Idaho High School Cross Country - 10/29/2011                   
                               State Championships                               
                                 Eagle Island SP                                 
                              Last Completed Event                               
 
Boys 5k Run CC 3A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 James Withers             11 Snake River           16:41.37    1             
  2 Gage Moore                10 Filer                 16:47.20                  
  3 Nathnan Crane             11 Bear Lake             16:57.63    2             
  4 Wesley Kelly              12 Kimberly              16:58.12    3             
  5 Jacob Callister           12 Bonners Ferry         17:09.14    4             
  6 Brandon Garner            12 Sugar-Salem           17:18.16                  
  7 Billy Godfrey              9 Salmon                17:21.32    5             
  8 Karl Lundgren             12 Buhl                  17:27.43    6             
  9 Caleb Moosman             11 Teton                 17:28.71    7             
 10 Derek Ripplinger          12 Teton                 17:32.97    8             
 11 Cameron Bischoff          12 Teton                 17:34.91    9             
 12 Andrew Feldhausen         10 Salmon                17:38.83   10             
 13 Nathan Wiggins            11 Weiser                17:39.94   11             
 14 Sam St. Mars              10 Timberlake            17:40.88   12             
 15 Gabriel Wilson            11 Teton                 17:40.95   13             
 16 Brian Bagley              10 Teton                 17:41.55   14             
 17 Logan Hutchinson          12 Buhl                  17:41.89   15             
 18 Colt Kunz                 12 Teton                 17:43.86   16             
 19 Luke Brogen               10 Bear Lake             17:44.49   17             
 20 Ernie Whitworth           12 Snake River           17:48.43   18             
 21 Dylan Jacobson            12 Buhl                  17:50.01   19             
 22 Andrew Jackson            11 Salmon                17:51.69   20             
 23 Caleb Vanhoozer           12 Buhl                  17:53.19   21             
 24 Cameron Moore             12 Teton                 18:05.06   22             
 25 Micah Krmpotich           12 Bonners Ferry         18:11.13   23             
 26 Keegan Taylor             11 Sugar-Salem           18:12.11                  
 27 Ryan Richardson           10 Timberlake            18:12.34   24             
 28 Sam Loveless              12 Buhl                  18:13.87   25             
 29 Tony Peace                10 American Falls        18:17.55                  
 30 Derek Thompson             9 Kimberly              18:19.52   26             
 31 Diamond Robinson          10 Priest River Lamana   18:34.50                  
 32 Tyler Hammond             12 Bear Lake             18:38.46   27             
 33 Josh Waldram              10 Timberlake            18:40.11   28             
 34 Preston Terry             12 Kimberly              18:42.17   29             
 35 Joseph Fife               11 Snake River           18:42.19   30             
 36 Bradley Thompson          10 Bonners Ferry         18:47.25   31             
 37 Kayle Williams             9 Snake River           18:53.45   32             
 38 Kirk Rohrbacher            9 Parma                 18:56.79   33             
 39 Jordan Cress              10 Kimberly              18:56.82   34             
 40 Sam Burt                  12 Snake River           18:56.99   35             
 41 Alex Eells                10 Parma                 18:57.50   36             
 42 Luke Reoch                10 Bonners Ferry         18:58.29   37             
 43 Jacob Perkins              9 Bonners Ferry         18:58.31   38             
 44 Tylo Dawson               12 Snake River           19:00.95   39             
 45 Kade Martin               10 Kimberly              19:04.05   40             
 46 Andrew Hayes              10 Parma                 19:05.23   41             
 47 Chantz Lund                9 Kimberly              19:06.27   42             
 48 Kagen Jacobson            12 Buhl                  19:06.58   43             
 49 Jonathan Palmer           11 Weiser                19:07.22   44             
 50 Dylan Brewer               9 Salmon                19:08.08   45             
 51 Sawyer Rotell             12 Fruitland             19:08.60                  
 52 Jace Laub                 12 Parma                 19:10.10   46             
 53 Silas Domy                12 Kellogg               19:12.60                  
 54 Stuart Winsor             12 Payette               19:15.57                  
 55 Richard Mervin            10 Timberlake            19:22.58   47             
 56 Austin Anderson           10 Timberlake            19:24.72   48             
 57 Tyson Boorman             11 Bonners Ferry         19:25.82   49             
 58 Kyle Loveless             11 Buhl                  19:28.10   50             
 59 Tony Rodriguez            10 Timberlake            19:29.62   51             
 60 Gavin Peterson            12 Kellogg               19:31.39                  
 61 Chaz Hartley              11 Weiser                19:32.52   52             
 62 Jackson Stokes            11 Snake River           19:40.58   53             
 63 Spencer St. Mars          11 Timberlake            19:41.40   54             
 64 Jakob Dransfield          12 Bear Lake             19:42.74   55             
 65 Logan Loomis              12 Weiser                19:44.37   56             
 66 Brock Green               12 Parma                 19:44.74   57             
 67 Justin Cazeau              9 Kimberly              19:46.96   58             
 68 Traegan Thomas             9 American Falls        19:48.84                  
 69 Ubaldo Arana              10 Weiser                19:49.48   59             
 70 Kyler Beck                11 Parma                 19:57.04   60             
 71 Justin Condie             10 Parma                 20:08.76   61             
 72 Garrett Brogen            10 Bear Lake             20:10.61   62             
 73 Kolby Hunter              11 Weiser                20:17.50   63             
 74 Philipp Schmitz           12 Weiser                20:21.47   64             
 75 Alec Perkins              11 Bonners Ferry         20:45.38   65             
 76 Zack Miner                 9 Salmon                21:25.23   66             
 77 Austin Fisher             12 Bear Lake             22:10.46   67             
 78 Ben Lake                  12 Bear Lake             22:45.38   68             
 79 Michael Clark             10 Salmon                23:30.09   69             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Teton                        51    7    8    9   13   14   16   22          
      Total Time:  1:27:59.09                                                    
         Average:    17:35.82                                                    
   2 Buhl                         86    6   15   19   21   25   43   50          
      Total Time:  1:29:06.39                                                    
         Average:    17:49.28                                                    
   3 Snake River                 116    1   18   30   32   35   39   53          
      Total Time:  1:31:02.43                                                    
         Average:    18:12.49                                                    
   4 Kimberly                    132    3   26   29   34   40   42   58          
      Total Time:  1:32:00.68                                                    
         Average:    18:24.14                                                    
   5 Bonners Ferry               133    4   23   31   37   38   49   65          
      Total Time:  1:32:04.12                                                    
         Average:    18:24.83                                                    
   6 Salmon                      146    5   10   20   45   66   69               
      Total Time:  1:33:25.15                                                    
         Average:    18:41.03                                                    
   7 Timberlake                  159   12   24   28   47   48   51   54          
      Total Time:  1:33:20.63                                                    
         Average:    18:40.13                                                    
   8 Bear Lake                   163    2   17   27   55   62   67   68          
      Total Time:  1:33:13.93                                                    
         Average:    18:38.79                                                    
   9 Parma                       213   33   36   41   46   57   60   61          
      Total Time:  1:35:54.36                                                    
         Average:    19:10.88                                                    
  10 Weiser                      222   11   44   52   56   59   63   64          
      Total Time:  1:35:53.53                                                    
         Average:    19:10.71                                                    


3Agirls.htm

                  Idaho High School Cross Country - 10/29/2011                   
                               State Championships                               
                                 Eagle Island SP                                 
                              Last Completed Event                               
 
Girls 5k Run CC 3A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Alice Keller              12 Salmon                18:58.26                  
  2 Marquita Palmer           12 Weiser                19:19.41                  
  3 Ashly George              11 Timberlake            19:34.41    1             
  4 Olivia Redd               10 Sugar-Salem           19:39.89    2             
  5 Katelyn Hill              10 Sugar-Salem           19:58.80    3             
  6 Rachel Ward               11 Timberlake            20:11.99    4             
  7 Natalie Herring            9 Timberlake            20:12.10    5             
  8 Brooke Nowlan             12 Timberlake            20:23.01    6             
  9 Quincy Van Orden          10 Snake River           20:24.19    7             
 10 Alexis Moser              11 Sugar-Salem           20:29.00    8             
 11 Kelsey Noble              10 Weiser                20:35.96                  
 12 Krystal Pratt             12 Bear Lake             20:41.64    9             
 13 Cassidy Howarth           10 Teton                 21:03.83   10             
 14 Mianna Galbraith          10 Sugar-Salem           21:08.12   11             
 15 Emmy Jackson               9 Salmon                21:12.50                  
 16 Lea Keidel                12 Snake River           21:12.82   12             
 17 Emily Guild               11 South Fremont         21:13.02                  
 18 Dominique Vanderwilt      12 Timberlake            21:14.32   13             
 19 Steffie Pavey             11 Priest River Lamana   21:19.08   14             
 20 Chalyce Hirschi            9 South Fremont         21:27.16                  
 21 Bethany Larson            10 Sugar-Salem           21:32.84   15             
 22 Lindsay Richardson        10 Timberlake            21:42.50   16             
 23 Halie Wilsey              12 Kimberly              21:45.31   17             
 24 Amanda Martin             10 Kimberly              21:52.27   18             
 25 Tait Hanson               10 Teton                 22:10.77   19             
 26 Isabella Wilson            9 Teton                 22:14.00   20             
 27 Ta'lee Rose                9 Sugar-Salem           22:36.79   21             
 28 Sheila Briggs             12 Kellogg               22:41.89                  
 29 Flor Ibarra               12 American Falls        22:48.55                  
 30 Erica McCracken            9 Priest River Lamana   22:50.48   22             
 31 Kourtney Alridge          11 Priest River Lamana   22:52.09   23             
 32 Jessica Williams          11 Snake River           22:55.18   24             
 33 Kristi de Jong            12 Kimberly              22:58.76   25             
 34 Kimille Furniss           11 Snake River           23:00.34   26             
 35 Abragail Chase            10 Timberlake            23:03.88   27             
 36 Court Rupe                11 Payette               23:11.48   28             
 37 Tiffany Harris            10 Bear Lake             23:16.01   29             
 38 Dana Kerner                9 Weiser                23:29.77                  
 39 Caitlin Stevens           12 Bear Lake             23:30.41   30             
 40 Sarah Barbour             12 Parma                 23:32.35   31             
 41 Kacee Ramirez             11 Payette               23:35.18   32             
 42 Katelyn Kinghorn          10 Sugar-Salem           23:37.01   33             
 43 Mattie Shetler            10 Filer                 23:41.01   34             
 44 Katie Bates               10 Teton                 23:41.92   35             
 45 Jordan Cates               9 Filer                 23:41.96   36             
 46 Mikayla Triplett          11 Filer                 23:53.46   37             
 47 Olivia Anderson           10 Snake River           23:55.71   38             
 48 Jordan Hill               12 Teton                 23:58.99   39             
 49 Randi Reiley              12 Teton                 23:59.94   40             
 50 Tian Haar                 10 Teton                 24:00.30   41             
 51 Kelli Hansen              12 Kimberly              24:06.86   42             
 52 Brady Nelson              10 Priest River Lamana   24:21.75   43             
 53 Kathryn Lundgren           9 Buhl                  24:29.92                  
 54 Lacey Wayment             12 Kimberly              24:55.56   44             
 55 Morgan Clifford           11 Filer                 24:57.16   45             
 56 Paige Timothy             10 Bear Lake             24:58.09   46             
 57 Jacy Van Orden             9 Snake River           25:00.53   47             
 58 Kylianne Lowe             12 Parma                 25:12.11   48             
 59 Rachel Bolin              10 Payette               25:21.14   49             
 60 Cassie Albertson          12 Snake River           25:21.29   50             
 61 Kia Dewsnup               11 Kimberly              25:21.76   51             
 62 Ana Ceballos              11 Payette               25:50.97   52             
 63 Jenelle Schilling         10 Parma                 25:53.60   53             
 64 Amanda Hughes             12 Kimberly              25:56.64   54             
 65 Gwen King                 11 Payette               26:06.28   55             
 66 Weslee Wells               9 Bear Lake             26:07.72   56             
 67 Jesica Hammond            10 Bear Lake             26:38.98   57             
 68 Abigail Tefft              9 Priest River Lamana   27:01.74   58             
 69 Emma Humphries            12 Filer                 27:17.63   59             
 70 Chrissy Richards           9 Parma                 27:19.06   60             
 71 Jordyn Gudenau            10 Filer                 27:36.94   61             
 72 Emma Frey                 10 Filer                 27:39.98   62             
 73 Kearis Jensen             10 Bear Lake             27:40.42   63             
 74 Hansen Polensky           10 Parma                 27:52.63   64             
 75 Natalie Erickson          12 Parma                 27:55.17   65             
 76 Taylor Wilson             10 Priest River Lamana   28:08.63   66             
 77 BreeAnna Marks            11 Priest River Lamana   29:44.51   67             
 78 Tonya Tymofeyenko         12 Payette               31:57.52   68             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Timberlake                   29    1    4    5    6   13   16   27          
      Total Time:  1:41:35.83                                                    
         Average:    20:19.17                                                    
   2 Sugar-Salem                  39    2    3    8   11   15   21   33          
      Total Time:  1:42:48.65                                                    
         Average:    20:33.73                                                    
   3 Snake River                 107    7   12   24   26   38   47   50          
      Total Time:  1:51:28.24                                                    
         Average:    22:17.65                                                    
   4 Teton                       123   10   19   20   35   39   40   41          
      Total Time:  1:53:09.51                                                    
         Average:    22:37.91                                                    
   5 Kimberly                    146   17   18   25   42   44   51   54          
      Total Time:  1:55:38.76                                                    
         Average:    23:07.76                                                    
   6 Priest River Lamana         160   14   22   23   43   58   66   67          
      Total Time:  1:58:25.14                                                    
         Average:    23:41.03                                                    
   7 Bear Lake                   170    9   29   30   46   56   57   63          
      Total Time:  1:58:33.87                                                    
         Average:    23:42.78                                                    
   8 Filer                       211   34   36   37   45   59   61   62          
      Total Time:  2:03:31.22                                                    
         Average:    24:42.25                                                    
   9 Payette                     216   28   32   49   52   55   68               
      Total Time:  2:04:05.06                                                    
         Average:    24:49.01                                                    
  10 Parma                       256   31   48   53   60   64   65               
      Total Time:  2:09:49.75                                                    
         Average:    25:57.95