Idaho X-Country 2008 Master Calendar
August
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1 2
4 5 6 7 8 9
11 12 13 14
15- First Day of XC Practice
16
18 19 20 21 22 23
25 26 27
28- Camelsback Classic-Borah

Malad Inv.-3:00

30- Mud Run

Jimmy Driscoll-BK

Payette Eagle Scout

CSI-Twin Falls

Bonners Ferry

September
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1 2 3
4- Sugar-Salem @ Green Canyon Swimming Pool

Albion Quad Meet

Lake Walcott State Park

Caldwell Inv. 6:00

New Plymouth Invite (with MS)

Kellogg 3:00 @ Pinehurst GC

5- Melba Triangular 6- Jackrabbit Run, Vale.Or

Dash and Splash

Postfalls TBA @ Kiwanis Park

Cardinal Classic @ Soda Springs

Roger Curran Inv. @ NNU

Valley Inv.

8 9 10- Star Valley Invite @ Cedar Creek G.C. 11- Wood River Invite 4:00 @ Boundary Camp Ground

Weiser Inv.

Horseshoe Bend Inv.

Oakley Inv.

12- Tiger Griz Inv. @ Freeman Park

Catherine Creek Inv., Union, Oregon

Payette River Inv.

Middleton Inv.

13- Silverwood 8:00 AM @ Silverwood
15 16- 17 18-Magic Mountain Inv. 20- Bob Firman 9:00 AM @ Eagle Island

Farrugut Inv. @ Farrugut State Park

22 23 Lewiston Inv. 24 Ririe Quad 25- Mustang Open, Horseshoe Bend w/ MS

SRV - TBA

Declo @Albion 4:00pm.

Aberdeen Inv.

26- Salmon Inv.

Blackfoot Inv.

Jerome Inv.

27- Nike Pre Nationals/Jim Danner Inv., Portland Oregon

Spokane Inv.

Run for the Pie, Military Reserve Park, Boise

Moscow 9:00 AM @ Hansen/Weisel Trail

29 30
October
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1-Butte County

Twin Falls Classic @ Canyon Springs GC

Bear Lake Inv.

2- Crosby Inv. 4:00 @ TVCC

Gary Ward Classic 9:00AM @ Lakeview Park, Nampa

Rimrock Rusty Fender Classic

3- Teton Pre-district TBA 4- Oxford Classic, Bend, Oregon

Sandpoint Inv.

Sunfair Inv., Yakima, Wash.

Pasco, 10:00 AM @ Big Cross International XC Course

6 7 8- Ririe Inv.

Nampa City Meet (closed)

American Falls, MS 3:30 HS 4:00

9- Homedale Inv.

Jerome Tri-Meet, 3:00

10- Pendleton, 3:00 @ Wild Horse GC 11- Bob Conley Inv. @ Highland HS

Bull Pup Inv. Spokane

Lake Roosevelt Invitational

13 14- Gooding Inv. 15- West Park Open 4:00 @ Mtn Home, Canyon View GC

Preston Inv.

16- Mountain Home Inv. 3:00 @ Mountain Home HS

Boise City Meet (closed) @ Ann Morrison Park

Gabb Floyd Inv. @ Falcon Crest Sod Farm, Kuna

Baker Inv. @ Baker City, Oregon

Idaho Falls city meet

18
20-2A/1A District 3 @ Scotch Pines GC, New Plymouth (host) 21-Valerie Mitchell 5k
Tully Park- Meridian, Idaho
22- 2A/1A District 6 @ Butte

2A/1A District 4 @ Gooding

3A District 4 @ Gooding

23- 3A District 3 @ Riverbend GC, Homedale (host)

5A District IV-V-VI

4A District III

2A/1A District 5 @ Aberdeen

3A District 5 @ Aberdeen

2A/1A District1-2 @ Potlatch

24- 4A District 5 Meet @ Century HS

5A District 3 @ Eagle Island State Park, Boise (host)

3A District 6 Disrticts @ Teton

3A District 1-2 @ Bonners Ferry

4A District VI @ Freeman Park

25- Regional @ Sandpoint
27 28 29 30 31 Nov. 1- State @ Eagle Island State Park, Boise