.19   74             
 84 Riley Presler             10 Columbia              19:09.59   75             
 85 Jesse Ayling              12 Moscow                19:10.64   76             
 86 Jacob Hopkins              9 Century               19:11.76   77             
 87 Dakota Wallen             12 Moscow                19:17.29   78             
 88 Kevin Pfeifer             11 Sandpoint             19:17.70   79             
 89 Michael Shreeve           10 Kuna                  19:23.45   80             
 90 Brycen Wintch             11 Bonneville            19:31.98   81             
 91 Jeremiah Prummer          12 Sandpoint             19:39.47   82             
 92 Mark Manning               9 Columbia              21:00.40   83             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bishop Kelly                 78   12   13   14   19   20   29   42          
      Total Time:  1:24:54.78                                                    
         Average:    16:58.96                                                    
   2 Preston                      87    2    8   17   26   34   40   46          
      Total Time:  1:24:49.82                                                    
         Average:    16:57.97                                                    
   3 Hillcrest                    89    6    9   10   28   36   39   41          
      Total Time:  1:25:09.75                                                    
         Average:    17:01.95                                                    
   4 Kuna                        122    7   11   22   32   50   70   80          
      Total Time:  1:26:30.73                                                    
         Average:    17:18.15                                                    
   5 Columbia                    150    1    4   16   60   69   75   83          
      Total Time:  1:26:01.11                                                    
         Average:    17:12.23                                                    
   6 Burley                      158    3    5   43   53   54   72   73          
      Total Time:  1:26:36.76                                                    
         Average:    17:19.36                                                    
   7 Jerome                      172   18   24   38   44   48   51   64          
      Total Time:  1:28:02.70                                                    
         Average:    17:36.54                                                    
   8 Century                     183   23   30   31   33   66   77               
      Total Time:  1:28:50.74                                                    
         Average:    17:46.15                                                    
   9 Bonneville                  218   21   37   45   47   68   74   81          
      Total Time:  1:29:34.27                                                    
         Average:    17:54.86                                                    
  10 Moscow                      224   25   27   52   57   63   76   78          
      Total Time:  1:29:55.14                                                    
         Average:    17:59.03                                                    
  11 Skyview                     242   15   49   55   61   62   67   71          
      Total Time:  1:30:01.03                                                    
         Average:    18:00.21                                                    
  12 Sandpoint                   273   35   56   58   59   65   79   82          
      Total Time:  1:31:06.96                                                    
         Average:    18:13.40                                                    


Boys 5k Run CC 5A Boys
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Eric Fitzpatrick          11 Boise                 15:46.98    1             
  2 Cody Helbling             11 Lake City             15:57.92    2             
  3 Max Hardy                 12 Boise                 15:59.42    3             
  4 Andres Jaramillo          10 Vallivue              16:01.86    4             
  5 Greg Montgomery           12 Boise                 16:05.24    5             
  6 Dallin Farnsworth          9 Highland              16:06.02    6             
  7 John Robinson             11 Vallivue              16:13.44    7             
  8 Nick Pierson              12 Coeur D'Alene         16:19.25    8             
  9 Austin Kunz               11 Idaho Falls           16:22.26    9             
 10 Jacob Hall                11 Highland              16:22.50   10             
 11 Erik Harris                9 Twin Falls            16:24.31   11             
 12 Nick Jacobs               12 Twin Falls            16:24.78   12             
 13 Cory Ytsma                12 Mountain View         16:26.66   13             
 14 Tommy Bollinger           12 Highland              16:31.19   14             
 15 Ian Birch                 12 Twin Falls            16:34.01   15             
 16 Jason Hunt                12 Mountain View         16:34.95   16             
 17 Tylor Chandler            12 Centennial            16:37.16   17             
 18 Cody Curtis                9 Coeur D'Alene         16:37.38   18             
 19 Ander Jayo                12 Twin Falls            16:39.61   19             
 20 Kramer Quist              11 Centennial            16:46.48   20             
 21 Dunia Emmanuel            10 Twin Falls            16:46.78   21             
 22 Cody Pugil                12 Mountain View         16:48.10   22             
 23 Patrick Estberg           10 Timberline            16:49.39                  
 24 David Norris              10 Coeur D'Alene         16:52.27   23             
 25 Chris Sumner              11 Centennial            16:53.18   24             
 26 Andrew Nuttall            10 Mountain View         16:55.58   25             
 27 Jon Vance                 12 Idaho Falls           16:55.59   26             
 28 Alex Schenk               11 Twin Falls            16:56.51   27             
 29 DJ Brown                  12 Meridian              16:56.89                  
 30 Rusty Rehl                11 Borah                 16:57.70                  
 31 Alex Shippy               12 Eagle                 16:58.04   28             
 32 Kevin Miller              12 Mountain View         17:01.99   29             
 33 Cody Larson               10 Capital               17:05.67   30             
 34 Ryan Herr                  9 Eagle                 17:07.05   31             
 35 Connor Reibe              10 Eagle                 17:07.14   32             
 36 Hyrum Balzer               9 Highland              17:08.47   33             
 37 Tyler Dale                12 Idaho Falls           17:09.07   34             
 38 Justin Knowles            12 Capital               17:09.49   35             
 39 Jason Lyons               12 Highland              17:09.98   36             
 40 Ian Lawlor                12 Coeur D'Alene         17:10.47   37             
 41 Tygan Shelton             11 Rocky Mountain        17:11.69                  
 42 Oscar Fennell             11 Caldwell              17:18.03                  
 43 Justin Kondeff            12 Eagle                 17:18.49   38             
 44 Luke Szymanksi            12 Coeur D'Alene         17:19.79   39             
 45 Morgan Choate              9 Vallivue              17:20.51   40             
 46 Garrison Holdaway         12 Mountain View         17:21.23   41             
 47 Joe Sandoval              12 Boise                 17:21.30   42             
 48 Bradien Tanner             9 Highland              17:21.32   43             
 49 Christian Dooley          12 Borah                 17:24.49                  
 50 Ray Miller                12 Caldwell              17:25.22                  
 51 Chris Lyons                9 Highland              17:29.49   44             
 52 Joe Hartman               12 Mountain View         17:32.15   45             
 53 Taylor Molenaar           11 Boise                 17:32.45   46             
 54 Kenton Freemuth           10 Boise                 17:37.79   47             
 55 Karl Lundgren              9 Twin Falls            17:39.11   48             
 56 Ty Sterk                  10 Eagle                 17:39.96   49             
 57 Jeremy Romrell            10 Idaho Falls           17:41.71   50             
 58 Nick Hampton              12 Eagle                 17:42.39   51             
 59 Jeff Herr                  9 Eagle                 17:47.97   52             
 60 Christian Duplessie       11 Capital               17:49.24   53             
 61 Anthony Trakas            11 Capital               17:50.30   54             
 62 Andrew Stone              11 Coeur D'Alene         17:50.99   55             
 63 Nate Roberts              11 Idaho Falls           17:51.95   56             
 64 Johann Markiss            12 Idaho Falls           17:55.61   57             
 65 Harvey McHugh             12 Vallivue              17:58.01   58             
 66 Alex Weber                12 Capital               17:59.43   59             
 67 Nick Cain                 12 Vallivue              18:00.62   60             
 68 Richard Wojan             11 Boise                 18:07.41   61             
 69 Alex Hendricks            11 Coeur D'Alene         18:11.14   62             
 70 Cody Palmer               12 Lake City             18:14.13   63             
 71 Greg Drapeau              11 Lake City             18:17.31   64             
 72 Nick Chesnut              11 Lewiston              18:17.48                  
 73 Jeff Griffin              11 Idaho Falls           18:28.85   65             
 74 Austin Baum               10 Centennial            18:32.26   66             
 75 Nick Titus                10 Lake City             18:41.78   67             
 76 Taylor Ward               10 Lake City             18:44.45   68             
 77 Ben Deremiah              10 Lake City             18:47.74   69             
 78 Austin Stallings          12 Centennial            18:50.65   70             
 79 Matt Koob                 12 Capital               18:53.44   71             
 80 Justin Senecal             9 Centennial            18:55.07   72             
 81 Sam Reagle                12 Capital               19:06.79   73             
 82 Zach Lichte               12 Centennial            19:50.66   74             
 83 Patrick Cornwell          12 Vallivue              20:06.81   75             
 84 Kyle Crocker              12 Vallivue              20:11.86   76             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Twin Falls                   78   11   12   15   19   21   27   48          
      Total Time:  1:22:49.49                                                    
         Average:    16:33.90                                                    
   2 Boise                        97    1    3    5   42   46   47   61          
      Total Time:  1:22:45.39                                                    
         Average:    16:33.08                                                    
   3 Highland                     99    6   10   14   33   36   43   44          
      Total Time:  1:23:18.16                                                    
         Average:    16:39.64                                                    
   4 Mountain View               105   13   16   22   25   29   41   45          
      Total Time:  1:23:47.28                                                    
         Average:    16:45.46                                                    
   5 Coeur D'Alene               125    8   18   23   37   39   55   62          
      Total Time:  1:24:19.16                                                    
         Average:    16:51.84                                                    
   6 Vallivue                    169    4    7   40   58   60   75   76          
      Total Time:  1:25:34.44                                                    
         Average:    17:06.89                                                    
   7 Idaho Falls                 175    9   26   34   50   56   57   65          
      Total Time:  1:26:00.58                                                    
         Average:    17:12.12                                                    
   8 Eagle                       178   28   31   32   38   49   51   52          
      Total Time:  1:26:10.68                                                    
         Average:    17:14.14                                                    
   9 Centennial                  197   17   20   24   66   70   72   74          
      Total Time:  1:27:39.73                                                    
         Average:    17:31.95                                                    
  10 Capital                     231   30   35   53   54   59   71   73          
      Total Time:  1:27:54.13                                                    
         Average:    17:34.83                                                    
  11 Lake City                   264    2   63   64   67   68   69               
      Total Time:  1:29:55.59                                                    
         Average:    17:59.12