IHSAA District 3 Champ. Meet                               HY-TEK's Meet Manager
                        IHSAA Cross Country - 10/30/2009                         
                                  Champoinships                                  
                                Circling Raven GC                                
Girls 3A
Girls 4A
Girls 5A
Boys 1A/2A
Boys 3A
Boys 4A
Boys 5A                               
 
Girls 5k Run CC 2A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Natalie Evans             12 New Plymouth          19:56.41    1             
  2 Carly Hansen               9 Butte County          20:07.65    2             
  3 Bailee Siepert            12 Soda Springs          20:31.91    3             
  4 Sadie Lott                11 Cda Charter           20:39.27    4             
  5 Korbin Traughber           9 Butte County          20:49.07    5             
  6 Tylee Newman              10 West Jefferson        20:51.84                  
  7 Jocelyn Allen             11 North Fremont         20:53.29                  
  8 Camille Jolley            10 Firth                 21:03.96    6             
  9 Rachel Pinkerton          10 Cda Charter           21:07.05    7             
 10 Quincie Clark             11 Soda Springs          21:14.15    8             
 11 Danyka Deno               12 Soda Springs          21:27.23    9             
 12 Heidi Esplin              11 Firth                 21:28.78   10             
 13 Cathryn Smith             12 Soda Springs          21:36.76   11             
 14 Mary Frances Small        11 Clark County          21:40.98                  
 15 Sierra Zollinger          11 Declo                 21:47.61   12             
 16 Brittney Hill             11 Firth                 21:53.53   13             
 17 Taylor Hewett             11 Culdesac              22:04.12   14             
 18 Carlie Olson              10 Soda Springs          22:05.54   15             
 19 Alyssa Kim                12 Cda Charter           22:06.95   16             
 20 Angeline Getty            11 Challis               22:10.00   17             
 21 Jolene Svedin             10 Melba                 22:16.58   18             
 22 Dominique Froehlich       10 Soda Springs          22:23.38   19             
 23 Shancie Smith             11 Malad                 22:26.87   20             
 24 Teenie Kent               12 Richfield             22:27.21                  
 25 Evelyn Baird              12 West Side             22:27.31                  
 26 Stephanie Shaver          12 New Plymouth          22:33.02   21             
 27 Cheyanne Williams         11 North Gem             22:34.53                  
 28 Cassandra Killian         10 New Plymouth          22:47.33   22             
 29 Regan Timothy              9 Malad                 22:50.97   23             
 30 Cayla Smeltzer             9 Potlach               22:56.61                  
 31 Keesha Brown              11 Cole Valley           23:01.46                  
 32 Christine Smith            9 New Plymouth          23:03.16   24             
 33 Kaisha Smuin               9 West Jefferson        23:03.96                  
 34 Vanessa Vranes            12 Soda Springs          23:18.25   25             
 35 Abigail Burk              11 Bliss                 23:25.42                  
 36 Carlee Lear               12 Ririe                 23:26.84                  
 37 Amy Baxter                12 New Plymouth          23:30.66   26             
 38 Jenna MacPherson          10 Deary                 23:32.71                  
 39 Amber Kemmerer            11 Challis               23:36.47   27             
 40 Taway Taylor              11 Nampa Christian       23:39.13   28             
 41 Sherray Callistini        11 Challis               23:46.80   29             
 42 Jessie Sorenson           10 Malad                 23:53.26   30             
 43 Melissa Rowher            11 Nampa Christian       23:57.64   31             
 44 Morgan Atkinson           10 Community School      23:59.40                  
 45 Elsa Goodson               9 Cda Charter           24:00.71   32             
 46 Stephanie Keller          12 Lapwai                24:01.94                  
 47 Brianne Lind              12 Challis               24:03.87   33             
 48 Victoria Hale             10 Oakley                24:07.92                  
 49 Sara Dau                  12 Culdesac              24:09.92   34             
 50 Jenni Mireles             12 Firth                 24:14.32   35             
 51 Darby Buxton              12 Butte County          24:16.50   36             
 52 Anna Moore                10 Declo                 24:28.33   37             
 53 Liz Barbour               11 Melba                 24:29.76   38             
 54 Emily Killpack            12 Firth                 24:32.92   39             
 55 Alyssa Henry              12 Valley                24:37.72   40             
 56 Alissa Weatherford        10 Nampa Christian       24:39.05   41             
 57 Anna Marchant             12 Oakley                24:39.11                  
 58 Ashley Munger             10 Firth                 24:39.53   42             
 59 Kami Cole                 11 Declo                 24:40.14   43             
 60 Emily Howe                10 New Plymouth          24:44.03   44             
 61 Sam Brandvein             11 Cda Charter           24:45.83   45             
 62 Jill Brouwer              12 Grangeville           24:55.14                  
 63 Karissa Spencer           11 Parma                 24:56.62   46             
 64 Lacey Kniep               12 Shoshone              25:08.50                  
 65 Katie Johnson             10 Rimrock               25:09.90                  
 66 September Wickham          9 Troy                  25:14.50   47             
 67 Lindsey Rodriguez          9 Nampa Christian       25:15.00   48             
 68 Missy Jenkins             12 Liberty Charter       25:18.43                  
 69 Ashlie Renfro             11 Parma                 25:26.85   49             
 70 Chaires Conny             11 Valley                25:27.46   50             
 71 McKell Anderson           10 Declo                 25:27.95   51             
 72 Sondra Forsberg           12 New Plymouth          25:31.52   52             
 73 Kendra Tramner            11 Valley                25:33.95   53             
 74 Chloe Hampton              9 Firth                 25:35.36   54             
 75 Dacia Hunter              12 Valley                25:41.03   55             
 76 Kara Vinson               10 Horseshoe Bend        25:43.92                  
 77 Emily Cudney              10 Malad                 25:46.31   56             
 78 Sadi Andreason            11 Butte County          25:49.34   57             
 79 Arika Andeson             12 Melba                 25:55.31   58             
 80 Jade Hamblin                 Liberty Charter       26:08.31                  
 81 Tanasha Smith             12 Troy                  26:18.45   59             
 82 Bessie Blackeagle         12 Lapwai                26:22.25                  
 83 Jordan Jardine            11 Butte County          26:24.72   60             
 84 Claire Johnson            11 Cda Charter           26:26.55   61             
 85 Tonya McDonald            12 Malad                 26:29.53   62             
 86 Oksana Pikova             11 Declo                 26:31.27   63             
 87 Kimberly Thompson         12 Parma                 26:31.83   64             
 88 MacKenzie Whittaker       10 Parma                 26:43.12   65             
 89 Serena Weeks               9 Challis               26:44.20   66             
 90 Emilie Moore              12 Declo                 26:48.76   67             
 91 Mia Birkeland              9 Parma                 27:34.17   68             
 92 Carsen Waddoups            9 Butte County          27:36.54   69             
 93 Katie Livingston          11 Cda Charter           27:37.07   70             
 94 Rachael Zeyer             11 Melba                 27:41.58   71             
 95 Mecala Burger             11 Nampa Christian       27:48.57   72             
 96 Shelbey Hewett            12 Culdesac              28:02.04   73             
 97 Taylor Howard             11 Parma                 28:05.38   74             
 98 Carissa Kruger             9 Troy                  28:10.13   75             
 99 Natasha Capistran          9 Parma                 28:11.36   76             
100 Marrisa Richardson        11 Valley                28:25.56   77             
101 Jessica Buchanan          11 Nampa Christian       28:38.05   78             
102 Paige Daniels             11 Malad                 28:52.87   79             
103 Cheyenne Smith             9 Nampa Christian       28:53.43   80             
104 Jessica Huttash           10 Melba                 29:14.59   81             
105 Katie Maurer              10 Troy                  29:14.96   82             
106 Joella Brown              11 Melba                 29:45.62   83             
107 MaKalyn Mullinex          11 Butte County          30:09.16   84             
108 Breeanna Beeton            9 Malad                 30:11.84   85             
109 Marissa Wright             9 Culdesac              30:51.55   86             
110 Elizabeth Gibbs           12 Culdesac              31:09.78   87             
111 Nicole Gallagher           9 Culdesac              31:13.35   88             
112 Hanna Matsen              11 Declo                 32:28.46   89             
113 Darci Reagan              12 Troy                  32:41.08   90             
114 Melissa Mayo              10 Troy                  32:59.02   91             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Soda Springs                 46    3    8    9   11   15   19   25          
      Total Time:  1:46:55.59                                                    
         Average:    21:23.12                                                    
   2 New Plymouth                 94    1   21   22   24   26   44   52          
      Total Time:  1:51:50.59                                                    
         Average:    22:22.12                                                    
   3 Firth                       103    6   10   13   35   39   42   54          
      Total Time:  1:53:13.51                                                    
         Average:    22:38.71                                                    
   4 Cda Charter                 104    4    7   16   32   45   61   70          
      Total Time:  1:52:39.81                                                    
         Average:    22:31.97                                                    
   5 Butte County                160    2    5   36   57   60   69   84          
      Total Time:  1:57:27.28                                                    
         Average:    23:29.46                                                    
   6 Challis                     172   17   27   29   33   66                    
      Total Time:  2:00:21.34                                                    
         Average:    24:04.27                                                    
   7 Malad                       191   20   23   30   56   62   79   85          
      Total Time:  2:01:26.94                                                    
         Average:    24:17.39                                                    
   8 Declo                       206   12   37   43   51   63   67   89          
      Total Time:  2:02:55.30                                                    
         Average:    24:35.06                                                    
   9 Nampa Christian             220   28   31   41   48   72   78   80          
      Total Time:  2:05:19.39                                                    
         Average:    25:03.88                                                    
  10 Melba                       266   18   38   58   71   81   83               
      Total Time:  2:09:37.82                                                    
         Average:    25:55.57                                                    
  11 Valley                      275   40   50   53   55   77                    
      Total Time:  2:09:45.72                                                    
         Average:    25:57.15                                                    
  12 Parma                       292   46   49   64   65   68   74   76          
      Total Time:  2:11:12.59                                                    
         Average:    26:14.52                                                    
  13 Culdesac                    294   14   34   73   86   87   88               
      Total Time:  2:16:17.41                                                    
         Average:    27:15.49                                                    
  14 Troy                        353   47   59   75   82   90   91               
      Total Time:  2:21:39.12                                                    
         Average:    28:19.83                                                    

Girls 5k Run CC 3A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Marquita Palmer           10 Weiser                19:47.26    1             
  2 Alice keller              10 Salmon                19:49.59    2             
  3 Ashley George              9 Timberlake            20:26.31    3             
  4 Ashley Bullers             9 Gooding               20:30.25    4             
  5 Kallie Van Orden          12 Snake River           20:35.00    5             
  6 Amelia Crane              11 Bear Lake             20:39.94    6             
  7 Kara Soucek               10 McCall Donnelly       20:41.43    7             
  8 Hannah Cheney             11 Teton                 20:45.44    8             
  9 Sheyanne Dupree           12 Salmon                20:56.58    9             
 10 Emily Galgraith           11 Sugar-Salem           20:57.26   10             
 11 Alex Turbin               12 Timberlake            21:10.42   11             
 12 Audrey Youren             11 Gooding               21:16.04   12             
 13 Ruth Lewinski             10 McCall Donnelly       21:20.25   13             
 14 Erin Hiatt                12 Bonners Ferry         21:21.66   14             
 15 Kristalyn Pratt           10 Bear Lake             21:31.48   15             
 16 Erika Sweigert            12 Teton                 21:32.60   16             
 17 Talya Murphy              11 Kimberly              21:46.97   17             
 18 Anika Miller               9 McCall Donnelly       21:48.27   18             
 19 Trichelle Schwab          11 Bear Lake             21:48.84   19             
 20 Lily Larsen                9 Payette               22:02.00                  
 21 Keely Pickens             11 Gooding               22:02.31   20             
 22 Shaylynn Rushton          12 Snake River           22:14.05   21             
 23 Kelsey McCaslin           11 Timberlake            22:25.38   22             
 24 Olivia Ford               12 Buhl                  22:30.56                  
 25 Jocelyn Gonzalez          12 American Falls        22:34.29                  
 26 Dominique Vanderwilt      10 Timberlake            22:42.42   23             
 27 Kylie Becker              10 Gooding               22:46.65   24             
 28 Brooke Nowlan             10 Timberlake            22:56.86   25             
 29 Ali Dixon                 12 Kimberly              22:57.53   26             
 30 Rachel Coronado            9 Shelley               23:00.22                  
 31 Nikkaila Bain             10 Buhl                  23:08.22                  
 32 Alexis Moser               9 Sugar-Salem           23:16.56   27             
 33 Sloane Weldon              9 Weiser                23:28.11   28             
 34 Chandler Jacobsen         11 Bear Lake             23:29.98   29             
 35 Emily Zak                 12 McCall Donnelly       23:31.40   30             
 36 Katie Dyer                12 Salmon                23:33.80   31             
 37 Natalie Ball              11 McCall Donnelly       23:37.33   32             
 38 Kelsey Wade                9 Teton                 23:39.09   33             
 39 Rachel Bednar             12 Teton                 23:42.71   34             
 40 Kaitlin Stevens           10 Bear Lake             23:46.59   35             
 41 Tashica Jacobsen          12 Buhl                  23:48.52                  
 42 Nikki Jaggi               11 Weiser                23:51.02   36             
 43 Danielle Baker            11 Gooding               23:52.56   37             
 44 Diana Gutierrez           12 Salmon                23:53.69   38             
 45 Whitney Dance             11 Snake River           23:59.77   39             
 46 Carrie Baker              12 Gooding               23:59.93   40             
 47 Lorena LeBarbera          11 Bonners Ferry         24:04.51   41             
 48 Lacey Hokansen            11 Snake River           24:21.39   42             
 49 Amy Elliott               11 Bonners Ferry         24:23.31   43             
 50 Chelsi Chavez             11 Weiser                24:25.42   44             
 51 Amanda Murdock             9 Timberlake            24:29.92   45             
 52 April Adamson              9 Kimberly              24:30.15   46             
 53 Alicia Burnham            11 Bonners Ferry         24:33.27   47             
 54 Karli Hobbs               11 Bear Lake             24:37.78   48             
 55 Samantha Breeding         11 Kimberly              24:38.93   49             
 56 Katie Hall                 9 Priest River          24:41.80                  
 57 Blaire Nowlan             10 Timberlake            24:41.85   50             
 58 Sarah Fisher              11 Bear Lake             24:44.37   51             
 59 Katy Hiatt                10 Bonners Ferry         24:47.32   52             
 60 Halie Wilsey              10 Kimberly              24:49.33   53             
 61 Holly Lyman               12 Snake River           24:51.03   54             
 62 Abby Hambright            10 McCall Donnelly       24:53.83   55             
 63 Angela Oyervides           9 Weiser                24:54.18   56             
 64 Kelsey Bagley             12 Teton                 25:04.65   57             
 65 Whitney Carlton           11 Kimberly              25:11.86   58             
 66 Sara Owinyo               11 Bonners Ferry         25:13.91   59             
 67 Hunter Howell             10 McCall Donnelly       25:18.99   60             
 68 Kimille Furniss            9 Snake River           25:23.95   61             
 69 Emily Bates               10 Teton                 25:34.43   62             
 70 Aimee Sayers               9 Bonners Ferry         25:41.57   63             
 71 Christi Hartman            9 Salmon                25:42.91   64             
 72 Kelly Hannon              10 Teton                 25:43.00   65             
 73 Nichole Rawley            10 Salmon                25:44.46   66             
 74 Bailey Wilson             10 Weiser                25:51.57   67             
 75 Shaelee Powell            12 Sugar-Salem           25:53.39   68             
 76 Michaela Wilsey            9 Kimberly              25:54.63   69             
 77 Kelynn Williams           10 Snake River           25:58.54   70             
 78 Shane Kerner              11 Weiser                26:06.63   71             
 79 Tori Sabala               12 Gooding               26:08.40   72             
 80 Julissa Blaser            12 Sugar-Salem           26:50.56   73             
 81 Mikayla Speakman          10 Sugar-Salem           26:57.53   74             
 82 Elizabeth Gee             11 Sugar-Salem           27:00.00   75             
 83 Faith Peterson             9 Salmon                27:08.00   76             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Timberlake                   84    3   11   22   23   25   45   50          
      Total Time:  1:49:41.39                                                    
         Average:    21:56.28                                                    
   2 Gooding                      97    4   12   20   24   37   40   72          
      Total Time:  1:50:27.81                                                    
         Average:    22:05.57                                                    
   3 McCall Donnelly             100    7   13   18   30   32   55   60          
      Total Time:  1:50:58.68                                                    
         Average:    22:11.74                                                    
   4 Bear Lake                   104    6   15   19   29   35   48   51          
      Total Time:  1:51:16.83                                                    
         Average:    22:15.37                                                    
   5 Salmon                      144    2    9   31   38   64   66   76          
      Total Time:  1:53:56.57                                                    
         Average:    22:47.32                                                    
   6 Teton                       148    8   16   33   34   57   62   65          
      Total Time:  1:54:44.49                                                    
         Average:    22:56.90                                                    
   7 Snake River                 161    5   21   39   42   54   61   70          
      Total Time:  1:56:01.24                                                    
         Average:    23:12.25                                                    
   8 Weiser                      165    1   28   36   44   56   67   71          
      Total Time:  1:56:25.99                                                    
         Average:    23:17.20                                                    
   9 Kimberly                    191   17   26   46   49   53   58   69          
      Total Time:  1:58:42.91                                                    
         Average:    23:44.59                                                    
  10 Bonners Ferry               197   14   41   43   47   52   59   63          
      Total Time:  1:59:10.07                                                    
         Average:    23:50.02                                                    
  11 Sugar-Salem                 252   10   27   68   73   74   75               
      Total Time:  2:03:55.30                                                    
         Average:    24:47.06      


Girls 5k Run CC 4A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Emily Nist                10 Bishop Kelly          18:20.85    1             
  2 Hannah McInturff           9 Century               18:51.28                  
  3 Amanda Ward               11 Twin Falls            19:10.39    2             
  4 Lara Tuthill              12 Bishop Kelly          19:13.39    3             
  5 Mikesell Clegg            10 Jerome                19:24.66    4             
  6 Rebecca Lassere           10 Bishop Kelly          19:35.08    5             
  7 Callie Evans              10 Hillcrest             19:52.74    6             
  8 Heidi Free                11 Preston               19:58.56    7             
  9 Emily Paradis             12 Moscow                20:02.45    8             
 10 Jasmine Nesbitt            9 Jerome                20:16.69    9             
 11 Lindsey Acor              12 Hillcrest             20:18.64   10             
 12 Haylee Harrison           11 Preston               20:24.16   11             
 13 Camille Fery              11 Bishop Kelly          20:26.94   12             
 14 Amanda Wisenor            10 Kuna                  20:28.90   13             
 15 Hannah Biedenbach         10 Twin Falls            20:30.63   14             
 16 Briana Tiffany            10 Bishop Kelly          20:40.01   15             
 17 Erin Kelly                11 Bishop Kelly          20:45.13   16             
 18 Beca Aplington            12 Pocatello             20:48.21   17             
 19 Jordan Vivier             11 Mountain Home         20:48.57   18             
 20 Rebecca Seideman          10 Kuna                  20:50.21   19             
 21 Kaitlin Whitworth         10 Hillcrest             20:56.13   20             
 22 Abby Biedenbach           11 Twin Falls            20:59.66   21             
 23 Erin Gordon               10 Bishop Kelly          21:05.30   22             
 24 McKenzie Chojnacky        11 Jerome                21:06.86   23             
 25 Courtney Brown            11 Hillcrest             21:07.81   24             
 26 Sarah Richins             10 Mountain Home         21:09.89   25             
 27 Elizabeth Nielsen         12 Moscow                21:11.24   26             
 28 Lizzie Hegstrom           10 Twin Falls            21:12.44   27             
 29 Sidney Acor               10 Hillcrest             21:23.24   28             
 30 Madison Watson            12 Skyview               21:23.34   29             
 31 Shelby McHugh              9 Mountain Home         21:25.58   30             
 32 Kacee Cameron             10 Mountain Home         21:27.58   31             
 33 Molly Burgstahler         11 Sandpoint             21:28.08   32             
 34 Sady Palmer               11 Preston               21:34.73   33             
 35 Jessica Chandler          10 Nampa                 21:35.01                  
 36 Jaci Filler               11 Moscow                21:45.13   34             
 37 Anna Campbell              9 Moscow                21:53.65   35             
 38 Stephanie Filas           11 Twin Falls            21:54.52   36             
 39 Corrine Smith             10 Wood River            21:57.07   37             
 40 Kylee Sutherland          10 Skyview               21:57.54   38             
 41 Destiny Moser             12 Preston               22:00.12   39             
 42 Aubrey Callen             12 Jerome                22:00.17   40             
 43 Karlee Brown              12 Bonneville            22:00.76   41             
 44 Haley Schaefer            11 Mountain Home         22:01.16   42             
 45 Ashley Mayberry           10 Mountain Home         22:02.22   43             
 46 Kendra Brown               9 Bonneville            22:03.10   44             
 47 Adina Bentsen             11 Moscow                22:07.18   45             
 48 Tristin Bowers            10 Wood River            22:10.83   46             
 49 Karli Lundquist           10 Rigby                 22:11.66                  
 50 Hailey Gomez               9 Twin Falls            22:12.06   47             
 51 Kayla Gray                12 Kuna                  22:13.64   48             
 52 Quincey Cole              12 Moscow                22:15.69   49             
 53 Elaina Gillespie           9 Skyview               22:16.68   50             
 54 Katie Mallard              9 Bonneville            22:18.84   51             
 55 Paytton Carson             9 Skyview               22:19.63   52             
 56 Rhea Gillespie            10 Skyview               22:20.27   53             
 57 Isabel von Zastrow        11 Twin Falls            22:23.10   54             
 58 Kathryn Perry             10 Hillcrest             22:26.11   55             
 59 MacKenzie Dorr            10 Mountain Home         22:31.10   56             
 60 Kendall Armstrong          9 Blackfoot             22:38.27                  
 61 Megan Sever               11 Skyview               22:45.31   57             
 62 Brittany Thornock          9 Bonneville            22:45.63   58             
 63 Virginia Faulkner         11 Sandpoint             22:46.58   59             
 64 Makenzie Womack            9 Preston               22:49.92   60             
 65 Nichole Chojnacky         12 Jerome                22:53.02   61             
 66 Sadie Armstrong           12 Pocatello             22:53.53   62             
 67 Maranda Stopol             9 Wood River            23:00.33   63             
 68 Jenny Hagler              10 Kuna                  23:02.38   64             
 69 Kelsey Parker             12 Pocatello             23:03.95   65             
 70 Rebecca Cloud             10 Sandpoint             23:16.07   66             
 71 Latecia Howel             11 Lakeland              23:19.51                  
 72 Aubrie Perry               9 Sandpoint             23:19.91   67             
 73 Sofie Hofman              12 Pocatello             23:21.11   68             
 74 Amanda Allen              11 Pocatello             23:22.82   69             
 75 Morgan Harrison           10 Preston               23:23.73   70             
 76 Monique Murillo           11 Emmett                23:28.13                  
 77 Blayre Thiel              10 Bonneville            23:28.13   71             
 78 Lucia Pacheco             10 Jerome                23:36.38   72             
 79 liz Child                 10 Preston               23:44.50   73             
 80 Caitlin Vitale/Sullivan    9 Pocatello             23:45.51   74             
 81 Helga Machleidt           12 Moscow                23:55.64   75             
 82 Dani McLaughlin           10 Wood River            24:00.66   76             
 83 Alison Town               11 Wood River            24:07.42   77             
 84 Danielle Rausch           10 Skyview               24:09.41   78             
 85 Stephanie Bungard          9 Bonneville            24:11.17   79             
 86 Leesa Wangsgard           12 Hillcrest             24:17.35   80             
 87 Samantha Logan            12 Jerome                24:18.30   81             
 88 Miranda Ewing              9 Sandpoint             24:19.61   82             
 89 Marisa Rains               9 Sandpoint             24:20.19   83             
 90 Shanysa Reid              12 Sandpoint             24:36.53   84             
 91 Savanna Bruce             10 Kuna                  24:57.78   85             
 92 Christie Seedall           9 Bonneville            25:23.20   86             
 93 Stormy Lowe               12 Kuna                  25:26.51   87             
 94 Breanna Lewis             10 Kuna                  25:39.74   88             
 95 Brooke Bowers             11 Wood River            25:54.07   89             
 96 Brooke Lawrence            9 Wood River            25:55.09   90             
 97 Dimitra Sheetz            10 Pocatello             27:13.25   91             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bishop Kelly                 36    1    3    5   12   15   16   22          
      Total Time:  1:38:16.27                                                    
         Average:    19:39.26                                                    
   2 Hillcrest                    88    6   10   20   24   28   55   80          
      Total Time:  1:43:38.56                                                    
         Average:    20:43.72                                                    
   3 Twin Falls                  100    2   14   21   27   36   47   54          
      Total Time:  1:43:47.64                                                    
         Average:    20:45.53                                                    
   4 Jerome                      137    4    9   23   40   61   72   81          
      Total Time:  1:45:41.40                                                    
         Average:    21:08.28                                                    
   5 Mountain Home               146   18   25   30   31   42   43   56          
      Total Time:  1:46:52.78                                                    
         Average:    21:22.56                                                    
   6 Moscow                      148    8   26   34   35   45   49   75          
      Total Time:  1:46:59.65                                                    
         Average:    21:23.93                                                    
   7 Preston                     150    7   11   33   39   60   70   73          
      Total Time:  1:46:47.49                                                    
         Average:    21:21.50                                                    
   8 Skyview                     222   29   38   50   52   53   57   78          
      Total Time:  1:50:17.46                                                    
         Average:    22:03.50                                                    
   9 Kuna                        229   13   19   48   64   85   87   88          
      Total Time:  1:51:32.91                                                    
         Average:    22:18.59                                                    
  10 Bonneville                  265   41   44   51   58   71   79   86          
      Total Time:  1:52:36.46                                                    
         Average:    22:31.30                                                    
  11 Pocatello                   281   17   62   65   68   69   74   91          
      Total Time:  1:53:29.62                                                    
         Average:    22:41.93                                                    
  12 Wood River                  299   37   46   63   76   77   89   90          
      Total Time:  1:55:16.31                                                    
         Average:    23:03.27                                                    
  13 Sandpoint                   306   32   59   66   67   82   83   84          
      Total Time:  1:55:10.25                                                    
         Average:    23:02.05                                                    


Girls 5k Run CC 5A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Kinsey Gomez              11 Coeur d Alene         18:09.41    1             
  2 Liz Brandon               12 Eagle                 18:42.85    2             
  3 Kate Jamboretz            11 Boise                 18:56.87    3             
  4 Michelle Hickerson        12 Boise                 19:15.45    4             
  5 Kelli Ellingson           11 Mountain View         19:18.35    5             
  6 Kylie Hutchison           10 Highland - P          19:23.20    6             
  7 Dessie Weigel              9 Boise                 19:24.01    7             
  8 Jordan Mathes             10 Mountain View         19:24.79    8             
  9 Sora Klopfenstein         12 Meridian              19:28.83    9             
 10 Hailey Bradshaw           11 Rocky Mountain        19:35.93   10             
 11 Alyssa Faulks             10 Vallivue              19:37.19   11             
 12 Cheryn Trapp               9 Vallivue              19:47.67   12             
 13 Angie McGraw               9 Mountain View         19:50.62   13             
 14 Callie Kettner            12 Meridian              19:55.23   14             
 15 Lila Klopfensein           9 Meridian              19:55.96   15             
 16 Mackenzie Roberts         11 Eagle                 19:56.49   16             
 17 Katie Larson              11 Mountain View         20:04.35   17             
 18 Elizabeth Ryan            11 Boise                 20:04.74   18             
 19 Myja Maki                 12 Capital               20:08.96                  
 20 Valerie Mitchell          10 Mountain View         20:09.39   19             
 21 Kendra Graber             11 Vallivue              20:09.93   20             
 22 Tenaly Smith              10 Vallivue              20:13.54   21             
 23 Casey Carpenter            9 Idaho Falls           20:16.80                  
 24 Hillary Holt              12 Mountain View         20:17.27   22             
 25 Rhianna Grossman          12 Lake City             20:27.11   23             
 26 Aschlei Hook              11 Rocky Mountain        20:28.43   24             
 27 Evan Gustavsen            11 Boise                 20:34.58   25             
 28 Hannah Thatcher           12 Madison               20:34.73   26             
 29 Piper Jackson-Sevy        12 Eagle                 20:48.54   27             
 30 Chelsie Luke              12 Meridian              20:50.01   28             
 31 Molly Bradbury            11 Boise                 21:01.02   29             
 32 Courtney Bennett          11 Mountain View         21:01.22   30             
 33 Shay Woodhouse            12 Boise                 21:04.77   31             
 34 Katie Nicholls            10 Centennial            21:07.99                  
 35 Haylee Jones               9 Eagle                 21:08.64   32             
 36 Dana Snell                 9 Rocky Mountain        21:14.54   33             
 37 Sarah Stone                9 Coeur d Alene         21:14.84   34             
 38 Mariah Meyer              10 Highland - P          21:22.28   35             
 39 Leanne Asper               9 Lake City             21:34.27   36             
 40 Ellie Stanger             11 Madison               21:38.63   37             
 41 Emily Childers            11 Eagle                 21:40.40   38             
 42 Laken Cates               10 Highland - P          21:43.91   39             
 43 Jacarei Echevarria        10 Rocky Mountain        21:48.04   40             
 44 Lena Zugnoni              10 Capital               21:48.29                  
 45 Alyssa Lewis              11 Highland - P          21:50.27   41             
 46 Alia Lacroix              10 Lake City             21:50.71   42             
 47 Nicole Whitbeck           12 Idaho Falls           21:52.44                  
 48 Sabrina Coles             10 Eagle                 21:53.35   43             
 49 Emily Wyatt               12 Lake City             21:55.25   44             
 50 Tori Cameron              11 Eagle                 22:00.30   45             
 51 Dayna Drager              11 Coeur d Alene         22:03.69   46             
 52 Kamberlee Allison          9 Madison               22:07.68   47             
 53 Savannah Combe             9 Meridian              22:07.91   48             
 54 Rachel Ward                9 Lake City             22:09.20   49             
 55 Hannah Kropf               9 Rocky Mountain        22:09.84   50             
 56 Rily Perrigo              10 Vallivue              22:12.14   51             
 57 Jessica Vance             11 Idaho Falls           22:12.39                  
 58 Ashley Schlangen           9 Lewiston              22:19.79                  
 59 Joise Tennison            11 Post Falls            22:19.81                  
 60 Lizzie Armon               9 Coeur d Alene         22:20.88   52             
 61 Brianne Garner            11 Madison               22:21.19   53             
 62 Jessica Phillips           9 Rocky Mountain        22:22.01   54             
 63 Stephanie Bodeman          9 Highland - P          22:22.75   55             
 64 Janel Warren              12 Highland - P          22:23.14   56             
 65 Juliann Busby             10 Madison               22:31.84   57             
 66 Sydney Von Kienast        11 Coeur d Alene         22:37.26   58             
 67 Melissa Bondra            12 Coeur d Alene         22:42.50   59             
 68 Madison Kunz               9 Idaho Falls           22:42.75                  
 69 Gigi Rodriguez            10 Vallivue              22:44.03   60             
 70 Ashley Baker              11 Meridian              22:44.34   61             
 71 Tayla Walker              12 Madison               22:47.94   62             
 72 Shaelyn Dana              12 Madison               22:49.20   63             
 73 Amber Phipps               9 Vallivue              22:53.44   64             
 74 Alexis Wilks               9 Highland - P          22:58.99   65             
 75 Brianna Ball              10 Coeur d Alene         23:11.48   66             
 76 Sarah Morton              11 Rocky Mountain        23:19.29   67             
 77 Kasey Clemons              9 Lake City             23:37.20   68             
 78 Rebecca Clark             12 Meridian              23:55.46   69             
 79 Ashley Eachon             12 Lake City             23:55.46   70             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Boise                        57    3    4    7   18   25   29   31          
      Total Time:  1:38:15.65                                                    
         Average:    19:39.13                                                    
   2 Mountain View                62    5    8   13   17   19   22   30          
      Total Time:  1:38:47.50                                                    
         Average:    19:45.50                                                    
   3 Meridian                    114    9   14   15   28   48   61   69          
      Total Time:  1:42:17.94                                                    
         Average:    20:27.59                                                    
   4 Eagle                       115    2   16   27   32   38   43   45          
      Total Time:  1:42:16.92                                                    
         Average:    20:27.39                                                    
   5 Vallivue                    115   11   12   20   21   51   60   64          
      Total Time:  1:42:00.47                                                    
         Average:    20:24.10                                                    
   6 Rocky Mountain              157   10   24   33   40   50   54   67          
      Total Time:  1:45:16.78                                                    
         Average:    21:03.36                                                    
   7 Highland - P                176    6   35   39   41   55   56   65          
      Total Time:  1:46:42.41                                                    
         Average:    21:20.49                                                    
   8 Coeur d Alene               191    1   34   46   52   58   59   66          
      Total Time:  1:46:26.08                                                    
         Average:    21:17.22                                                    
   9 Lake City                   194   23   36   42   44   49   68   70          
      Total Time:  1:47:56.54                                                    
         Average:    21:35.31                                                    
  10 Madison                     220   26   37   47   53   57   62   63          
      Total Time:  1:49:14.07                                                    
         Average:    21:50.82                                                    
Boys 5k Run CC 2A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Kasey Meyers              12 Soda Springs          16:26.89    1             
  2 Caden Portela             11 Firth                 16:59.19    2             
  3 Ty Tritthart              11 Challis               17:11.49    3             
  4 Jordan Beutler            11 West Side             17:16.78    4             
  5 Josh Hatch                11 West Side             17:18.05    5             
  6 Dylan Crevelt                Cascade               17:18.55                  
  7 Josh Wilberg              12 Firth                 17:21.90    6             
  8 James Wilson              11 Challis               17:27.49    7             
  9 Torin Tucker              12 Community School      17:33.52                  
 10 Rory Ruskovich            12 Cda Charter           17:34.38    8             
 11 Daniel Pinkerton          12 Cda Charter           17:37.24    9             
 12 Davis Jones               11 Declo                 17:40.49   10             
 13 Tyler Olsen               10 West Side             17:40.57   11             
 14 Preston Christensen       12 Firth                 17:42.28   12             
 15 Brett Arnell              12 Oakley                17:53.10   13             
 16 Cody Lind                  9 Challis               17:53.96   14             
 17 Parley Pickett            10 Oakley                17:54.96   15             
 18 Bryan Leon                10 Melba                 18:06.35   16             
 19 Conrad Larson              9 Victory Charter       18:07.01                  
 20 Coby Young                10 Soda Springs          18:11.07   17             
 21 Micah Bowman              11 Soda Springs          18:11.65   18             
 22 Cody Moore                10 Soda Springs          18:12.69   19             
 23 Dillion Zarpentine        12 Kootenai              18:20.42                  
 24 Brenden Foster            12 Cda Charter           18:22.96   20             
 25 Landon kelly              10 Greenleaf Friends     18:28.37   21             
 26 Drake Hungate              9 Greenleaf Friends     18:30.04   22             
 27 Kyle Shaw                 12 Ririe                 18:31.35                  
 28 Crispin Valdez            11 New Plymouth          18:32.60   23             
 29 Connor White              12 New Plymouth          18:34.95   24             
 30 Tony Berlin               12 Greenleaf Friends     18:35.55   25             
 31 Aldon Bishop               9 North Fremont         18:36.03                  
 32 Jordan Jensen             12 Liberty Charter       18:36.82   26             
 33 Kaleb Bass                 9 Grangeville           18:37.28   27             
 34 Dakota Nelson             11 Firth                 18:37.52   28             
 35 Dakota Murphy             11 Grangeville           18:37.89   29             
 36 Taylor Levitt             10 Melba                 18:41.07   30             
 37 Troy Washburn             12 Liberty Charter       18:43.92   31             
 38 Aaron Peterson            11 Soda Springs          18:45.72   32             
 39 Jeff Svedin               12 Melba                 18:49.53   33             
 40 Trevor Anderson           10 Declo                 18:50.71   34             
 41 Tyler Jaszkowiak          10 Challis               18:51.84   35             
 42 J.D. Bailey               10 Soda Springs          18:53.83   36             
 43 Zach Thomander            10 Declo                 18:55.91   37             
 44 Sam Bailey                12 Grangeville           19:00.21   38             
 45 Beau Beesley               9 Nampa Christian       19:00.77   39             
 46 Will Seegmiller           10 Troy                  19:06.41                  
 47 Layne Johnson                Parma                 19:11.21                  
 48 Ty Johnson                12 Melba                 19:12.45   40             
 49 JB Bermindez-Koch          9 Greenleaf Friends     19:12.94   41             
 50 Caden Steele              10 Soda Springs          19:13.96   42             
 51 Karlton Peterson          12 Firth                 19:15.89   43             
 52 Jace Skyles               11 Cole Valley           19:20.02                  
 53 Jordan Price              12 Declo                 19:20.62   44             
 54 Cort Thorpe               11 Malad                 19:23.69                  
 55 Matt Hurst                10 Declo                 19:25.30   45             
 56 Kedrick Jolley            11 Firth                 19:26.17   46             
 57 Coben Hoch                12 New Plymouth          19:27.88   47             
 58 Stuart Rau                11 Grangeville           19:29.00   48             
 59 kenny Bradfield           11 West Side             19:30.18   49             
 60 Grant Moore               10 Nampa Christian       19:30.62   50             
 61 Silas Connolley           11 Grangeville           19:34.49   51             
 62 Jacob Shapiro             10 Cda Charter           19:35.96   52             
 63 Derek Clawson             12 West Side             19:36.60   53             
 64 Michael Mullen            10 Oakley                19:37.94   54             
 65 Steven Ramirez            10 Melba                 19:38.80   55             
 66 Heber Bodily              10 Firth                 19:39.04   56             
 67 Zarek Tupper                 Hagerman              19:39.05                  
 68 Josh Geary                11 Declo                 19:42.04   57             
 69 Devin Hansen              12 Challis               19:44.30   58             
 70 Jason Bellegante          12 New Plymouth          19:44.67   59             
 71 Cir Isaac Cooper          11 Nampa Christian       19:47.13   60             
 72 Fabian Ortiz              12 Liberty Charter       19:53.57   61             
 73 Nate Pool                 10 Greenleaf Friends     19:53.71   62             
 74 Korby Beckstead           12 West Side             19:55.54   63             
 75 Derek Jardine             10 Cole Valley           19:59.23                  
 76 Jessie Blount              9 Melba                 20:03.69   64             
 77 Tyler Westbrook            9 Potlach               20:08.02   65             
 78 Ben Leifheit              12 Cda Charter           20:18.75   66             
 79 sam Antosh                 9 Nampa Christian       20:22.02   67             
 80 Jared Johnshey             9 Melba                 20:24.11   68             
 81 Daniel Nishizaki          12 New Plymouth          20:24.18   69             
 82 Cameron Arnzen             9 New Plymouth          20:28.43   70             
 83 Ryan Minden               12 Potlach               20:28.51   71             
 84 Kurtis McConnell          12 Liberty Charter       20:34.26   72             
 85 Nick Russell              10 Nampa Christian       20:35.25   73             
 86 Oscar Banuelos            11 New Plymouth          20:38.20   74             
 87 Ry Butler                  9 Kootenai              20:39.36                  
 88 Adam Crandall              9 Cda Charter           20:40.90   75             
 89 Michael Claar             12 Nampa Christian       20:41.79   76             
 90 Jarom Barney              10 Liberty Charter       20:44.14   77             
 91 Josh Kelly                10 Greenleaf Friends     20:45.65   78             
 92 Caleb Orr                 11 Cda Charter           20:46.41   79             
 93 Andrew Richards            9 Potlach               20:52.74   80             
 94 Forrest Potter            11 Potlach               20:53.29   81             
 95 Cody Brown                12 Potlach               20:53.67   82             
 96 Jared Hamblin             12 Liberty Charter       20:54.36   83             
 97 Wilson Ashton             11 Liberty Charter       20:54.79   84             
 98 Hayden Wilberger           9 Declo                 20:54.82   85             
 99 Jace Keller               10 West Side             21:10.25   86             
100 Caleb Richards             9 Potlach               21:11.54   87             
101 Derek Heighes             11 Potlach               21:19.57   88             
102 Kyle Durbin               11 Nampa Christian       21:20.39   89             
103 Patrick Discascio         11 Challis               22:32.59   90             
104 Stetson Marchant           9 Oakley                22:46.68   91             
105 Adam Dmochowski           11 Challis               22:47.53   92             
106 Alex Anderson             11 Oakley                24:58.73   93             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Soda Springs                 87    1   17   18   19   32   36   42          
      Total Time:  1:29:48.02                                                    
         Average:    17:57.61                                                    
   2 Firth                        91    2    6   12   28   43   46   56          
      Total Time:  1:29:56.78                                                    
         Average:    17:59.36                                                    
   3 Challis                     117    3    7   14   35   58   90   92          
      Total Time:  1:31:09.08                                                    
         Average:    18:13.82                                                    
   4 West Side                   122    4    5   11   49   53   63   86          
      Total Time:  1:31:22.18                                                    
         Average:    18:16.44                                                    
   5 Cda Charter                 155    8    9   20   52   66   75   79          
      Total Time:  1:33:29.29                                                    
         Average:    18:41.86                                                    
   6 Declo                       170   10   34   37   44   45   57   85          
      Total Time:  1:34:13.03                                                    
         Average:    18:50.61                                                    
   7 Greenleaf Friends           171   21   22   25   41   62   78               
      Total Time:  1:34:40.61                                                    
         Average:    18:56.13                                                    
   8 Melba                       174   16   30   33   40   55   64   68          
      Total Time:  1:34:28.20                                                    
         Average:    18:53.64                                                    
   9 Grangeville                 193   27   29   38   48   51                    
      Total Time:  1:35:18.87                                                    
         Average:    19:03.78                                                    
  10 New Plymouth                222   23   24   47   59   69   70   74          
      Total Time:  1:36:44.28                                                    
         Average:    19:20.86                                                    
  11 Oakley                      266   13   15   54   91   93                    
      Total Time:  1:43:11.41                                                    
         Average:    20:38.29                                                    
  12 Liberty Charter             267   26   31   61   72   77   83   84          
      Total Time:  1:38:32.71                                                    
         Average:    19:42.55                                                    
  13 Nampa Christian             289   39   50   60   67   73   76   89          
      Total Time:  1:39:15.79                                                    
         Average:    19:51.16                                                    
  14 Potlach                     379   65   71   80   81   82   87   88          
      Total Time:  1:43:16.23                                                    
         Average:    20:39.25   

Boys 5k Run CC 3A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Ryan Jaggi                12 Weiser                16:30.77    1             
  2 Mike McHan                11 Gooding               16:37.49    2             
  3 Brian Tucker              12 Timberlake            17:19.66    3             
  4 Brian Crane               12 Kimberly              17:29.75    4             
  5 Clay Stout                12 Kimberly              17:32.87    5             
  6 Alex Galbraith            12 Sugar-Salem           17:33.20    6             
  7 Caleb Moosman              9 Teton                 17:33.87    7             
  8 Brandon Garner            10 Sugar-Salem           17:35.57    8             
  9 Jake Powell               10 Sugar-Salem           17:39.89    9             
 10 Dylan Sweeny              12 Bonners Ferry         17:41.89   10             
 11 Tate Wilson               11 Teton                 17:42.60   11             
 12 C.J. Parkinson            12 Sugar-Salem           17:43.76   12             
 13 Cory Berry                12 Kimberly              17:44.66   13             
 14 Tavner Wilson             11 Teton                 17:46.67   14             
 15 Bryce Beard               12 Filer                 17:49.45                  
 16 Micah Krmpotich           10 Bonners Ferry         17:49.80   15             
 17 Arlin Knight              11 Teton                 17:53.51   16             
 18 Tanner Gulld              12 South Fremont         17:55.49                  
 19 Clayton Zimmerman          9 Weiser                17:58.01   17             
 20 Nathnan Crane              9 Bear Lake             17:59.10   18             
 21 Zach Hammond              10 Bonners Ferry         17:59.14   19             
 22 Nick Thomas               11 Salmon                18:08.65   20             
 23 Josh Reed                 11 Payette               18:09.77   21             
 24 Cameron Bischoff          10 Teton                 18:18.11   22             
 25 Christian Esplin          12 Snake River           18:19.27   23             
 26 Ty Higley                 11 Payette               18:22.32   24             
 27 Nathan Wiggins             9 Weiser                18:23.99   25             
 28 Ryan Sacksteder           12 Timberlake            18:31.98   26             
 29 Michael Hammond           12 Bear Lake             18:39.27   27             
 30 Chase Yardley             11 Sugar-Salem           18:39.34   28             
 31 Jacob Woolstenhulme       11 Teton                 18:41.37   29             
 32 Sam Loveless              10 Buhl                  18:43.74   30             
 33 Jarred Herbst             12 Salmon                18:51.23   31             
 34 Clint Thomas              10 McCall Donnelly       18:55.02                  
 35 Ernie Whitworth           10 Snake River           18:57.90   32             
 36 Preston Terry             10 Kimberly              19:02.33   33             
 37 Stewart Winsor            10 Payette               19:02.51   34             
 38 Eric Stratton             12 Teton                 19:04.22   35             
 39 Justin Belk               10 Snake River           19:04.28   36             
 40 Jacob Meiers              12 Buhl                  19:06.44   37             
 41 James Hegge               11 Priest River          19:08.04                  
 42 Logan Loomis              10 Weiser                19:08.20   38             
 43 Colton Jones              10 Buhl                  19:08.60   39             
 44 Ulises Snachez            10 Weiser                19:13.59   40             
 45 Tylo Dawson               10 Snake River           19:13.87   41             
 46 Austin Basterrechea       12 Gooding               19:16.97   42             
 47 Grant Loomis              12 Weiser                19:18.91   43             
 48 Zack Pauls                12 Gooding               19:19.45   44             
 49 Skyler Crystal            11 Kimberly              19:21.00   45             
 50 Reid Boorman              11 Bonners Ferry         19:21.62   46             
 51 Kevin Westcott            12 Filer                 19:23.12                  
 52 Matt Clements              9 Kimberly              19:25.37   47             
 53 Andrew Jackson             9 Salmon                19:25.40   48             
 54 Wesley Kelly              10 Kimberly              19:26.02   49             
 55 Tanner Hawkins            12 Weiser                19:27.32   50             
 56 Tyler Hammond             10 Bear Lake             19:27.86   51             
 57 Josh Bullers              12 Gooding               19:31.28   52             
 58 Ryan Crownover            12 Gooding               19:39.16   53             
 59 Mitch Skjeveland          10 Bonners Ferry         19:43.11   54             
 60 Silas Domy                10 Kellogg               19:46.23                  
 61 Sam Burt                  10 Snake River           19:46.49   55             
 62 Taylor Galbrath            9 Sugar-Salem           19:51.71   56             
 63 Taylor Gonzalez           11 Payette               19:53.45   57             
 64 Ryan Clark                11 Salmon                19:54.88   58             
 65 Dylan Hughes              11 Timberlake            19:56.69   59             
 66 Caleb Vanhoozer           10 Buhl                  20:00.45   60             
 67 Dylan Jacobson            10 Buhl                  20:03.03   61             
 68 Ladd Speckman             11 Sugar-Salem           20:06.26   62             
 69 Taylor Eynon              12 Bear Lake             20:08.25   63             
 70 Jacob Klimes              09 Buhl                  20:10.19   64             
 71 Chris Wright              12 Bonners Ferry         20:10.40   65             
 72 Devan McCool              12 Gooding               20:10.67   66             
 73 Tanner Jensen             11 Bear Lake             20:11.15   67             
 74 Tyler Weaver               9 Timberlake            20:12.83   68             
 75 Nick Ege                  11 Bonners Ferry         20:13.39   69             
 76 David Bell                11 Priest River          20:17.91                  
 77 Nico Dupree               10 Salmon                20:19.43   70             
 78 Clay Bistline             11 Payette               20:31.32   71             
 79 Joseph Bolin              12 Payette               20:40.56   72             
 80 Adrien Lambert            12 Snake River           20:41.20   73             
 81 Aaron Whittier            10 Salmon                20:50.79   74             
 82 Gaelen Guzman             12 Timberlake            20:57.32   75             
 83 Kai Baldwin                9 Snake River           21:05.09   76             
 84 Kenny Marshall             9 Buhl                  21:10.10   77             
 85 Spencer St.Mars            9 Timberlake            21:12.51   78             
 86 Ben Lake                  10 Bear Lake             21:49.75   79             
 87 Matt Tranholt             12 Gooding               21:58.49   80             
 88 Colin Guzman               9 Timberlake            21:59.86   81             
 89 Daniel Wallentine         12 Bear Lake             22:11.79   82             
 90 Doug Needs                12 Payette               22:22.44   83             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Sugar-Salem                  63    6    8    9   12   28   56   62          
      Total Time:  1:29:11.76                                                    
         Average:    17:50.36                                                    
   2 Teton                        70    7   11   14   16   22   29   35          
      Total Time:  1:29:14.76                                                    
         Average:    17:50.96                                                    
   3 Kimberly                    100    4    5   13   33   45   47   49          
      Total Time:  1:31:10.61                                                    
         Average:    18:14.13                                                    
   4 Weiser                      121    1   17   25   38   40   43   50          
      Total Time:  1:31:14.56                                                    
         Average:    18:14.92                                                    
   5 Bonners Ferry               144   10   15   19   46   54   65   69          
      Total Time:  1:32:35.56                                                    
         Average:    18:31.12                                                    
   6 Snake River                 187   23   32   36   41   55   73   76          
      Total Time:  1:35:21.81                                                    
         Average:    19:04.37                                                    
   7 Gooding                     193    2   42   44   52   53   66   80          
      Total Time:  1:34:24.35                                                    
         Average:    18:52.87                                                    
   8 Payette                     207   21   24   34   57   71   72   83          
      Total Time:  1:35:59.37                                                    
         Average:    19:11.88                                                    
   9 Bear Lake                   226   18   27   51   63   67   79   82          
      Total Time:  1:36:25.63                                                    
         Average:    19:17.13                                                    
  10 Buhl                        227   30   37   39   60   61   64   77          
      Total Time:  1:37:02.26                                                    
         Average:    19:24.46                                                    
  11 Salmon                      227   20   31   48   58   70   74               
      Total Time:  1:36:39.59                                                    
         Average:    19:19.92                                                    
  12 Timberlake                  231    3   26   59   68   75   78   81          
      Total Time:  1:36:58.48                                                    
         Average:    19:23.70                                                    
                                                 
Boys 5k Run CC 4A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Chase Caulkins            12 Wood River            16:15.28    1             
  2 Erik Harris               10 Twin Falls            16:32.45    2             
  3 Tyler Crofts              11 Hillcrest             16:41.49    3             
  4 Alex Schenk               12 Twin Falls            16:50.39    4             
  5 Daniel Williams           10 Bishop Kelly          16:50.51    5             
  6 Travis Milburn            11 Bishop Kelly          16:54.81    6             
  7 Richard Kennedy           11 Rigby                 16:57.14    7             
  8 Michael Gordon            11 Kuna                  17:01.84    8             
  9 David Marienau            12 Sandpoint             17:05.36    9             
 10 Jon Garling               12 Hillcrest             17:07.20   10             
 11 Karl Lundgren             10 Twin Falls            17:09.22   11             
 12 Dunia Emmanuel            11 Canyon Ridge          17:11.71                  
 13 Sam Whitworth             12 Hillcrest             17:12.92   12             
 14 Danny Pfeifer             12 Sandpoint             17:13.74   13             
 15 Tyson Warth               11 Twin Falls            17:14.51   14             
 16 Dylan Lammers             11 Century               17:15.16   15             
 17 Daniel Perry              10 Rigby                 17:15.28   16             
 18 Jacob Scoville            12 Hillcrest             17:15.37   17             
 19 James Paris               11 Wood River            17:20.42   18             
 20 Gabe Leis                 12 Bishop Kelly          17:25.18   19             
 21 Andrew Chumich            11 Bishop Kelly          17:30.20   20             
 22 Rowland Grover            12 Bonneville            17:33.03                  
 23 Brycen Wintch             12 Bonneville            17:38.32                  
 24 Tony Agenbroad            12 Skyview               17:39.28   21             
 25 Andrew Pfeiffer           11 Wood River            17:41.04   22             
 26 Zach Burney               12 Columbia              17:43.02                  
 27 Eriberto Escobedo         12 Jerome                17:46.17   23             
 28 Chet Pettingill           11 Twin Falls            17:49.25   24             
 29 Kaleb Fleenor             11 Kuna                  17:50.29   25             
 30 Sam Qualls                11 Moscow                17:51.07   26             
 31 James Sanderson           11 Skyview               17:51.42   27             
 32 Jacob Pumire              12 Preston               17:52.66   28             
 33 Dustin Duke                9 Hillcrest             17:53.22   29             
 34 Kolton Williams           12 Bonneville            17:53.39                  
 35 Cody Fivecoat             11 Middleton             17:56.13   30             
 36 Zac Eddy                  12 Hillcrest             17:56.19   31             
 37 Ethan Lopez               12 Jerome                17:58.14   32             
 38 Kenny Reed                12 Century               18:00.84   33             
 39 Rob Allred                11 Burley                18:02.71                  
 40 Jordan Fuller             12 Twin Falls            18:04.14   34             
 41 Austin Clegg              12 Jerome                18:05.28   35             
 42 Jimmy Matthews            11 Sandpoint             18:08.44   36             
 43 Conner Kunz               11 Rigby                 18:11.77   37             
 44 Conor Harris              12 Bishop Kelly          18:11.90   38             
 45 Justin Keller             12 Preston               18:13.54   39             
 46 Hayden Thieme             10 Middleton             18:13.94   40             
 47 Dylan Johnson             11 Mountain Home         18:14.20                  
 48 Joe Cardona               11 Bishop Kelly          18:14.51   41             
 49 Mikka Nostdahl            10 Sandpoint             18:14.75   42             
 50 Jovanne Carrizales        12 Mountain Home         18:15.44                  
 51 Micheal Dallin            10 Preston               18:15.91   43             
 52 Isaac Wood                12 Hillcrest             18:17.02   44             
 53 Ryden Crowther             9 Preston               18:18.11   45             
 54 Ames Fowler               11 Moscow                18:19.08   46             
 55 David Steury              11 Moscow                18:20.70   47             
 56 Chase Cunningham           9 Kuna                  18:22.21   48             
 57 Rusty Williams            12 Wood River            18:23.83   49             
 58 Aaron Davis               12 Moscow                18:24.15   50             
 59 Terrell Walker            12 Century               18:24.20   51             
 60 Nick Ward                 11 Middleton             18:24.51   52             
 61 Adam Kinalski             12 Bishop Kelly          18:25.49   53             
 62 Tim Householter           12 Sandpoint             18:27.02   54             
 63 Jacob Davlin              10 Skyview               18:32.49   55             
 64 Kyle Vickery              12 Emmett                18:33.58                  
 65 Ben Stout                 10 Wood River            18:34.80   56             
 66 Preston Sharp             11 Skyview               18:35.18   57             
 67 Evan Rains                11 Sandpoint             18:35.39   58             
 68 Austin Rogers             10 Kuna                  18:36.04   59             
 69 Jared Moote               12 Skyview               18:37.07   60             
 70 Logan Chandler            11 Pocatello             18:37.42                  
 71 Brandon Sorenson          10 Kuna                  18:40.67   61             
 72 Eric Tolman               12 Jerome                18:40.74   62             
 73 Blake Orchard             10 Jerome                18:41.52   63             
 74 Joseph Fielding           11 Rigby                 18:42.11   64             
 75 Alex Charvoz               9 Sandpoint             18:43.40   65             
 76 Jeff Schroeter             9 Century               18:45.02   66             
 77 Jacob Hopkins             10 Century               18:45.94   67             
 78 Dillan Petterborg         11 Preston               18:47.16   68             
 79 Jacob Jonas               10 Pocatello             18:49.33                  
 80 Joe Gutierrez             10 Mountain Home         18:50.00                  
 81 Matt Morris               12 Moscow                18:52.80   69             
 82 Bubba Roeper              11 Emmett                18:55.66                  
 83 Greyson Kilgore           12 Kuna                  18:58.87   70             
 84 Blake Engle               10 Lakeland              19:00.11                  
 85 Terran Tolman             10 Jerome                19:05.56   71             
 86 Karson Wilson             11 Preston               19:06.51   72             
 87 Hayden Allen              11 Skyview               19:08.33   73             
 88 Mark Russelle             10 Twin Falls            19:12.76   74             
 89 Jarom Boswell             11 Rigby                 19:13.27   75             
 90 Bradford Craig             9 Jerome                19:16.56   76             
 91 Derek Bailey              10 Preston               19:17.05   77             
 92 Christian Guerrero        11 Skyview               19:17.64   78             
 93 Mitch Nelson              12 Rigby                 19:25.58   79             
 94 Christian Sanchez          9 Kuna                  19:30.21   80             
 95 Adrian Boren              12 Middleton             19:36.03   81             
 96 Colin Holmes              11 Moscow                19:36.20   82             
 97 John Snevily              11 Moscow                19:36.68   83             
 98 Kaden Larsen               9 Rigby                 19:51.03   84             
 99 Cody Harrison             11 Century               19:53.07   85             
100 Jackson Shaver            10 Century               19:58.38   86             
101 Miles Hendrix             11 Wood River            20:00.78   87             
102 Brendan Freund            11 Wood River            20:01.89   88             
103 Lucas Hull                12 Middleton             20:23.25   89             
104 Bud Mohr                  10 Middleton             20:31.00   90             
105 Donovan Maude             10 Middleton             20:54.93   91             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Twin Falls                   55    2    4   11   14   24   34   74          
      Total Time:  1:25:35.82                                                    
         Average:    17:07.17                                                    
   2 Hillcrest                    71    3   10   12   17   29   31   44          
      Total Time:  1:26:10.20                                                    
         Average:    17:14.04                                                    
   3 Bishop Kelly                 88    5    6   19   20   38   41   53          
      Total Time:  1:26:52.60                                                    
         Average:    17:22.52                                                    
   4 Wood River                  146    1   18   22   49   56   87   88          
      Total Time:  1:28:15.37                                                    
         Average:    17:39.08                                                    
   5 Sandpoint                   154    9   13   36   42   54   58   65          
      Total Time:  1:29:09.31                                                    
         Average:    17:49.87                                                    
   6 Rigby                       199    7   16   37   64   75   79   84          
      Total Time:  1:30:19.57                                                    
         Average:    18:03.92                                                    
   7 Kuna                        201    8   25   48   59   61   70   80          
      Total Time:  1:30:31.05                                                    
         Average:    18:06.21                                                    
   8 Jerome                      215   23   32   35   62   63   71   76          
      Total Time:  1:31:11.85                                                    
         Average:    18:14.37                                                    
   9 Skyview                     220   21   27   55   57   60   73   78          
      Total Time:  1:31:15.44                                                    
         Average:    18:15.09                                                    
  10 Preston                     223   28   39   43   45   68   72   77          
      Total Time:  1:31:27.38                                                    
         Average:    18:17.48                                                    
  11 Century                     232   15   33   51   66   67   85   86          
      Total Time:  1:31:11.16                                                    
         Average:    18:14.24                                                    
  12 Moscow                      238   26   46   47   50   69   82   83          
      Total Time:  1:31:47.80                                                    
         Average:    18:21.56                                                    
  13 Middleton                   292   30   40   52   81   89   90   91          
      Total Time:  1:34:33.86                                                    
         Average:    18:54.78                                                    
Boys 5k Run CC 5A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Eric Fitzpatrick          12 Boise                 16:01.86    1             
  2 Cody Helbling             12 Lake City             16:02.59    2             
  3 David Norris              11 Coeur d Alene         16:25.13    3             
  4 Dallin Farnsworth         10 Highland - P          16:30.74    4             
  5 Austin Kunz               12 Idaho Falls           16:46.06                  
  6 Alex Hendricks            12 Coeur d Alene         16:46.06    5             
  7 John Robinson             12 Vallivue              16:46.06    6             
  8 Kenton Freemuth           11 Boise                 16:52.09    7             
  9 Connor Riebe              11 Eagle                 16:54.95    8             
 10 Kramer Quist              12 Centennial            16:58.21                  
 11 Dylan Refaey              10 Meridian              16:58.96                  
 12 Morgan Choate             10 Vallivue              17:00.92    9             
 13 Jacob Hall                12 Highland - P          17:01.23   10             
 14 Cody Larson               11 Capital               17:02.38                  
 15 Jeff Herr                 10 Eagle                 17:02.57   11             
 16 Adam Litster              11 Boise                 17:03.06   12             
 17 Patrick Estberg           11 Timberline            17:03.65   13             
 18 Cody Curtis               10 Coeur d Alene         17:05.11   14             
 19 Miles Ranck               10 Boise                 17:05.32   15             
 20 Dan Scott                 11 Lake City             17:06.51   16             
 21 Michael Stutz             12 Madison               17:08.09   17             
 22 Richard Wojan             12 Boise                 17:13.63   18             
 23 Levi Nelson               11 Mountain View         17:16.67   19             
 24 Andres Jaramillo          11 Vallivue              17:17.12   20             
 25 Taylor Galusha            12 Meridian              17:18.27                  
 26 Stephen Anderson          12 Madison               17:20.10   21             
 27 Ben Wooley                10 Coeur d Alene         17:21.61   22             
 28 Brennen Keen               9 Timberline            17:21.99   23             
 29 Ryan Herr                 10 Eagle                 17:23.56   24             
 30 Conor Smith               10 Eagle                 17:24.60   25             
 31 Jacob Oates               10 Eagle                 17:24.93   26             
 32 Jake Meeker               10 Mountain View         17:25.97   27             
 33 Tygan Shelton             12 Rocky Mountain        17:26.40   28             
 34 Max Hampton               10 Eagle                 17:26.79   29             
 35 Tyler Brown               11 Eagle                 17:27.16   30             
 36 Andrew Nuttall            11 Mountain View         17:30.44   31             
 37 Justin Ross                9 Rocky Mountain        17:35.32   32             
 38 Parker Hawkins            10 Mountain View         17:36.94   33             
 39 Jake Taylor               11 Mountain View         17:37.14   34             
 40 Taylor Molenaar           12 Boise                 17:37.43   35             
 41 Riley Mickelsen           12 Madison               17:38.27   36             
 42 Brayden Sampson           10 Madison               17:38.35   37             
 43 Sean Saxton               12 Rocky Mountain        17:40.04   38             
 44 Kyle Cummings             10 Coeur d Alene         17:40.60   39             
 45 Daniel Hekkila            10 Highland - P          17:40.99   40             
 46 Bryant Quinn              10 Rocky Mountain        17:44.57   41             
 47 Egide Muvange             10 Mountain View         17:46.47   42             
 48 Chris Frank               10 Timberline            17:47.07   43             
 49 Kevin Meek                11 Idaho Falls           17:50.34                  
 50 Andrew Stone              12 Coeur d Alene         17:51.17   44             
 51 Josh Wilson               10 Highland - P          17:51.49   45             
 52 Coelton Hammer            12 Mountain View         17:51.60   46             
 53 Teil Millett              12 Borah                 17:52.48                  
 54 Chris Lyons               10 Highland - P          17:54.46   47             
 55 Ben Shields               11 Timberline            17:54.52   48             
 56 Nick Brokaw               10 Boise                 17:56.11   49             
 57 Kaden Clay                 9 Highland - P          17:57.42   50             
 58 Michael Dunton             9 Coeur d Alene         17:57.48   51             
 59 Trevor Clarke             10 Idaho Falls           17:59.50                  
 60 Remington Park             9 Highland - P          18:01.56   52             
 61 Greg Drapeau              12 Lake City             18:03.75   53             
 62 Jake Busby                12 Madison               18:17.37   54             
 63 Colton Hlavinka           12 Vallivue              18:23.91   55             
 64 Kyle Ward                 12 Madison               18:28.30   56             
 65 Dallin Baggett            11 Madison               18:31.24   57             
 66 Camron Pearce              9 Rocky Mountain        18:33.60   58             
 67 Taylor Ward               11 Lake City             18:35.23   59             
 68 Ben Deremiah              11 Lake City             18:35.86   60             
 69 Nick Titus                11 Lake City             18:38.07   61             
 70 Jacob Schlador            12 Rocky Mountain        18:38.44   62             
 71 Joel Brown                12 Rocky Mountain        18:42.67   63             
 72 Nick Berlin               12 Timberline            18:58.55   64             
 73 Nick Chestnut             12 Lewiston              19:08.03                  
 74 Carlos Chavez             10 Vallivue              19:12.78   65             
 75 Adam Puga                  9 Vallivue              19:14.82   66             
 76 Tanner Doer                9 Lake City             19:29.65   67             
 77 Bladen Williams           12 Timberline            19:30.66   68             
 78 Justin Robinson            9 Vallivue              19:31.33   69             
 79 Ben Ragland               10 Timberline            19:38.68   70             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Boise                        53    1    7   12   15   18   35   49          
      Total Time:  1:24:15.96                                                    
         Average:    16:51.20                                                    
   2 Coeur d Alene                83    3    5   14   22   39   44   51          
      Total Time:  1:25:18.51                                                    
         Average:    17:03.71                                                    
   3 Eagle                        94    8   11   24   25   26   29   30          
      Total Time:  1:26:10.61                                                    
         Average:    17:14.13                                                    
   4 Mountain View               144   19   27   31   33   34   42   46          
      Total Time:  1:27:27.16                                                    
         Average:    17:29.44                                                    
   5 Highland - P                146    4   10   40   45   47   50   52          
      Total Time:  1:26:58.91                                                    
         Average:    17:23.79                                                    
   6 Vallivue                    155    6    9   20   55   65   66   69          
      Total Time:  1:28:40.79                                                    
         Average:    17:44.16                                                    
   7 Madison                     165   17   21   36   37   54   56   57          
      Total Time:  1:28:02.18                                                    
         Average:    17:36.44                                                    
   8 Lake City                   190    2   16   53   59   60   61   67          
      Total Time:  1:28:23.94                                                    
         Average:    17:40.79                                                    
   9 Timberline                  191   13   23   43   48   64   68   70          
      Total Time:  1:29:05.78                                                    
         Average:    17:49.16                                                    
  10 Rocky Mountain              197   28   32   38   41   58   62   63          
      Total Time:  1:28:59.93                                                    
         Average:    17:47.99