Idaho High School Cross Country - 10/30/2010                   
                               State Championships                               
                           Kelly Park Soda Springs, ID                           
                              Last Completed Event 

 
Carley Hansen
Identi-Lynx Camera 
                             
Girls 5k Run CC 2A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Carly Hansen              10 Butte County          20:17.33                  
  2 Sasha Kent                11 Richfield             20:32.48                  
  3 Kelsey Yamauchi            9 Soda Springs          20:42.00    1             
  4 Annie Pokorny             12 Community School      20:45.05    2             
  5 Quincie Clark             12 Soda Springs          20:51.84    3             
  6 Jocelyn Allen             12 North Fremont         20:52.20                  
  7 Rachel Youren              9 Gooding               21:01.66    4             
  8 Mary Frances Small        12 Clark County          21:04.18                  
  9 Anndee Neuman              9 Soda Springs          21:09.63    5             
 10 McKensie Gardner           9 Firth                 21:12.23    6             
 11 Ellie Dalton              11 Dietrich              21:14.88                  
 12 Hannah Farnes              9 Soda Springs          21:16.30    7             
 13 Angeline Getty            12 Challis               21:19.41    8             
 14 Hailey Call                9 Soda Springs          21:20.89    9             
 15 Taylor Hewett             12 Culdesac              21:26.19                  
 16 Abigail Burk              12 Bliss                 21:27.12                  
 17 Katelyn Hill               9 Firth                 21:39.54   10             
 18 Ashley Bullers            10 Gooding               21:42.27   11             
 19 Sydney Blair              10 West Side             21:42.73   12             
 20 Geneva Plakke              9 Soda Springs          21:42.73   13             
 21 Natalie Ball              12 McCall-Donnelly       21:47.84   14             
 22 Krystal DeLeon             9 Nampa Christian       21:57.40   15             
 23 Kara Soucek               11 McCall-Donnelly       22:04.22   16             
 24 Rachel Schiess             9 Firth                 22:05.32   17             
 25 Camille Jolley            11 Firth                 22:11.53   18             
 26 Tylee Newman              11 West Jefferson        22:20.58   19             
 27 Maddie Iott                9 Coeur D'Alen          22:21.41   20             
 28 Keesha Brown              12 Cole Valley           22:22.10                  
 29 Hailey Alexander          10 New Plymouth          22:24.41   21             
 30 Brittney Hill             12 Firth                 22:24.41   22             
 31 Korbin Traughber          10 Butte County          22:32.38                  
 32 Sierra Zollinger          12 Declo                 22:33.13                  
 33 Emilee Severe              9 West Jefferson        22:34.67   23             
 34 Sadie Iott                12 Coeur D'Alen          22:40.42   24             
 35 Heidi Esplin              12 Firth                 22:42.50   25             
 36 Maranda Stopol            10 Community School      22:45.21   26             
 37 Morgan Atkinson           11 Community School      22:51.48   27             
 38 Kylie Becker              11 Gooding               22:56.19   28             
 39 Grechen Hale               9 Oakley                23:05.54                  
 40 Janalee Berg              12 Soda Springs          23:06.07   29             
 41 Keely Pickens             12 Gooding               23:11.31   30             
 42 Tawny Taylor              12 Nampa Christian       23:14.47   31             
 43 Miranda Hendren            9 Highland-Craig        23:24.05                  
 44 Jenna Jeffs                9 Firth                 23:24.71   32             
 45 Sherray Callistini        12 Challis               23:26.35   33             
 46 Chantell Lowe             10 Highland-Craig        23:28.59                  
 47 Anika Miller              10 McCall-Donnelly       23:38.01   34             
 48 Sheyenne Stewart          11 Grangeville           23:42.44   35             
 49 Margret Pope              11 McCall-Donnelly       23:44.42   36             
 50 Emily Williams            12 Community School      23:56.68   37             
 51 Molly Verska              10 Cole Valley           24:02.23                  
 52 Jasmine Fowler             9 Richfield             24:02.23                  
 53 Megan Forster              9 Coeur D'Alen          24:06.80   38             
 54 Sky Wilson                 9 Grangeville           24:10.38   39             
 55 Christine Smith           10 New Plymouth          24:21.21   40             
 56 Carli Shaul               10 Nampa Christian       24:33.90   41             
 57 Jolene Svedin             11 Melba                 24:37.40                  
 58 Cayla Smeltzer            10 Potlatch              24:41.59                  
 59 Becca Lysinger            10 New Plymouth          24:43.92   42             
 60 Bailey Beus               10 Melba                 24:46.09                  
 61 Katie Johnson             12 Rimrock               24:48.05                  
 62 Abby Knight               10 New Plymouth          24:49.44   43             
 63 Emily Howe                11 New Plymouth          24:49.67   44             
 64 Chloe Tucker              11 Nampa Christian       24:51.57   45             
 65 Amber Kemmerer            12 Challis               25:17.57   46             
 66 Natasha Bartholomew       10 West Side             25:19.69   47             
 67 Julianne Hunter            9 Challis               25:37.01   48             
 68 Melissa Rohwer            12 Nampa Christian       25:39.92   49             
 69 Kaisha Smuin              10 West Jefferson        25:44.92   50             
 70 Kara Stefani              12 Grangeville           25:45.96   51             
 71 Hunter Howell             11 McCall-Donnelly       25:47.64   52             
 72 Sarah Frees               12 McCall-Donnelly       25:49.50   53             
 73 Michele Eld               12 McCall-Donnelly       25:56.19   54             
 74 Katie Trapett              9 Melba                 26:05.30                  
 75 Shay Neely                 9 Coeur D'Alen          26:06.63   55             
 76 Alex Jernberg             11 West Jefferson        26:07.57   56             
 77 Elsa Goodsen              10 Coeur D'Alen          26:18.34   57             
 78 Skye Woolfley              9 West Side             26:21.19   58             
 79 Kayla Sanders             10 West Jefferson        26:27.38   59             
 80 Serena Weeks              10 Challis               26:29.60   60             
 81 Jessie Rumbaugh           11 West Jefferson        26:29.88   61             
 82 Nikole Tsetsakis          10 Gooding               26:36.33   62             
 83 Kristi Buckland            9 Challis               26:38.43   63             
 84 Sam Brandvein             12 Coeur D'Alen          26:49.81   64             
 85 Sarah Williams             9 Community School      26:59.33   65             
 86 Hannah Waite              10 West Side             27:00.41   66             
 87 Katherine Hunter          12 Challis               27:04.58   67             
 88 Elise Ramsey              12 New Plymouth          27:08.02   68             
 89 Katy Owen                 11 West Side             27:29.89   69             
 90 Alissa Weatherford        11 Nampa Christian       27:41.84   70             
 91 Tori Sabala               12 Gooding               27:43.40   71             
 92 Gabriela Tafoya           11 West Jefferson        27:47.48   72             
 93 Caylie Metcalf             9 Coeur D'Alen          27:51.48   73             
 94 Jessica Hollopeter        12 New Plymouth          27:57.37   74             
 95 Rachel Kaschmitter        12 Grangeville           28:03.60   75             
 96 Brittney Perry            11 Gooding               29:15.52   76             
 97 Mecala Burger             12 Nampa Christian       29:36.01   77             
 98 Tyler Hamblin             12 West Side             29:40.12   78             
 99 Maggi Ramirez             12 Grangeville           29:41.91   79             
100 Tamisha Bartholomew       12 West Side             30:28.88   80             
101 Sofia DeWolfe             10 Community School      31:00.85   81             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Soda Springs                 25    1    3    5    7    9   13   29          
      Total Time:  1:45:20.66                                                    
         Average:    21:04.14                                                    
   2 Firth                        73    6   10   17   18   22   25   32          
      Total Time:  1:49:33.03                                                    
         Average:    21:54.61                                                    
   3 Gooding                     135    4   11   28   30   62   71   76          
      Total Time:  1:55:27.76                                                    
         Average:    23:05.56                                                    
   4 McCall-Donnelly             152   14   16   34   36   52   53   54          
      Total Time:  1:57:02.13                                                    
         Average:    23:24.43                                                    
   5 Community School            157    2   26   27   37   65   81               
      Total Time:  1:57:17.75                                                    
         Average:    23:27.55                                                    
   6 Nampa Christian             181   15   31   41   45   49   70   77          
      Total Time:  2:00:17.26                                                    
         Average:    24:03.46                                                    
   7 New Plymouth                190   21   40   42   43   44   68   74          
      Total Time:  2:01:08.65                                                    
         Average:    24:13.73                                                    
   8 Coeur D'Alene Charter       194   20   24   38   55   57   64   73          
      Total Time:  2:01:33.60                                                    
         Average:    24:18.72                                                    
   9 Challis                     195    8   33   46   48   60   63   67          
      Total Time:  2:02:09.94                                                    
         Average:    24:25.99                                                    
  10 West Jefferson              207   19   23   50   56   59   61   72          
      Total Time:  2:03:15.12                                                    
         Average:    24:39.03                                                    
  11 West Side                   252   12   47   58   66   69   78   80          
      Total Time:  2:07:53.91                                                    
         Average:    25:34.79                                                    
  12 Grangeville                 279   35   39   51   75   79                    
      Total Time:  2:11:24.29                                                    
         Average:    26:16.86  

No photo

Boys 5k Run CC 2A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Dylan Crevelt             11 Cascade               17:06.88                  
  2 Caden Portela             12 Firth                 17:19.19    1             
  3 Ty Tritthart              12 Challis               17:25.04    2             
  4 Mike Mchan                12 Gooding               17:27.17    3             
  5 Josh Hatch                12 West Side             17:28.94    4             
  6 Jordan Beutler            12 West Side             17:33.47    5             
  7 Tyler Olsen               11 West Side             17:44.13    6             
  8 Conrad Larson             10 Victory Charter       17:45.31                  
  9 James Wilson              12 Challis               17:53.50    7             
 10 Trevor Anderson           11 Declo                 17:57.08    8             
 11 Brayden Bruderer          10 West Side             17:58.85    9             
 12 Drake Hungate             10 Greenleaf Friends     18:12.03   10             
 13 Tyler Jaszkowiak          11 Challis               18:15.10   11             
 14 Landen Kelly              11 Greenleaf Friends     18:28.69   12             
 15 Aldon Bishop              10 North Fremont         18:30.03                  
 16 Bryan John                12 Camas County          18:32.11                  
 17 Cody Moore                11 Soda Springs          18:33.60   13             
 18 Dustin Green               9 Challis               18:33.70   14             
 19 Max Christman             12 Community School      18:38.16   15             
 20 Coby Young                11 Soda Springs          18:42.79   16             
 21 Zach Thomander            11 Declo                 18:45.92   17             
 22 Jacob Dalton               9 Dietrich              18:50.22                  
 23 Micah Bowman              12 Soda Springs          18:51.05   18             
 24 Cody Lind                 10 Challis               18:54.74   19             
 25 Shawn Steenson            12 Butte County          18:55.16   20             
 26 Aaron Peterson            12 Soda Springs          18:56.52   21             
 27 Beau Beesley              10 Nampa Christian       18:58.82   22             
 28 Dakota Nelson             12 Firth                 18:59.44   23             
 29 Samuel McGregor           12 Grace                 19:01.96                  
 30 Will Seegmiller           11 Troy                  19:08.58                  
 31 Kedrick Jolley            12 Firth                 19:09.79   24             
 32 Clint Thomas              11 McCall-Donnelly       19:10.17   25             
 33 Gray Riedinger            11 Community School      19:11.88   26             
 34 Grant Moore               11 Nampa Christian       19:12.44   27             
 35 Bryan Leon                11 Melba                 19:17.47                  
 36 Adrian Phillips           12 McCall-Donnelly       19:20.23   28             
 37 Dakota Murphy             12 Grangeville           19:20.98   29             
 38 Jace Sorsensen            12 Firth                 19:23.86   30             
 39 Zach Morrow               12 McCall-Donnelly       19:29.22   31             
 40 Josiah Dawes              12 Cole Valley           19:32.05   32             
 41 Stuart Rau                12 Grangeville           19:32.99   33             
 42 David Conway               9 Coeur D'Alen          19:33.57   34             
 43 Devin Fullmer             12 Soda Springs          19:37.55   35             
 44 Jonathan Miles            12 Timberline            19:37.80                  
 45 Kaleb Bass                10 Grangeville           19:40.87   36             
 46 Preston Sheen             10 West Jefferson        19:41.78                  
 47 JB Bermudez-Koch          10 Greenleaf Friends     19:44.01   37             
 48 Kenny Bradfield           12 West Side             19:44.25   38             
 49 Gabe Fisher                9 Victory Charter       19:44.39                  
 50 Jace Skyles               12 Cole Valley           19:45.79   39             
 51 Taylor Leavitt            11 Melba                 19:48.15                  
 52 David Holm                12 Firth                 19:48.42   40             
 53 Nate Pool                 11 Greenleaf Friends     19:50.30   41             
 54 Austin Schmitzer          11 Soda Springs          19:51.03   42             
 55 Dan Blaisdell             11 Malad                 19:51.77                  
 56 Matt Hurst                11 Declo                 19:52.25   43             
 57 Connor James              10 Cole Valley           19:54.25   44             
 58 Christian Fontaine        11 Gooding               19:54.90   45             
 59 Hayden Wilberger          10 Declo                 19:55.54   46             
 60 Brawn Baker               12 Declo                 19:57.38   47             
 61 Spencer Esplin            10 Firth                 20:01.06   48             
 62 Zach Lindahl              10 Community School      20:01.87   49             
 63 Chris Corbridge           12 West Side             20:02.01   50             
 64 Zarek Tupper              12 Hagerman              20:03.25                  
 65 Derik Jardine             11 Cole Valley           20:04.05   51             
 66 Carter Flora              10 Gooding               20:05.23   52             
 67 Logan Young                9 Soda Springs          20:10.02   53             
 68 Caleb Orr                 12 Coeur D'Alen          20:10.56   54             
 69 Nate Nasvik                9 Community School      20:10.61   55             
 70 Sam Antosh                10 Nampa Christian       20:10.82   56             
 71 Josh Jardine               9 Cole Valley           20:15.03   57             
 72 Aaron Rooney              10 Hagerman              20:18.03                  
 73 Michael Mullen            11 Oakley                20:18.53                  
 74 John Graves               10 Coeur D'Alen          20:19.75   58             
 75 Leif Fredericks            9 Coeur D'Alen          20:22.53   59             
 76 Mitch Sturzen              9 Butte County          20:27.32   60             
 77 Juan ArrietaDeAngulo      12 Greenleaf Friends     20:32.02   61             
 78 Cir Isaac Cooper          12 Nampa Christian       20:33.08   62             
 79 Stephan Wiebe             12 Cole Valley           20:33.10   63             
 80 Cole Trusnovec             9 Challis               20:33.68   64             
 81 Josh Kelly                11 Greenleaf Friends     20:42.26   65             
 82 Max Christensen           10 Declo                 20:43.57   66             
 83 Mitch Shellman            11 Coeur D'Alen          20:47.65   67             
 84 Mike Bomar                12 Lapwai                20:48.75                  
 85 Chase Bolinder            10 Firth                 20:48.77   68             
 86 Gerrit Egnew              11 McCall-Donnelly       20:50.00   69             
 87 Alex Bow                  11 Gooding               20:52.84   70             
 88 Radley Gamett              9 Butte County          20:54.44   71             
 89 Tanner Redick              9 Challis               20:55.09   72             
 90 Jordan Lambert            10 Grangeville           20:59.92   73             
 91 Matt Ervin                10 Gooding               21:07.50   74             
 92 Stevie Kent                9 Butte County          21:10.58   75             
 93 Trevor Case               11 Deary                 21:24.46                  
 94 Adam Crandall             10 Coeur D'Alen          21:24.73   76             
 95 Ry Butler                 10 Kootenai              21:24.88                  
 96 Kyle Brown                 9 Potlatch              21:24.90                  
 97 Matt Brockmann            12 McCall-Donnelly       21:30.67   77             
 98 Danny Paluh                9 Grangeville           21:33.81   78             
 99 Jacob Becker              11 Gooding               21:35.25   79             
100 Nick Russell              11 Nampa Christian       21:39.15   80             
101 Mark Woodland             10 Gooding               21:47.52   81             
102 Torrey Wiebe               9 Cole Valley           21:54.51   82             
103 Travis Smith              12 Coeur D'Alen          21:55.45   83             
104 Tanner Traughber          12 Butte County          21:57.37   84             
105 Kyle Durbin               12 Nampa Christian       22:03.56   85             
106 Reed Jeppe                 9 Nampa Christian       22:05.42   86             
107 Eric Osterhout            10 Declo                 22:23.31   87             
108 Calder Zarkos             10 Community School      22:43.98   88             
109 Crispin Valdez            12 New Plymouth          22:57.42                  
110 Casey Farrar              10 West Side             23:03.43   89             
111 Warren Stevens            11 Grangeville           23:14.73   90             
112 Maverick Jones             9 Butte County          23:32.09   91             
113 Chance Rantz              10 Butte County          23:32.92   92             
114 Nik Stotzem               11 Grangeville           23:54.10   93             
115 Eric Griffith             12 Community School      25:33.81   94             
116 Justin Conner              9 McCall-Donnelly       26:32.96   95             
117 Max Torres                 9 McCall-Donnelly       27:12.20   96             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Challis                      53    2    7   11   14   19   64   72          
      Total Time:  1:31:02.08                                                    
         Average:    18:12.42                                                    
   2 West Side                    62    4    5    6    9   38   50   89          
      Total Time:  1:30:29.64                                                    
         Average:    18:05.93                                                    
   3 Soda Springs                103   13   16   18   21   35   42   53          
      Total Time:  1:34:41.51                                                    
         Average:    18:56.31                                                    
   4 Firth                       118    1   23   24   30   40   48   68          
      Total Time:  1:34:40.70                                                    
         Average:    18:56.14                                                    
   5 Greenleaf Friends           161   10   12   37   41   61   65               
      Total Time:  1:36:47.05                                                    
         Average:    19:21.41                                                    
   6 Declo                       161    8   17   43   46   47   66   87          
      Total Time:  1:36:28.17                                                    
         Average:    19:17.64                                                    
   7 Cole Valley Christian       223   32   39   44   51   57   63   82          
      Total Time:  1:39:31.17                                                    
         Average:    19:54.24                                                    
   8 McCall-Donnelly             230   25   28   31   69   77   95   96          
      Total Time:  1:40:20.29                                                    
         Average:    20:04.06                                                    
   9 Community School            233   15   26   49   55   88   94               
      Total Time:  1:40:46.50                                                    
         Average:    20:09.30                                                    
  10 Gooding                     244    3   45   52   70   74   79   81          
      Total Time:  1:39:27.64                                                    
         Average:    19:53.53                                                    
  11 Nampa Christian             247   22   27   56   62   80   85   86          
      Total Time:  1:40:34.31                                                    
         Average:    20:06.87                                                    
  12 Grangeville                 249   29   33   36   73   78   90   93          
      Total Time:  1:41:08.57                                                    
         Average:    20:13.72                                                    
  13 Coeur D'Alene Charter       272   34   54   58   59   67   76   83          
      Total Time:  1:41:14.06                                                    
         Average:    20:14.82                                                    
  14 Butte County                310   20   60   71   75   84   91   92          
      Total Time:  1:43:24.87                                                    
         Average:    20:40.98