Firth High School                                          HY-TEK's Meet Manager
                      Tiger/Grizz Invitational - 9/11/2009                       
                                  Freeman Park                                   
                              Last Completed Event                               
 
Event 6  Boys 5k Run CC VARSITY BOYS
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
Division A Results                                                               
  1 Farnsworth, Dallin           Highland - P          16:29.44    1             
  2 Lambert, Tyson               Stansbury             16:44.49    2             
  3 Crofts, Tyler                Hillcrest             16:48.12    3             
  4 Kennedy, Richard             Rigby                 17:21.43    4             
  5 Duke, Dustin                 Hillcrest             17:41.85    5             
  6 Clarke, Trevor               Idaho Falls           17:45.73    6             
  7 Lammers, Dylan               Century               17:48.14    7             
  8 Sampson, Brayden             Madison               17:50.27    8             
  9 Meek, Kevin                  Idaho Falls           17:50.75    9             
 10 Clay, Caden                  Highland - P          17:58.64   10             
 11 Park, Remington              Highland - P          17:59.12   11             
 12 Lyons, Chris                 Highland - P          18:02.65   12             
 13 Croft, Matt                  Blackfoot             18:03.74   13             
 14 Jonas, Jacob                 Pocatello             18:07.80   14             
 15 Powell, Jake                 Hillcrest             18:10.04   15             
 16 Kunz, Conner                 Rigby                 18:14.13   16             
 17 Inskeep, Jared               Star Valley           18:17.06   17             
 18 Call, Joshua                 Star Valley           18:17.78   18             
 19 Crowther, Ryden              Preston               18:18.48   19             
 20 Brugger, Steven              Madison               18:19.36   20             
 21 Grigg, Bryan                 Highland - P          18:19.68   21             
 22 Perry, Daniel                Rigby                 18:20.26   22             
 23 Slade, Austin                Stansbury             18:20.60   23             
 24 Fielding, Joseph             Rigby                 18:25.30   24             
 25 Sperry, Chas                 Skyline               18:27.91   25             
 26 Peila, Austin                Skyline               18:29.19   26             
 27 Herndon, Haydin              Hillcrest             18:30.14   27             
 28 Bingham, Kohl                Blackfoot             18:30.72   28             
 29 Herndon, Driztin             Hillcrest             18:33.76   29             
 30 West, Joseph                 Idaho Falls           18:35.56   30             
 31 Bailey, Derek                Preston               18:36.98   31             
 32 Arehart, Kolby               Idaho Falls           18:37.63   32             
 33 Harris, Kirby                Stansbury             18:40.49   33             
 34 Jones, Luke                  Stansbury             18:46.75   34             
 35 Vickers, Kaylen              Stansbury             18:47.29   35             
 36 Wilson, Josh                 Highland - P          18:48.10   36             
 37 Kunz, Dillon                 Rigby                 18:48.51   37             
 38 Finlayson, Kayden            Hillcrest             18:48.97   38             
 39 Jensen, Blake                Pocatello             18:51.31   39             
 40 Twede, Austin                Skyline               18:52.57   40             
 41 Cude, Holden                 Bonneville            18:56.50   41             
 42 Fox, Nathan                  Stansbury             18:57.00   42             
 43 Farley, David                Stansbury             19:01.98   43             
 44 Wood, Trevor                 Skyline               19:04.04   44             
 45 Dallin, Micheal              Preston               19:07.31   45             
 46 Merritt, Nathan              Star Valley           19:08.21   46             
 47 Vance, Nathan                Idaho Falls           19:09.50   47             
 48 Hopkins, Jacob               Century               19:14.04   48             
 49 Madson, Duke                 Rigby                 19:15.97   49             
 50 Larsen, Kaden                Rigby                 19:17.23   50             
 51 Cook, Nolan                  Skyline               19:18.75   51             
 52 Dopp, Dillon                 Hillcrest             19:19.06   52             
 53 Shaver, Jackson              Century               19:20.15   53             
 54 Killpack, Weston             Idaho Falls           19:33.47   54             
 55 Rebich, Dimitri              Skyline               19:35.61   55             
 56 Barela, Raul                 Pocatello             19:37.23   56             
 57 Schmidt, Alex                Skyline               19:37.78   57             
 58 Sabat, Ben                   Star Valley           19:38.66   58             
 59 Dunn, Kyle                   Preston               19:41.00   59             
 60 Anglesey, Brandon            Star Valley           19:46.28   60             
 61 Waldron, Gabe                Star Valley           19:56.50   61             
 62 Roybal, Andrew               Bonneville            19:58.52   62             
 63 Petterborg, Dillian          Preston               20:02.14   63             
 64 Klingler, Tyler              Bonneville            20:02.65   64             
 65 Lewis, Tyler                 Idaho Falls           20:03.89   65             
 66 Mcgregor, Sam                Preston               20:08.55   66             
 67 Hardy, Adam                  Madison               20:14.76   67             
 68 Goodsell, Jonathan           Madison               20:15.74   68             
 69 Marley, Tate                 Bonneville            20:17.58   69             
 70 Wilson, Patrick              Bonneville            20:31.34   70             
 71 Cunningham, Cody             Blackfoot             20:33.91   71             
 72 Larsen, Dallin               Preston               20:35.36   72             
 73 Loveland, Logan              Blackfoot             20:41.52   73             
 74 Higgins, Tyler               Pocatello             20:42.13   74             
 75 Campbell, Sean               Bonneville            20:46.09   75             
 76 Jensen, Parker               Pocatello             20:50.31   76             
 77 Barnes, Tyler                Madison               20:55.15   77             
 78 Thayne, Spencer              Madison               21:09.39   78             
 79 McArthur, Ben                Star Valley           21:11.99   79             
 80 Force, Kirk                  Pocatello             21:21.71   80             
 81 Riggs, Jacob                 Century               21:26.59   81             
 82 Harrison, Cody               Century               21:33.03   82             
 83 Page, Gavin                  Century               21:43.75   83             
 84 Riggs, Gabe                  Century               21:44.51   84             
 85 Payne, Troy                  Blackfoot             22:10.17   85             
 86 Grover, Reynold              Bonneville            22:32.22   86             
 87 Mailare, Christian           Blackfoot             24:08.97   87             
Division B Results                                                               
  1 Wilson, Tavner               Teton                 17:30.97    1             
  2 Smith, Kinsley               Jackson               17:32.27    2             
  3 Portela, Caden               Firth                 17:34.40    3             
  4 Scofield, Oliver             Jackson               17:42.37    4             
  5 Moosman, Caleb               Teton                 17:43.62    5             
  6 Wilson, Tate                 Teton                 17:46.43    6             
  7 Garner, Brandon              Sugar-Salem           17:51.37    7             
  8 Crane, Nathnan               Bear Lake             17:59.73    8             
  9 Wilson, James                Challis               18:01.51    9             
 10 Hatch, Josh                  West Side             18:09.66   10             
 11 Thomas, Nick                 Salmon                18:11.06   11             
 12 Beutler, Jordan              West Side             18:12.96   12             
 13 Bischoff, Cameron            Teton                 18:13.55   13             
 14 Jaszkowiak, Tyler            Challis               18:21.10   14             
 15 Tritthart, Ty                Challis               18:23.65   15             
 16 Olsen, Tyler                 West Side             18:24.23   16             
 17 Moulton, Steven              Grantsville           18:35.17   17             
 18 Bruderer, Brayden            West Side             18:35.96   18             
 19 Knight, Arlin                Teton                 18:41.48   19             
 20 Bowman, Micah                Soda Springs          18:53.20   20             
 21 Green, Dustin                Challis               18:54.95   21             
 22 Lind, Cody                   Challis               18:59.52   22             
 23 Wiswell, Sam                 Jackson               19:06.71   23             
 24 Holm, David                  Firth                 19:07.82   24             
 25 Jackson, Andrew              Salmon                19:08.59   25             
 26 Belk, Justin                 Snake River           19:11.42   26             
 27 Bagley, Brian                Teton                 19:12.83   27             
 28 Moore, Cody                  Soda Springs          19:13.54   28             
 29 Thomas, Sawyer               Jackson               19:15.18   29             
 30 Young, Coby                  Soda Springs          19:15.51   30             
 31 Blaisdell, Dan               Malad                 19:38.16   31             
 32 Esplin, Spencer              Firth                 19:39.20   32             
 33 Wells, Nick                  Teton                 19:43.03   33             
 34 Wilbrecht, Riis              Jackson               19:43.74   34             
 35 Whitworth, Ernie             Snake River           19:48.11   35             
 36 Clark, Ryan                  Salmon                19:55.56   36             
 37 Fullmer, Devin               Soda Springs          20:00.14   37             
 38 Hammond, Tyler               Bear Lake             20:03.02   38             
 39 Peterson, Aaron              Soda Springs          20:04.81   39             
 40 Spackman, Ladd               Sugar-Salem           20:05.44   40             
 41 Shaw, Kody                   Ririe                 20:10.99                  
 42 Sheen, Preston               West Jefferson        20:12.63                  
 43 Thorpe, Cort                 Malad                 20:18.50   41             
 44 Watt, Mason                  Snake River           20:18.92   42             
 45 Bradfield, kenny             West Side             20:20.33   43             
 46 Jensen, Tanner               Bear Lake             20:20.98   44             
 47 Hanosky, Carson              Sugar-Salem           20:21.68   45             
 48 Jolley, Kedrick              Firth                 20:21.98   46             
 49 Stevens, Bryson              Grantsville           20:28.59   47             
 50 Rushton, Cole                Snake River           20:29.01   48             
 51 Feldhausen, Andrew           Salmon                20:31.97   49             
 52 Young, Logan                 Soda Springs          20:39.15   50             
 53 Nelson, Dakota               Firth                 20:40.41   51             
 54 McKinnon, McKay              Firth                 20:44.11   52             
 55 Wilding, Tyson               Firth                 20:55.54   53             
 56 Schmitzer, Austin            Soda Springs          21:01.88   54             
 57 Dransfield, Jakob            Bear Lake             21:02.48   55             
 58 Leavitt, Keith               Grantsville           21:05.44   56             
 59 Miller, Devin                Sugar-Salem           21:13.44   57             
 60 Gibbs, Jeremy                South Fremont         21:18.47                  
 61 Blaisdell, Jess              Malad                 21:27.90   58             
 62 Baldwin, Kai                 Snake River           21:28.96   59             
 63 Trusnovec, Cole              Challis               21:32.00   60             
 64 Redick, Tanner               Challis               21:34.81   61             
 65 Sheen, Jeff                  West Jefferson        21:36.46                  
 66 Corbridge, Chris             West Side             21:39.88   62             
 67 Christensen, Jacob           South Fremont         21:42.01                  
 68 Traughber, Tanner            Butte County          21:44.16                  
 69 Dupree, Nico                 Salmon                21:51.63   63             
 70 Andersen, Jake               Snake River           21:58.59   64             
 71 Draper, Lance                Grantsville           22:01.16   65             
 72 Williams, Haden              Malad                 22:01.60   66             
 73 Whittier, Aaron              Salmon                22:04.31   67             
 74 Tousley, Aaron               Sugar-Salem           22:10.57   68             
 75 Haynie, Danny                Grantsville           22:16.36   69             
 76 Dawson, Tylo                 Snake River           22:19.15   70             
 77 Erickson, Zac                Grantsville           22:20.43   71             
 78 Buttars, Alex                West Side             22:26.09   72             
 79 Ashment, Cody                Malad                 22:26.58   73             
 80 Steenson, Shawn              Butte County          22:33.47                  
 81 Reeder, Cody                 Grantsville           22:44.02   74             
 82 Hitchcock, Sam               South Fremont         23:00.87                  
 83 Anderson, Nels               Malad                 23:08.01   75             
 84 Jessop, Jansen               South Fremont         23:12.50                  
 85 Richards, Anthony            Ririe                 23:51.93                  
 86 Zeller, Zeke                 Ririe                 25:54.09                  
 87 Eborn, Josh                  Bear Lake             25:54.09   76             
 88 Fisher, Austin               Bear Lake             25:54.09   77             
 89 Rosenkrance, Jared           Challis               25:54.09                  
 90 Perry, Wyatt                 Malad                 25:54.09   78             
 91 Overdorf, Hazen              West Jefferson        25:54.09                  
 92 Boone, Ammon                 Ririe                 25:54.09                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Division A Results                                                               
   1 Highland - P                 55    1   10   11   12   21   36               
      Total Time:  1:28:49.53                                                    
         Average:    17:45.91                                                    
   2 Hillcrest                    79    3    5   15   27   29   38   52          
      Total Time:  1:29:43.91                                                    
         Average:    17:56.79                                                    
   3 Rigby                       103    4   16   22   24   37   49   50          
      Total Time:  1:31:09.63                                                    
         Average:    18:13.93                                                    
   4 Idaho Falls                 124    6    9   30   32   47   54   65          
      Total Time:  1:31:59.17                                                    
         Average:    18:23.84                                                    
   5 Stansbury                   127    2   23   33   34   35   42   43          
      Total Time:  1:31:19.62                                                    
         Average:    18:15.93                                                    
   6 Skyline                     186   25   26   40   44   51   55   57          
      Total Time:  1:34:12.46                                                    
         Average:    18:50.50                                                    
   7 Star Valley                 199   17   18   46   58   60   61   79          
      Total Time:  1:35:07.99                                                    
         Average:    19:01.60                                                    
   8 Preston                     217   19   31   45   59   63   66   72          
      Total Time:  1:35:45.91                                                    
         Average:    19:09.19                                                    
   9 Madison                     240    8   20   67   68   77   78               
      Total Time:  1:37:35.28                                                    
         Average:    19:31.06                                                    
  10 Pocatello                   259   14   39   56   74   76   80               
      Total Time:  1:38:08.78                                                    
         Average:    19:37.76                                                    
  11 Blackfoot                   270   13   28   71   73   85   87               
      Total Time:  1:40:00.06                                                    
         Average:    20:00.02                                                    
  12 Century                     271    7   48   53   81   82   83   84          
      Total Time:  1:39:21.95                                                    
         Average:    19:52.39                                                    
  13 Bonneville                  306   41   62   64   69   70   75   86          
      Total Time:  1:39:46.59                                                    
         Average:    19:57.32                                                    
Division B Results                                                               
   1 Teton                        44    1    5    6   13   19   27   33          
      Total Time:  1:29:56.05                                                    
         Average:    17:59.21                                                    
   2 Challis                      81    9   14   15   21   22   60   61          
      Total Time:  1:32:40.73                                                    
         Average:    18:32.15                                                    
   3 Jackson                      92    2    4   23   29   34                    
      Total Time:  1:33:20.28                                                    
         Average:    18:40.06                                                    
   4 West Side                    99   10   12   16   18   43   62   72          
      Total Time:  1:33:43.14                                                    
         Average:    18:44.63                                                    
   5 Soda Springs                154   20   28   30   37   39   50   54          
      Total Time:  1:37:27.20                                                    
         Average:    19:29.44                                                    
   6 Firth                       156    3   24   32   46   51   52   53          
      Total Time:  1:37:23.81                                                    
         Average:    19:28.77                                                    
   7 Salmon                      184   11   25   36   49   63   67               
      Total Time:  1:39:38.81                                                    
         Average:    19:55.77                                                    
   8 Snake River                 210   26   35   42   48   59   64   70          
      Total Time:  1:41:16.42                                                    
         Average:    20:15.29                                                    
   9 Sugar-Salem                 217    7   40   45   57   68                    
      Total Time:  1:41:42.50                                                    
         Average:    20:20.50                                                    
  10 Bear Lake                   221    8   38   44   55   76   77               
      Total Time:  1:45:20.30                                                    
         Average:    21:04.06                                                    
  11 Grantsville                 254   17   47   56   65   69   71   74          
      Total Time:  1:44:26.72                                                    
         Average:    20:53.35                                                    
  12 Malad                       269   31   41   58   66   73   75   78          
      Total Time:  1:45:52.74                                                    
         Average:    21:10.55