2008 Idaho CC Top 20 10/26/08

Boys by Division

5A
4 A
3 A
2 A/1 A
1. E. Fitzpatrick-Boise 1. B. Watson-Columbia 1. R. Jaggi-Weiser 1. C. Portela-Firth
2. CJ Helbling-Lake City 2. L. Lunstrum-Columbia 2. M. McHan-Gooding 2. D. Povey-Westside
3. E. Harris-Twin Falls 3. D. Fillmore-Burley 3. A. Yung-Kimberly 3. K. Myers-Soda
4. M. Hardy-Boise 4. T. Bean-Burley 4. Tavner Wilson-Teton 4. A. Denham-Clark Fork
5. G. Montgomery-Boise 5. S. Whitworth-Hillcrest 5. B. Tucker-Timberlake 5. C. Baxter-Firth
6. D.Farnsworth-Highland 6. C. Wilson-Preston 6. D Alleman-Bear Lake 6. L. Iott-Cd'A
7. D. Scott-Lake City 7. C. Caulkins-Wood River 7. R. Sacksteder-Timberlake 7. D. Jones-Declo
8. C. Curtis-Cd'A 8. T. Crofts-Hillcrest 8. A. Galbraith-Sugar 8. R. Kingsland-Oak
9. N. Pierson-Cd'A 9. T. Milburn-Bishop Kelly 9. J. Crane-BL 9. Q. MacPherson-Deary
10.J. Robinson-Vallivue 10. Z. Burney-Colum 10. Tate Wilson-Teton 10. B. Arnell-Oakley
11. A.Jaramillo-Vallivue 11. R. Gross-Preston 11. C. Esplin-Snake River 11. T. Tritthart-Challis
12. C. Ytsma-Mt. View 12. C. Fivecoat-Middleton 12. B. Beard-Filer 12. J. Wilson-Challis
13. J. Hall-Highland 13. K. Shreeve-Kuna 13. C. Stout-Kimberly 13. J. Hatch-Westside
14. J. Hunt-Mt. View 14. D. Elison-Preston 14. J. Webb-Weiser 14. J. Williams-Malad
15. A. Kunz-Idaho Falls 15. M. Gordon-Kuna 15. J. Powell-Sugar 15. J. Wilberg-Firth
16. K. Miller-Mt. View 16.D.Williams-Bishop Kelly 16. T. Skinner-Bear Lake 16. D. Linford-Liberty Chart.
17. N. Jacobs-Twin Falls 17. W. Foss-Bishop Kelly 17. D. Sweeny-BF 17. G. Bullcreek-Malad
18. A. Jayo-Twin Falls 18. J. Wheeler-Hillcrest 18. E. Martinez-Teton 18. S. Farnham-Community
19.A. Schenk -Twin Falls 19. G. Leis-Bishop Kelly 19.J. Wise-Teton 19. L. Kelly-Greenleaf
20. T. Bollinger-High 20. T. Tolman-Jerome 20. B. Allen-Teton 20. D. Zarpentine-Kootenai
Bubble Runners T. Chandler-Centennia;I. Lawlor-Cd'A; K. Quist-Cent; P. Estberg-Timberline; C. Pugil-MV; D. Emmanuel-TF; N. Hampton-Eagle; A. Shippy-Eagle; I. Birch-TF; M. Stutz-Madison; R. Miller-Caldwell; C. Lyons-High; C. Reibe-Eagle, R. Rehl-Borah A. Chumich-BK; A. Storey-Moscow; B. Wintch-Bonneville; M. Rodriguez-Bonn; T. Walker-Century; E. Escobedo-Jerome; J. Lupton-Skyview; D. Pfeifer-Sandpoint; C. Harris-Bishop Kelly C. Berry-Kimb; J. Knight-Teton; D. Bolin-Payette; J. Tisdell-PR; Zach Waynetska-Payette; Ryan Belk-Snake River; R. Ewing-Priest River B. Foster-Cd'A; C. Valdez-New Plymouth; T. Johnson-Melba; ; H. Pickett-Oak; C. Udy-Valley; R. Hill-Declo; J. Jensen-LC; C. White-NP; B. Leavitt-Melba; P. Christensen-Firth; C. Moore-Soda

Girls by Division

5 A
4 A
3 A
2 A/1 A
1. K. Gomez-Cd'A. 1. M. Bartlett-Sandpoint 1. Je. Leonhardt-Bear Lake 1. J. Allen-North Fremont
2. M. Mitchell-Lake City 2. E. Nist-Bishop Kelly 2. M. Palmer-Weiser 2. K. McKinnon-Firth
3. L. Brandon-Eagle 3. M. Chojnacky-Jerome 3. K. Soucek-McCall 3. M. Eimers-Grangeville
4. B. Simmons-Mt. View 4. K. Cambell-Preston 4. A. Keller-Salmon 4. B.Seipert-Soda
5. R. Fritz-Centennial 5.J. Engelhardt-Bishop Kelly 5. E. Sweigert-Teton 5. Q. Clark-Soda
6. N. Nielsen-Borah 6. J. Powell-Columbia 6. S. Dupree-Salmon 6. T. Newman-West Jefferson
7. A. Litzsinger-Highland 7. J. Echevarria-Kuna 7. K. Gerard-Kimberly 7. C. Jolley-Firth
8. K. Jamboretz-Boise 8. A. Curnow-Kuna 8. Ja. Leonhardt-Bear Lake 8. N. Evans-Marsing
9. A. Ward-Twin Falls 9. H. Bradshaw-Kuna 9. A. Crane-Bear Lake 9. J. MacPherson-Deary
10. M. Hickerson-Centennial 10. M. Watson-Skyview 10. K. Van Orden-Snake River 10. A. Kimm-Cd'A
11. J. Novosel-Highland 11. C. Gifford-Bishop Kelly 11. T. Schwab-Bear Lake 11. A. Watkins-Melba
12. M. Holt-Eagle 12. R. Lassere-Century 12.H. Cheney-Teton 12. V. Vranes-Soda
13. A. Faulks-Vallivue 13. H. Harrison-Preston 13. D. Hepworth-Buhl 13. M. Berg-Soda
14. R. Grossman-Lake City 14. A. Ford-Preston 14. A. Turbin-Timberlake 14. K. Olsen-West Jefferson
15. A. Hawkins-Mt. View 15. C. Evans-Hillcrest 15. J. Timothy-Bear Lake 15. T. Hewett-Culdesac
16. M. Meyer-Highland 16. L. Tuthill-Bishop Kelly 16. P. Jacobsen-BL 16. L. Kniep-Shoshone
17. S. Klopfenstein-Meridian 17. B. Parcells-Burley 17. McClintock-Bonners Ferry 17. A. MacPherson-Deary
18. S. Olson-Boise 18. M. Clegg-Jerome 18. C. Pratt-Bear Lake 18.C. Smith-Soda
19. K. Murray-Idaho Falls 19. J. Bowman-Woodriver 19. O. Ford- Buhl 19. K. Graber-Greenleaf
20. K. Nicholls-Centennial 20. H. Schafer-Mt. Home 20. M. Breeding-Kim 20. S. Kent-Richfield
Bubble Runners Myja Maki-Capital; J. Mathes-Mt. View; E. Smith-Vallivue; H. Holt-MV; L. Drury-Eagle; A. Whalen-PF; D. Bates-TF; H. Thatcher-Mad; A. Beidenbach-TF; T. Smith-Vallivue; J. Mathes-MV; N. Evans-Vallivue; K. Ellingson-Mt. View; E. Ryan-Boise;V. Mitchell-Mt. View A. Allen-Pocatello; K. Vardell-Sandpoint; E. Nielsen-Moscow; K.Vardell-Sand.; J. Fullmer-Moscow; B. Baker-Hillcrest; E. Gordon-BK; A. Wisenor-Kuna; A.Crandall-Mt.Home; H. Free-Preston; L. Acor-Hillcrest; K. Brown-Bonneville K. McCaslin-Timberlake; E. Hyatt-Bonners Ferry; C. Pickens-Gooding; M. Sandaker-BF; Ripplinger-Teton; ; ; K. Wallentine-BL R. Bowman-Soda; H. Esplin-Firth; R. Ryle-Kootenai; B. Hill-Firth; A. Marchant-Oak; C. Williams-North Gem; B. Peterson-Fir; S. Zollinger-Declo; J. Svedin-Melba; S. Iott-Cd'A

Individual rankingsare based on the following criteria: 1. Head to Head Competition. 2. Common Opponent. 3. Times based on course consideration.